[PL] Techniki na początek

Jak ktoś osiągnął ten efekt? A jak ja bym mógł to zrobić?
Michal

[PL] Techniki na początek

Post by Michal »

Witam,

Jestem nową osobą na tym forum, więc witam wszystkich.
Zanim zadam moje laikowe pytanie, zaznaczam, że część polską o malowaniu figurek pobieżnie przejrzałem.

Pytaniem, które może wywoła u was śmiech i kpinę z mojej osoby i tak muszę zadać.

Proszę powiedźcie mi jakich technik nauczyć się na początek.?
Oglądałem ostatnio film wypuszczony przez Provateer Press o malowaniu dla początkujących.
W filmie tym były wymienione cztery podstawowe techniki:
- basecoating
- drybrushing
- washing
- layering
Czy to dobry pomysł na początek?

Kolejne pytanie o glazing. Czy stosuje się go w połączeniu z layering? Jeśli użyję layering do budowania cienia w sposób:
kolor podstawowy - pierwszy cień - drugi cień.

To czy powinienem użyć glazing do rozmycia różnić pomiędzy tymi kolorami?

Do czego wy używacie glazing? Jakich jeszcze technik używacie?
Z góry dziękuje za nie wyśmiewanie się ze mnie.
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Re: [PL] Techniki na początek

Post by mahon »

Michal wrote:- basecoating
nazwanie tego techniką to... jak nazwanie techniką jazdy na rowerze "wyprawę rowerową po mleko".
basecoating to ni mniej ni więcej tylko nałożenie podstawowego koloru powierzchni. czy to technika? raczej cel, zadanie...
jak to zrobisz - tu już możesz stosować różne techniki: spray, aerograf, pędzel, utopienie figurki w farbie.
Michal wrote:- drybrushing
po naszemu niezbyt szczęśliwie "technika suchego pędzla", lub jak kompletnie nieprawidłowo niektórzy określają "brushing" albo "brushowanie" - ideą drybrusha jest malowanie SUCHYM pędzlem, a BRUSHING to byłoby... malowanie pędzlem.

w podstawowym wydaniu to bardzo podstawowa technika pozwalająca na szybkie osiągnięcie... słabych efektów
ale przy kontrolowanym wykorzystaniu przez doświadczonego i wprawionego malarza może się przydać - np. do malowania skał, rozjaśniania piasku, trawy, itd.
Michal wrote:- washing
"washe" lub "płukanki" jak się je u nas nazywa - podobnie jak suchy pędzel mogą pozwolić początkującym "pokolorować" swoje figurki. po prostu zalewa się element ciemniejszą płukanką i liczy się, że spłynie ona w zagłębienia wyciągając detale. przy większym doświadczeniu już się nie tyle zalewa, co "maluje" takim washem w sposób kontrolowany, wiedząc gdzie i w jaki sposób ma spłynąć, gdzie się osadzić...
Michal wrote:- layering
"layering" czyli nakładanie warstw - to jedna z podstawowych technik uzyskiwania przejść między kolorami (czyli "blendingu"). polega na nakładaniu kolrjnych odcieni - jeden na drugim tak, aby zawsze na krawędzi bylo widać trochę poprzedniej warstwy. przy odpowiedniej ilości warstw uzyskujesz wrażenie gładkiego przejścia. im lepsze wykonanie, tym lepsze wrażenie.
Michal wrote:Czy to dobry pomysł na początek?
na początku to trzeba nauczyć się prosto i starannie nakładać płaskie kolory. potem malować proste i staranne linie, dopiero potem brałbym się za takie cuda jak przejścia, efekty świetlne, podniszczanie, itd.
Michal wrote:Kolejne pytanie o glazing. Czy stosuje się go w połączeniu z layering? Jeśli użyję layering do budowania cienia w sposób:
kolor podstawowy - pierwszy cień - drugi cień.

