[PL] Dyskusje o fotografowaniu i aparatach

Jak ktoś osiągnął ten efekt? A jak ja bym mógł to zrobić?
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Re: [PL] Dyskusje o fotografowaniu i aparatach

Post by mahon »

i o to wlasnie chodzi :)
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
Maru
Camera Expert
Camera Expert
Posts: 3631
Joined: 4 Jun 2005, o 01:22

Re: [PL] Dyskusje o fotografowaniu i aparatach

Post by Maru »

Ciach - przeniosłem bo wyszło dużo i to powinno być tu

@Mike
efs 18-55mm. To na nim jest napisane, za cholere sie na tym sprzecie nie znam.
Robilem przed chwilą, przy lampce i swietle z sufitu, jakies 35 cm, za statyw robilo opakowanie po ipodzie (ale nie nano, wszyscy wiedzą on dla dzieci) wiec trochę ostrości nie moglem zlapać.


a to masz "Kita"
w cenie 150 zł za plastikowy obiektyw
który jest konkretnie ciemny ..

i tak by ci fotka wyszła sensownie - ogniskowa 18 (max 33 .. powyżej miazga .. ) i przysłona na maxa .. w wypadku tego obiektywu to 8F (ale dostępne zdaje się że jest tylko 5.6 ... wiec 5.6 - ach ta "inteligentna" automatyka .. ) Uwaga !*

odległość od celu powyżej 5, 5 Cm - (poniżej też da radę .. tyle że ten obiektyw wtedy ostrzy "losowo" w zasadzie zaproponował bym tak z 20 ~35 cm
- sam musisz sprawdzić czy na 20 łapie ostrość punktowo czy już zakresowo - jeśli punktowo to oddal

niestety na ogniskowej 18 ten obiektyw ma aberacje (takie syfne przebarwienia kolorowe na granicach ostrych linii - ale łatwiej to usunąć niż brak ostrości .. )
poza tym przy tym ustawieniu będzie zniekształcał obraz (dystorcia beczkowa .. ) tzn - tyko w centrum kardu bez "zaokrągleń" a potem mamy już mapowanie na kulę .. - przy 30 już tego niema ale ostrość maleje .. -_-
i na dodatek Syfnie Vinetuje ... (można to zniwelować - to co ma być ładne - w centrum kadru !! )

jeśli chciał byś robić tym fotki z wakacji .. z nad morza albo góry .. to dodatkowy filtr .. bo jak przejrzałem fotki testowe z tego obiektywu to powłoki są bardzo "budżetowe" i królują flary

tyle że aby to zniwelować trzeba by do niego dokupić zabawki za 400 zł (jak nowe i "markowe" to 600) .. a prościej było by sprzedać ten za 150 zł dołożyć 350 zł i kupić Tamrona ... za 450 ~ 500

Uwaga*
w zasadzie to powinno robić się macro na 55 a nie na 18 - ale w tym aparacie 55 fatalnie ostrzy na małe odległości (ok nie vinetuje i niema takiej
Dyustorci ale ostrość łapie dopiero z 50 cm .. sensownie )

teraz tak w ramach tego że to "Kit" i że bez statywu
proponuję przetestować :
Parametry: 55 mm, f/5.6, exp. ., ISO 400 tryb pierwszeństwo przysłony (chyba to będzie "A" na kółku" )
i to samo tylko na 18 mm - któreś zrobi dobrą fotkę

niestety w ramach tego że obiektywy "Kitowe" uważane są za szkoleniowe to ich jakość i parametry pozostawiają dużo do życzenia i firmy tak naprawdę liczą że na kicie popstryka się z 2 ~3 miesiące i kupi się "prawdziwą optykę" ... jest to oczywiście wałowanie klientów .. bo do ceny Body dolicza się 300 zł za kita .. a nijak nie idzie go za tyle sprzedać .. jak już za 400 zł można kupić "prawdziwy"

dlatego nie jestem wstanie podać ci dokładnie czy masz robić na 18 (wbrew logice) czy na 55 .. po prostu kity potrafią robić rzeczy magicznie

