[PL] Paćkanie matheo

Jeśli chcecie pokazać swoje *ukończone* prace, to trafiliście we właściwe miejsce
Forum rules
Prosimy, abyście w tym dziale starali się zamieszczać prace i dyskusje na temat gotowych modeli. Jeśli macie fotki WIP (tzn. z przebiegu prac), to zamieśćcie je w stosownym dziale i ewentualnie podajcie link do takiego tematu w poście z gotową pracą.
Gildor
Posts: 1681
Joined: 28 Aug 2007, o 14:42
Location: Poland, Zielona Góra

Re: [PL] Paćkanie matheo

Post by Gildor »

Kolejny fajny krasnoludek. Dobra robota :)
Używasz metalizerów Vallejo?
Image
ja_matheo
Posts: 29
Joined: 27 Aug 2012, o 10:20
Location: Warszawa
Contact:

Re: [PL] Paćkanie matheo

Post by ja_matheo »

Gildor wrote:Używasz metalizerów Vallejo?
Tak, z serii Model Air. Tylko złoto zrobiłem starym, dobrym Humbrolem (mam puszkę już chyba z 20 lat i wciąż działa). Oczywiście mówię o bazie, cienie robiłem tuszami.
sea.man
Chest of Colors
Chest of Colors
Posts: 4867
Joined: 4 Sep 2008, o 17:58
Location: Munich, Germany

Re: [PL] Paćkanie matheo

Post by sea.man »

metaliki genialne, bardzo mi sie podobaja
miniatures painted:
2011 - 83, 2012 - 38, 2013 - 45, 2014 - 56, 2015 - 95, 2016 - 106, 2017 - 22
Slawol
Perpetuum Mobile
Perpetuum Mobile
Posts: 6075
Joined: 27 Feb 2007, o 20:47
Location: Gorzów Wlkp./Poland

Re: [PL] Paćkanie matheo

Post by Slawol »

No proszę! Ktoś używa Humbroli do malowania. Jak sobie przypomnę swoje początki... :D

Faktycznie, metale super są. Sztandar wygląda naprawdę na szmaciany, faktura wyszła bardzo wiarygodnie. No i ta plecionka wtopiona, super!
Pozdrawiam/Best regards
Sławomir Borysowski

Image

Let’s put a smile on that face!
Demi_morgana
Chest of Colors
Chest of Colors
Posts: 15233
Joined: 9 Apr 2005, o 02:51
Location: Eldorado
Contact:

Re: [PL] Paćkanie matheo

Post by Demi_morgana »

Pamiętam że swego czasu miałem 3 słoiczki Humbrola:
1. Kolor X - chyba nigdy nie używałem
2. Srebrny - dużo używałem i używałbym nadal gdyby nie fakt, że pędzelka oblizać nie można...
3. Zielony a'la Goblin Green: stare czasy malowania podstaweg na zielono bo w Army Booku 5ed tak pokazywali :D

Ale ze mnie dziadek :|
Image

Hobby blog

Katoliku uważaj!
ja_matheo
Posts: 29
Joined: 27 Aug 2012, o 10:20
Location: Warszawa
Contact:

Re: [PL] Paćkanie matheo

Post by ja_matheo »

Dzięki za miłe komentarze. Humbroli z czasów modelarskich mam kilkadziesiąt, kusi mnie żeby przy najbliższej okazji użyć ich do washy zamiast farb olejnych - nie dość, że pigment drobniejszy, to i wybór kolorów będę miał większy ;)

A teraz proszę o sugestie co można by zrobić w tym krasnalu lepiej (oprócz podstawki, to już omawialiśmy).
Slawol
Perpetuum Mobile
Perpetuum Mobile
Posts: 6075
Joined: 27 Feb 2007, o 20:47
Location: Gorzów Wlkp./Poland

Re: [PL] Paćkanie matheo

Post by Slawol »

Moja pierwsza figurka została pomalowana Humbrolami i Revellami, a miałem kolory RAF od Hurricane'a i Spitfire'a, więc siłą rzeczy już przy pierwszym modelu było brudno i realistycznie, a kolory były ziemiste, a nie tęczowe :D I tak się Sławol uchował z tym do dzisiaj... :D

--------------------------------
ja_matheo wrote:A teraz proszę o sugestie co można by zrobić w tym krasnalu lepiej (oprócz podstawki, to już omawialiśmy).
To zależy, o co Tobie chodzi. Łatwo jest mówić "zrób tak, bo ja tak uważam", ale staram się dawać rady tak, by dopasować się do wizji malarza, a swój gust wsadzić do kieszeni. Skoro ktoś lubi NMM, to ja nie mówię, że mi się nie podoba, tylko patrzę pod kątem tego, by dla niego było jak najlepiej i spójnie.

Teraz dobrze jest jak jest, bo i styl jakoś się klaruje i niektóre efekty (metale) zaczynają być takie same za każdym razem. Sposób malowania zarostu podobny, tak samo ze skórą.

Dla mnie osobiście, to same metaliki są jeszcze płaskie, bez cienowania. Masz tylko zaznaczone zakamarki, ale samo oświetlenie to tylko lampka przy zdjęciu. Mogę powiedzieć, że całe złoto jest zbyt jednolite, nie ma tutaj ani cieniowania, ani przebarwień. To samo tyczy się srebrnych elementów: też są jednakowe, ładne bo ładne, ale żeby pójść dalej - trzeba wzbogacić albo o efekty albo o kolory. I to chyba tyle... :) Skóra na twarzy też już była oceniana przy poprzednich pracach.

