[PL] Hościkowe Nauki

Jeśli chcecie pokazać swoje *ukończone* prace, to trafiliście we właściwe miejsce
Forum rules
Prosimy, abyście w tym dziale starali się zamieszczać prace i dyskusje na temat gotowych modeli. Jeśli macie fotki WIP (tzn. z przebiegu prac), to zamieśćcie je w stosownym dziale i ewentualnie podajcie link do takiego tematu w poście z gotową pracą.
hostile

[PL] Hościkowe Nauki

Post by hostile »

Witam,
Kilka dni temu rozpocząłem moją przygodę z malowaniem figurek. Moją naukę postanowiłem rozpocząć od kupionego po taniości Esterlingowego Łucznika, oczywiście posiałem gdzieś jego głowę i kołczan, stąd jest to bezgłowy łucznik.
Maluję farbami GW Citadel - kupiłem jakieś resztki na allegro po promocyjnej cenie, by posiadać jakąkolwiek gamę kolorów.
Pędzla używam bodaj Mag-Polu, 00 i 2 z pobliskiego sklepu modelarskiego.
Przepraszam również za jakość zdjęć, nie dysponuję lepszym sprzętem.

Prosiłbym was o jakiekolwiek opinie o tej pracy, gdyż chłopcy z forum GV nie kwapili się nawet odpowiedzieć.
Chodzi mi o gęstość farby - czy jest właściwa i czy robię jakieś karygodne błędy nie zdając sobie z tego sprawy. Weźcie też proszę poprawkę, że to pierwszy raz, gdy coś pomalowałem farbami na poważnie - uważam się za plastyczne beztalencie.

Image

Dobór kolorów jest zupełnie randomowy - malowałem tym, co mi się podobało.
Nie umiem sobie poradzić z 'ulepszeniem' peleryny. Nie mam pomysłu jak to zrobić, może jakimś drybrushem ciemniejszym kolorem?
Last edited by Slawol on 23 Nov 2011, o 23:51, edited 1 time in total.
Reason: W polskiej sekcji forum zawsze wstawiamy "[PL]" na początku tematu :)
Rentall
Posts: 913
Joined: 9 Apr 2007, o 23:01
Location: Poland

Re: Hościkowe Nauki

Post by Rentall »

Czesc !

jak na pierwsza figurke to calkiem calkiem. Wiesz, rozumiem, ze masz taki a nie inny sprzet do robienia zdjec, ale na prawde ciezko cokolwiek powiedziec konstruktywnego na temat figurki patrzac na małe zdjecia, moze postarasz sie i wrzucisz jakies wieksze ?
Z tego co dostrzegam to konsystencje farby chyba masz dobra i chyba kolorujac dany element figurki nie wyjezdzasz na inny. Wszystko to jest CHYBA, bo zdjecie jest zbyt male zeby dostrzec cos wiecej. Moze kto inny ma lepsze oko i wiecej Ci powie.
Mike

Re: [PL] Hościkowe Nauki

Post by Mike »

Nie ten dział. Zdjęcie słabe, ciężko ocenić.
hostile

Re: [PL] Hościkowe Nauki

Post by hostile »

W takim wypadku, w którym dziale powinienem to umieścić?
Slawol
Perpetuum Mobile
Perpetuum Mobile
Posts: 6075
Joined: 27 Feb 2007, o 20:47
Location: Gorzów Wlkp./Poland

Re: [PL] Hościkowe Nauki

Post by Slawol »

Hej, witaj na forum! :)

Przede wszystkim podjąłeś bardzo dobrą decyzję - zacząłeś się bawić malowaniem, a to super hobby jest :D

Po drugie - bardzo dobrze, że od razu kupiłeś sobie nieskomplikowany i TANI model do nauki. Dlaczego? Raz, że nie będziesz musiał się męczyć z drobnymi detalami, a dwa - swoje pierwsze kroki stawiasz na tanim modelu, a to sprawi, że jakiekolwiek problemy, które napotkasz nie będą dla Ciebie frustrujące i jak Ci coś nie wyjdzie - nie będziesz miał świadomości, że tyle kasy wydałeś. A przy nauce wiadomo, że nie wszystko idzie tak, jak byśmy chcieli, a na czymś trzeba trenować :) Nie zrażaj się tylko, każdy tak zaczynał.

Fotki nie są takie złe. Model na nich jest ostry, nawet zbliżenie Ci wyszło :) Spróbuj jedynie następnym razem wrzucać fotki trochę większe, wtedy łatwiej będzie wszystko dostrzec. Staraj się także lepiej kadrować zdjęcia, tzn. żeby model był na nich cały, chyba że chcesz pokazać na jakimś ujęciu tylko samą twarz na przykład.