** do posiadaczy "małpek" - tak obiektywy w małpkach (tych już z przedziału średniego) mają lepszą optykę niż to co oferuje obiektyw Kitowy i tam dokupienie gadżetów za 200 ~300 zł może dopalić jakość obrazu drastycznie a sama z siebie jest już nie zła
- tak niestety lustrzanka musi mieć dobry obiektyw i to oddzielny koszt (w zasadzie o 100 zł większy niż w "zestawie" - banda marketingowych oszustów .. bo można kupić to samo 18 - 55 ale już "nie kitowe" i będzie gites )
"GOOD RACK CAN MAKE A DONKEY ATTACK LION"
http://maru.worldblogcafe.com/
Image
Maru
Camera Expert
Camera Expert
Posts: 3631
Joined: 4 Jun 2005, o 01:22

Re: [PL] Dyskusje o fotografowaniu i aparatach

Post by Maru »

hym powinienem wyedytować 1 Posta i napisać o czym w ogóle to jest .
zrobić artykuł :
'bo ja bym kciał coś kupić by fotky lepsze robić ale nie wiem co"

"no i FAQ"
(czyli :
Q: czy jak kupię lustrzankę za 5k to zrobię wreszcie dobre zdjęcia modeli ?
A: Nie , bo to nie od tego zależy )
"GOOD RACK CAN MAKE A DONKEY ATTACK LION"
http://maru.worldblogcafe.com/
Image
Mike

Re: [PL] Dyskusje o fotografowaniu i aparatach

Post by Mike »

Hm, na 18 nic nie widac a na 55 problem ze zlapaniem ostrosci. Na 24 wychodzily najlepiej ale nadal bieda...
Maru
Camera Expert
Camera Expert
Posts: 3631
Joined: 4 Jun 2005, o 01:22

Re: [PL] Dyskusje o fotografowaniu i aparatach

Post by Maru »

Hm, na 18 nic nie widac .
nie widać czyli ciemno ??
jeśli tak to ok - ma być ciemno bo to bardzo mała ogniskowa + spora przysłona
w zamian za to naświetlanie dłuższe (masz tam +/- EV to Dodaj)

jako że nie wiem czy ten kit w czasie celowania otwiera przysłonę czy nie i cały czas trzyma to 5.6 - jeśli otwiera rto powinno być jasno a potem powinien zamykać i robić fotke / ale może być tak że on cały czas trzyma ciemno a potem zależnie od czasu naświetlania fotka wychodzi właściwie

sprawdzi - bo może będzie dobrze

coś Machoń pisał o tym obiektywie bo taki ma :) - wiec będzie wiedział z praktyki jak go ustawić :)
"GOOD RACK CAN MAKE A DONKEY ATTACK LION"
http://maru.worldblogcafe.com/
Image
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Re: [PL] Dyskusje o fotografowaniu i aparatach

Post by mahon »

mi wychodziły na tym obiektywie bez większego problemu tak między 24 a 30 - żadnych problemów z ostrzeniem, wszystko cacy.
oczywiście na statywie, więc mogłem stosować dłuższe czasy. ale to chyba "oczywista oczywistość" ;)

ja zwykle ustawiam sobie tak obiektyw, przesłonę lubię na 13, bo to mieści się w "środkowym" najostrzejszym zakresie.
czas dobieram tak, żeby fotka była odpowiednio naświetlona
odległość do modelu zwykle jakieś 20-25 cm

nie ma się co martwić - nawet na dłuższej ogniskowej daje radę figurkom - przecież nie robimy tu fotografii najwyższych lotów tylko fotki figurek.
dla przykładu fotki Sławolowego Ragnara były robione na 48mm i przesłonie na 13. Jak dla mnie - dają radę.

Z aberracjami nie mam problemów przy figurkach, za to wystarczy zrobić fotki liści drzewa na tle nieba i aberracje murowane. Z dystorsją niestety się borykam, bo szkiełko (w tym przypadku: plastik) tanie, ale ma ten plus że lekkie i w teren się nadaje i nie szkoda. Jak muszę to prostuję w postprocessingu, ale to zabiera czas :|

Czasem wolę zrobić na innym obiektywie, ale do figurek ten mi zwykle starcza.