A skoro wiesz, co i jak, to taki model można wzbogacić jeszcze kolorami, ew. innymi efektami (np. przebarwienia na nosie, na twarzy, drzewce pocieniować, a nie na całej długości tak samo jechać słoje itd.). Do wielu rzeczy potrzebujesz jednak historii, żeby wszystko razem grało: kurz, zniszczenia wojenne, krew, błoto, liście, woda, czy coś innego...

Patrząc na te 3 modele, to mogę stwierdzić, że: metaliki, dość realistyczne malowanie, brak OSL i ostrego zenitala, równe rozjaśnianie, brak efektów, zniszczeń i przebarwień. No i na pewno zachowujesz spójność kolorystyczną. Za każdym razem Twoje modele mają dobrze zestawione kolory - ale oczywiście może być jeszcze lepiej ;) Te wszystkie punkty są dla mnie stałe i się powtarzają.

Zastanów się teraz, które z nich chcesz zmienić/polepszyć i jazda. Pomóc Ci może oczywiście Internet i malarze prezentujący podobny styl malowania.

Dołóż do tego wszystkie komentarze od początku tego tematu i powinieneś mieć sporo do roboty na najbliższy czas ;) Ja w sumie nic nowego więcej nie powiem na chwilę obecną (a pewnie się powtórzyłem tutaj z czymś i tak i tak). Teraz Twoja kolej :)
Pozdrawiam/Best regards
Sławomir Borysowski

Image

Let’s put a smile on that face!
ja_matheo
Posts: 29
Joined: 27 Aug 2012, o 10:20
Location: Warszawa
Contact:

Re: [PL] Paćkanie matheo

Post by ja_matheo »

I o to chodziło :) Lubię wiedzieć jak widzą moje malowanie inni, bo wtedy mam pojęcie o tym co rzuca się w oczy. Dzięki takiej prostej wyliczance mogę się teraz zastanowić na czym się skupić przy następnym ludku (tzn. którą z tych rzeczy chcę poćwiczyć bardziej).
Konkursy w Toruniu i Radomiu coraz bliżej, więc pewnie niedługo pojawią się tu prezentacje mojej reprezentacji.
ja_matheo
Posts: 29
Joined: 27 Aug 2012, o 10:20
Location: Warszawa
Contact:

Re: [PL] Paćkanie matheo

Post by ja_matheo »

Nowe malowanki, ciekawe czy widać progress ;)

Filigranowa Veda-Ann z Hasslefree:

Image

Rymcerz z Andrea Miniatures z dorobioną brodą:

Image
Slawol
Perpetuum Mobile
Perpetuum Mobile
Posts: 6075
Joined: 27 Feb 2007, o 20:47
Location: Gorzów Wlkp./Poland

Re: [PL] Paćkanie matheo

Post by Slawol »

O, chłopie, ale pojechałeś teraz. Już jestem fanem Twojego stylu malowania :clap: Widać wyraźnie po samych modelach, że masz plan i wiesz, co robisz. Zestawienia kolorów dobre, freehandy są tam, gdzie można się ich spodziewać, a nie wszędzie, gdzie sią da. Chyba figurki dobrałeś odpowiednie do malowania :)

Figurka nr 1:

Plusy:
- metaliki,
- piórka,
- dobór kolorów,
- freehandy,
- podstawka.

Minusy:
- brak spójnego cieniowania metalików i ogólnie modelu. Zwróć uwagę, że zbroję łuskową wycieniowałeś pod piersiami (bo to cień malowany, a nie od zdjęcia, nie?), miecz też, ale za to tarcza jest dośc jednolita. Rozumiem, że uniesiona i w sumie wystawiona do światła, ale to jednak wypukła powierzchnia i mogłaby mieć nieco więcej cienia w dolnej części (zarówno zieleń, jak i obręcz - vide nakolanniki).
- brak cieniowania na butach i spodniach, a mogłoby być od połowy w dół mocniej. Zwróć uwagę, że nakolanniki też wycieniowałeś, a resztę stroju już nie. A światło pada na wszystko i wszedzie się tworzy cień :),
- brakuje krawędziowania na tarczy, chociażby delikatnego, żeby odciąć ptaka od tła. To samo tyczy się nitów. Na zbroi się postarałeś o każdy kącik, a tutaj już nie ;)

Sławolowe:
- wolałbym buty i rękawice w tym samym odcieniu brązu, ale to tylko ja,
- brakuje mi zielska na podstawce.

Figurka nr 2:

Plusy:
- biały ciuch,
- włosy (także dorobione. Świetnie są zrobione, widać, że są czarne, a jednocześnie nie są płaskie). Super!,
- freehand,
- podstawka niezła,
- twarz,
- metaliki (hełm!!!)

Minusy:
- plamy krwi jakieś takie... Nie wiem. Wiem, że krew jest różna, ale to mi jakoś tak dziwnie wygląda, jak kleksy farby raczej. Może jednolite kółka mnie tak mylą ;),
- pasy skórzane mogłyby dostać więcej rozjaśnień, delikatnych na krawędziach, zwłaszcza pochwa miecza się zlewa z pasami,
- ne plecach z tyłu na środku widać za mocne przejście do szarości. Robisz model gładko, to pilnuj wszędzie :) Niżej w cieniach coś mi tam nie gra, trochę zachlapane i w rozjaśnieniach widać lekkie smugi od pędzla.

Sławolowe:
- podstawka mogłaby być bardziej ekspozycyjna, czyt. bardziej estetyczna. Taka ładnie cięta i bez farfocli naokoło.
- rób tak dalej, a będziesz wymiatał w modelach historycznych :clap:
- dobre zdjęcia

Gratuluję udanych prac!
Pozdrawiam/Best regards
Sławomir Borysowski

Image

Let’s put a smile on that face!
Post Reply