A odnośnie samego malowania: jest przede wszystkim DOKŁADNE, jak na pierwsze próby, a to już świadczy o Tobie i Twoim podejściu. Nie chlapiesz, na paćkasz, tylko starasz się każdy element domalować, nie pozostawiając pustych miejsc. Farba nie wydaje się być za gęsta, ale jednak zdjęcia są odrobinkę za małe, żeby to dokładnie stwierdzić.

Szkoda, że Ci się części pogubiły, no ale przy następnej figurce już pewnie zobaczymy całość ;)

Sam dobór kolorów i planowanie malowania są bardzo ważne, więc - jeśli masz jeszcze jakieś inne kolory - próbuj sobie wyobrazić gotowy model. Nawet pomalowany kolorami podstawowymi.

Skoro mówisz, że sobie losowo dobierałeś kolory, to OK - ćwicz sobie, maluj, poprawiaj, cokolwiek. Wszystko Ci się przyda.

Drybrush ciemniejszym kolorem? Niezupełnie. Można, ale będziesz miał fałdy i krawędzie ciemniejsze, taki efekt chcesz osiągnąć? :) Pelerynę można łatwo wzbogacić, zalewając ją washem (np. gotowym washem od GW albo rozwodnioną ciemniejszą farbą), wtedy wpłynie Ci w zagłębienia i sprawi, że nie będzie to wyglądało aż tak płasko. A drybrush proponowałbym później zrobić, ale z jaśniejszego odcienia, niż kolor peleryny (np. poprzez dodanie do pomarańczowego żółtego albo białego albo jakiejś kości słoniowej). Te dwa szybkie triki na pewno wzbogacą pelerynę.
hostile wrote:W takim wypadku, w którym dziale powinienem to umieścić?
Powiedz, czy to już skończony model, czy chcesz coś jeszcze z nim robić (peleryna, podstawka), to postanowimy, co zrobić z tematem :) Jeśli uznajesz model za skończony i bierzesz się za kolejne, to niech tu zostanie, a jeśli nie - przeniosę Ci do WIP-ów :)

Na górze strony (na jasnoróżowym pasku) masz ogólne zasady działu - przeczytaj, proszę :)
Pozdrawiam/Best regards
Sławomir Borysowski

Image

Let’s put a smile on that face!
Rentall
Posts: 913
Joined: 9 Apr 2007, o 23:01
Location: Poland

Re: [PL] Hościkowe Nauki

Post by Rentall »

dopiero zaczałes malowac, wiec mozesz nie wiedziec co oznacza sktort WIP- work in progress :) jesli wiedziales to sory
przemo
Posts: 1031
Joined: 31 Oct 2005, o 14:25

Re: [PL] Hościkowe Nauki

Post by przemo »

Witaj na forum :)

Powodzenia w malowaniu :) Trochę cierpliwości, ćwiczenia i zobaczysz jakie to może być fajne :D
hostile

Re: [PL] Hościkowe Nauki

Post by hostile »

Mam jeszcze dwóch takich, postaram się jednak znaleźć głowy i coś nowego umaziać.

Z washa korzystałem malując pancerz, został on pociągnięty devlan muddem. Pociągnę nim jeszcze tę pelerynę i wrzucę większe zdjęcia z efektem końcowym.

Znajomy mi polecił również zakupienie metalowego modelu, bo można z niego zmywać farbę w nieskończoność za pomocą zmywacza do farb akrylowych.
Bardziej podoba mi się też to, że to model bardzo zbliżony do moich docelowych figurek.
A mianowicie jest to Castellan Crowe, a docelowe modele to Szarzy Rycerze z WH40k.

W przeciągu kilku dni, powinienem dostać dostawę nowych farb, wtedy też zacznę męczyć biednego Kasztelana.
Nameless
The Better Choice
The Better Choice
Posts: 17415
Joined: 21 Jun 2005, o 17:41
Location: Silesia, Poland
Contact:

Re: [PL] Hościkowe Nauki

Post by Nameless »

witamy na forum!
na poczatek - co juz slyszales - jest czysto i porzadnie. jak jest czysto i porzadnie to jest dobrze. farba jest tam gdzie ma byc, i dobrze pokrywa powierzchnie. czy jest za gesta - ciezko powiedziec na podstawie tych malych zdjec.
nie spiesz sie z wprowadzaniem skomplikowanych technik. przejrzyj sobie troche tematow tutaj, znajdiesz wiele porad dla siebie :)

milych cwiczen!
Nameless Painter Blog
==================================================
Image
Camelson
Jarek Wędrowniczek
Posts: 406
Joined: 13 Dec 2008, o 22:49
Contact:

Re: [PL] Hościkowe Nauki

Post by Camelson »

Good Luck dude! :D

Najważniejsze to MALUJ MALUJ MALUJ! :D
Powodzenia i do zobaczenia szybko na konkursach! hehehe :D

Pozdrówki!
Post Reply