To czy powinienem użyć glazing do rozmycia różnić pomiędzy tymi kolorami?
pokaż jakieś swoje prace, to ci powiemy czy w ogóle powinieneś sobie zawracać głowę laserunkiem (glaze'ami). może to jeszcze nie pora (a coś niebezpiecznie tak mi się wydaje).
Michal wrote:Z góry dziękuje za nie wyśmiewanie się ze mnie.
tu nie ma nic do wyśmiewania. każdy z nas musiał kiedyś zaczynać :)

polecam zapoznanie się z tym tematem - jest tam parę linków, z którymi warto się zapoznać, a zwłaszcza osławiony już temat Gildora.
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
Maru
Camera Expert
Camera Expert
Posts: 3631
Joined: 4 Jun 2005, o 01:22

Re: [PL] Techniki na początek

Post by Maru »

Witam :)
no w zasadzie Mahon pozamiatał
W filmie tym były wymienione cztery podstawowe techniki:
- basecoating
- drybrushing
- washing
- layering
Czy to dobry pomysł na początek?
- basecoating - sporo osób od tego zaczyna ;) warto zrobić dokładnie +1
- drybrushing - dziwna technika niby dla początkujących .. a w rzeczywistości daje dobre efekty dopiero jak opanowało się wszystko inne ... omijaj szerokim łukiem
- washing - często stosowany w kuchni przy naczyniach ;) a na poważnie kolejna technika z serii "jak usyfiłem sobie model" znowu dawana dla początkujących a efekty daje dobre dopiero u zaawansowanych - z tym ostrożnie
- layering - no najprostszy to "basecoat" + krawędzie + "black linking", tak zdecydowane przydatne , a wersje zaawansowane to robią "schodki" - dobre ćwiczenie ale odradzam jako docelowe


- zapodaj fotki swoich modeli to dostaniesz bardziej konkretna pomoc
"GOOD RACK CAN MAKE A DONKEY ATTACK LION"
http://maru.worldblogcafe.com/
Image
Michal

Re: [PL] Techniki na początek

Post by Michal »

Dzięki za zainteresowanie.
Co do figurek to ich jeszcze nie mam...tzn mam ale nie pomalowałem. Dopiero mam zamiar zacząć jakiekolwiek malowanie.
Mam przygotowanego skavena i high elfa z "the island of blood" obaj pokryci czarnym podkładem.

Teraz tylko szukam jakiegoś tutoriala jak go ładnie pomalować. W gry bitewne nie gram bo u mnie (Łomża) chyba nikt nawet nie gra i raczej nikt hobbystycznie nie maluje.

Na razie chodzę po blogach (Painting Mum) i czytam White Dwarf'a (jak mi angielski na to pozwala).
Ogólnie staram się zrozumieć co robić po kolei... żeby na pierwszej figurce się nie zniechęcić.
Mike

Re: [PL] Techniki na początek

Post by Mike »

Ja polecam na początek szary podkład. Czarny może zniechęcac przez to, że jasne kolory trudno go kryją, a na białym widać zbyt bardzo wszelkie niedoróbki.
mr_Denial
Posts: 364
Joined: 28 Sep 2010, o 11:15

Re: [PL] Techniki na początek

Post by mr_Denial »

Mahoń ci wyjaśnił, jak w życiu nie malowałeś to i tak pewnie to co napisał wyda ci się mgliste ;)
Co byśmy ci nie napisali i jak się nie starali, to nic do ciebie nie trafi dopóki nie weźmiesz farb w rękę i nie zaczniesz mazać.

Na sam początek polecam ciebie:
- abyś skupił się na równym pomalowaniu modelu. Lepiej położyć kilka warst farby rzadkiej, gdzie nie ma jej za dużo na pędzlu niż malować glutem z puszki.
Chociaż znam dziwolągów, którzy malują takim glutem i im świetnie to idzie(patrz. Camel :bonk: )
Tak do twojej świadomości, jest wiele farb, których nie da się położyć w jednej warstwie, bo taka ich natura.
Nie położysz żółtego na czarny podkład w jednej warstwie. Są jeszcze farby foundation - świetne na kolory podstawowe, gorsze do technik zaawansowanych(washe, glazey)

- nie nabieraj wiele farby na pędzel, bo to nigdy nie kończy się dobrze. Lepiej mniej na pędzlu i kilka razy przejechać. Jak będziesz miał za dużo, to wyjdzie ci model, który się błyszczy, bo pigmentu było za dużo i na dodatek powierzchnia będzie śliska.

