Project: Studio

I’ve been thinking about moving to a separate studio, different than my home.

Used to my usual rhythm of work at home I was doubting that moving away could improve anything. But… I think that this kind of isolation actually helps. It helps to concentrate on work in the morning and in the afternoon. Now I can focus and keep working undisturbed, leaving the guys to play around in the kitchen uncensored.

Od roku dojrzewała we mnie myśl przeniesienia się do zewnętrznej pracowni.

Przyzwyczajona do domowego rytmu pracy nie bardzo chciałam wierzyć, że przeniesienie się zmieni cokolwiek na korzyść. Ale… myślę, że ta izolacja jednak pomaga. Pomaga skupić się w porze porannej i popołudniowej. Mogę teraz nieodrywana skupić się i posiedzieć dłużej, a panowie pobawić się bez cenzury w kuchni.

The beginnings are not easy for an esthete like me, because the conditions in my new studio are not as good as at home and I keep finding that I still haven’t moved some things with me (and I wonder how I managed to find room for all the stuff at my apartment).

Still no better cutlery but dealing with it ;-)
Still no better cutlery but dealing with it 😉

Początki dla mnie estetki są trudne, bo warunki lokalu to nie to samo co domowe i ciągle okazuje się że czegoś jeszcze nie przeniosłam (bardzo mnie zastanawia jak ja to wszystko dotychczas mieściłam w mieszkaniu …)

I am giving myself 2 months to test the new setup, and I believe that after this time I will be accustomed to working in the new conditions, which will allow me to judge the new studio in normal everyday monotony.

Daję sobie 2 miesiące na testowanie, po tym czasie chyba mogę liczyć że praca w nowych warunkach mi spowszednieje i dowiem się jak sobie radzę z codzienną monotonią.

I hope you, fellow painters, will share your own remarks as far as furnishing such a studio goes. I would love to see your own studios, so maybe share some photos? Please suggest any tested setups which proved to be successful if you have any.

Liczę też że podzielicie się ze mną, koledzy malarze, własnymi spostrzeżeniami w temacie umeblowania pracowni. Marzy mi się zobaczyć Wasze pracownie, może podrzucicie mi zdjęcie? Napiszcie też jeśli macie sprawdzone ustawienia.

Studio setup #1
Studio setup #1

For now I put my table in the middle of one of the two rooms I have, still counting to have some brush-wielding guests here. 😀
Welcome!

Na chwilę obecną stół ustawiłam na środku jednego z dwóch pomieszczeń licząc na gości z pędzlami. 😀
Zapraszam!

One thought on “Project: Studio”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.