Queen Medb saved!

I think I started this miniature like two years ago. Then due to an unfortunate accident I stopped, and only now am starting over from scratch. The miniature has been cleaned up, re-primed and here’s what she looks like now:

Sądzę, że zaczęłam ten model jakieś dwa lata temu. Potem przerwałam w wyniku pechowego zrządzenia losu, a teraz zaczynam od nowa. Figurka została wyczyszczona, ponownie spodkładowana i oto jak teraz wygląda:

Fairy Queen Mebd (work in progress)
Fairy Queen Mebd (WIP)

In case you are wondering, the model is Fairy Queen Medb from Morland Studios, but of course I am painting her in my own way. 🙂

Gdyby ktoś się zastanawiał co to za model, jest to Fairy Queen Medb z Morland Studios. Oczywiście maluję ją po swojemu. 🙂

Fairy Queen Mebd (colors)
The paints I used
Farby, których użyłam
Fairy Queen Mebd (palette)
My palette so far
Moja paleta jak dotąd

But that’s not the only reason for writing this post. I wanted to mention that a package with new paints arrived today, so my enthusiasm is renewed and I am looking forward to painting tomorrow!

Ale to nie jedyny powód, dla którego piszę dzisiejszego posta. Chciałam dodać, że dotarła do mnie paczuszka z nowymi farbami, więc nie mogę się doczekać jutrzejszego malowania z nowym entuzjazmem!

New paints
New paints, at last!
Nowe farby – nareszcie!

2 thoughts on “Queen Medb saved!”

  1. Wonderfull painted mini! I especially like transparent clothes.
    As for the paints – you have more new paints than I have in total 😉
    I cannot wait for your next works!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.