- dobrze wstrząśnij farby, a jak masz vallejki ze sklepu, to warto je roztworzyć i wymieszać wykałaczką żeby medium łączące dobrze się z pigmentem wymieszało.
Czasem jak długo stoją w sklepie to wszystko w nich przysycha trochę, wówczas robi się mała degrengolada ;)

- lepiej równo pomalować niż zrobić efekty, które źle wyglądają

- Wspomniany lining(udawane chamskie światła) i dark lining(czarne małe krechy, które odesparują ci elementy modelu) to dobra technika na początek

A teraz jeszcze taki mały wątek depresyjny będzie ;)
Założę się, że naoglądałeś się CMONa, blogów Ani i pewnie jeszcze kilku innych wymiataczy jak Automaton, Massive Voodo,
śledziłeś foty YellowOne, Bonamanta, wątek Bohuna itd.
Chce żebyś wiedział tylko, że ci wszyscy ludzie jak i większość innych utalentowanych osób z forum swoje efekty osiągnęły przez setki godzin mazania i ćwiczeń,
także stawiaj sobie realne cele i nie oczekuj, że wyjdzie ci coś podobnego za pierwszym czy nawet 10 podejściem.
Najważniejsze to żebyś na początku opanował to co ważne i nie nabrał złych nawyków.
Spokojnie to nie lot w kosmos, ale wymaga czasu i cierpliwości, bo to ona jest najważniejsza.

A teraz idź szybko wysmarować swój pierwszy w życiu model, mam nadzieje, że wyjdzie ci lepiej niż mój.
Ja swój pomalowałem ravelami i był paskudny jak noc listopadowa :bonk:, wówczas jeszcze nie było internetu w Polsce, filmów DVD i kursów,
a lining w White Dwarfie to była technika godna GD :D

I koniecznie wrzucaj foty!
Michal

Re: [PL] Techniki na początek

Post by Michal »

Mike wrote:Ja polecam na początek szary podkład. Czarny może zniechęcac przez to, że jasne kolory trudno go kryją, a na białym widać zbyt bardzo wszelkie niedoróbki.
Jaki konkretnie? Czy może być Army Painter Primer: Uniform Grey?
mr_Denial wrote:A teraz jeszcze taki mały wątek depresyjny będzie ;)
Założę się, że naoglądałeś się CMONa, blogów Ani i pewnie jeszcze kilku innych wymiataczy jak Automaton, Massive Voodo,
śledziłeś foty YellowOne, Bonamanta, wątek Bohuna itd.
Chce żebyś wiedział tylko, że ci wszyscy ludzie jak i większość innych utalentowanych osób z forum swoje efekty osiągnęły przez setki godzin mazania i ćwiczeń,
także stawiaj sobie realne cele i nie oczekuj, że wyjdzie ci coś podobnego za pierwszym czy nawet 10 podejściem.
Najważniejsze to żebyś na początku opanował to co ważne i nie nabrał złych nawyków.
Spokojnie to nie lot w kosmos, ale wymaga czasu i cierpliwości, bo to ona jest najważniejsza.

No tu mnie masz. W sumie to dzięki Ani tu trafiłem. A naoglądałem się masę rzeczy. Nawet teraz wchodziłem na stronkę Mike'a te skaveny tam... :shock:
A teraz jeszcze kwestia pędzęlków . Mam pędzelki Army Painter: Basecoat, Highlighting, Precise Detail, detail, Insane Detail. Wystarczy?

Mam zamiar zacząć malować skaveny. Znalazłem na stronie GW poradnik http://www.games-workshop.com/gws/conte ... eMode=true i według nie go mam zamiar iść.

Mam farbi i GW i VGC.
Pomaluję jedną i wstawię ją do działu "No, pochwalcie się tu swoimi pracami :)"
Mike

Re: [PL] Techniki na początek

Post by Mike »

Nawet teraz wchodziłem na stronkę Mike'a
To jest stronka (i szczury) C'tana, ja tam dopiero niedługo dołączę ;)
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Re: [PL] Techniki na początek

Post by mahon »

skoro nic nie pomalowałeś, to nie czytaj więcej i nie staraj się zrobić pierwszego modelu idealnie. po prostu go pomaluj - jakkolwiek. nie będzie idealny, tak z założenia. ale będzie punktem wyjścia do tego, żeby coś doradzić.

nie staraj się wybrać najlepszego podkładu, idealnych farb i profesjonalnych pędzli - po prostu siadaj i coś pomaluj! na ulepszenia będzie jeszcze czas. a ty tracisz go ciągle nie zaczynając malować.

do roboty!!!!!!

ImageClick to see full-sized image
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
Mike

Re: [PL] Techniki na początek

Post by Mike »

Jakbym widział przed malowaniem dzieła wymienionych tu artystów to bym długo nie pomalował. Kochany brak dostępu do internetu kiedy zaczynałem :D
Post Reply