@Maru - cały czas otwarta przesłona. domykasz "testowo" specjalnym przyciskiem na korpusie, albo dopiero robiąc fotkę się domyka. więc do łapania ostrości jest wystarczająco jasny.
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
Maru
Camera Expert
Camera Expert
Posts: 3631
Joined: 4 Jun 2005, o 01:22

Re: [PL] Dyskusje o fotografowaniu i aparatach

Post by Maru »

o i widzisz Mahoń opisał ci dokładnie jak z tym obiektywem żyć :)
tyle że Statyw to jest to (najtańszy i w miarę sensowny 35 zł )
"GOOD RACK CAN MAKE A DONKEY ATTACK LION"
http://maru.worldblogcafe.com/
Image
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Re: [PL] Dyskusje o fotografowaniu i aparatach

Post by mahon »

wiesz co, nawet mały kieszonkowy za 10-15 złotych jest lepszy niż fotografowanie "z pudełka". czasem taki noszę w torbie tak na wszelki wypadek i o ile nie masz ciężkiego szkła (dlatego lubię kita) da się z niego zrobić fotkę - tylko trzeba go konkretnie skręcić żeby nie klapnął pod ciężarem lustrzanki.
ale jeśli zakup normalnego statywu to nie problem - kup sobie. do fotografowania figurek cudów nie potrzeba, ale jakiś statyw się przydaje...
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
Maru
Camera Expert
Camera Expert
Posts: 3631
Joined: 4 Jun 2005, o 01:22

Re: [PL] Dyskusje o fotografowaniu i aparatach

Post by Maru »

Ostrzeżenie !!

uwaga na Allegro rozpoczął się sezon wyprzedażowy starych aparatów lub lekko"przeterminowanych"
nie dajce sie nabrać roczniki 2007 / 6 sa teraz w cenach około 1 k (poniżej ludzie puszczają za 950 zł ) a nikony sa nawet za 550 zł ~ 750
akurat kończy sie im gwarancja a na rynek właśnie teraz wchodzą ich następcy i np PENTAX K-m + 18-55 można kupić z 3 letnia gwarancja za 1110 zł a Pentax K100D za 950 zł obydwa posiadają kitowe obiektywy (w zasadzie te same :P) tylko K-m jest nowszy ma o 2 generacje nowsza Matryce i 3 lata gwarancji ... której niema już k100D - a naprawa tego czegoś jest Droga

oczywiście najwięcej jest Nikonów z pułki "tanich" i teraz ludzie wyprzedają je na Gwałt - bo mają plastikowe obudowy
Nikon D60 i D40 jest teraz wysyp (pamiętacie przegrzane na czerwono fotki ?? - no to teraz sie ludzie pozbywają tego bo to matryce CCD a teraz są nowsze ) i właśnie sa promocje na 2009 mające już poprawione i można mieć Nikon D3000 body za 1000 (albo i mniej) (on nadal ma CCD ale i 3 lata gwarancji i 12 polowy AF .. i "Pełnego RAW" ) no i mała zmiana w sofce .. i zgadnijcie co - ten już nie przegrzewa czerwieni tak bardzo (ponownie matryce Sony)

ostrzegam przed tym bo zadzwonił do mnie Funfel że znalazł Zajefajna okazję na lustrzankę na wakacje (już brzmi podejrzanie )
i podesłał mi aukcję na CANON EOS 300D + 18-55 za 600 zł z 2005 r .... oczywiście okazała sie to taka sobie promocja bo w jednym z sklepów znalazłem wiosenne "czyszczenie magazynów" - tak nazwali promocje u siebie i o rok młodszy EOS 400D za 750 zł z obiektywem i 2 latami Gwarancji

Więc uwaga na "Wakacyjne promocje" nie dajce sę zwałować - naprawa bez gwarancyjna lustrzanki jest droga i nieprzyjemna
"GOOD RACK CAN MAKE A DONKEY ATTACK LION"
http://maru.worldblogcafe.com/
Image
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Re: [PL] Dyskusje o fotografowaniu i aparatach

Post by mahon »

Dobra informacja. Sam zauważyłem że teraz można kupić stare aparaty MEGA-TANIO. Tylko czy warto? Już odpowiedziałeś.
Chyba że ktoś chce podjąć ryzyko...

Wakacyjna lustrzanka? A to dobre :lol:
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
Post Reply