[PL] Malowanie legalnie.

Offtop - wiecie, wszystko i nic...
Tapeworm

[PL] Malowanie legalnie.

Post by Tapeworm »

Witam wszystkich! Jeżeli założyłem ten temat w nieodpowiednim dziale lub podobny już gdzieś na forum istnieje to z góry przepraszam (szukałem - nie znalazłem).

Zarejestrowałem sie na tym forum z jednego powodu. Wiem że bywa tutaj sporo "profesjonalnych malarzy". Sam od jakiegoś czasu również dostaje trochę zleceń i chciał bym jakoś zalegalizować tą działalnośc. Wiadomo że uprzejme donosy do US w Polsce to codzienność a i wyrywkowe kontrole często się zdarzają. Oczywiście płacenie kolejnych haraczy naszemu państwu jest jedną z ostatnich rzeczy na które mam ochotę ale z drugiej strony chciał bym się jakoś zabezpieczyc.

Szperając trochę w internecie natrafiłem na rózne informacje.

-Gdzieś wyczytałem że artyści i modelarze nie musza płacić podatków z tytułu swojej działalności. Muszą płacic tylko podatek VAT.

-Gdzieś indziej wyczytałem że prowadząc działalność nie ma obowiązku płacenia podatku VAT pod warunkiem że dochody nie przekraczają 100 lub 150 (chyba od 2011 tyle jest) tyś złotych rocznie (przekroczenie tego limitu raczej mi nie grozi :? ) Obowiązkiem jest tylko prowadzenie "ewidencji VAT" i zgłoszenie tego do naczelnika ( ;) ) US.

No i teraz pytanie - Czy ktoś z forum uprawia nasze hobby legalnie i mógł by się podzielić swoimi doświadczeniami? Jest to chyba sprawa dosyć ważna i warto było by ją gdzieś poruszyć. Niewiem czy trzeba zakładać firme (jako modelarz-artysta wydaje mi się że nie..), niewiem jak sie prowadzi ewidencje VAT i czy to zwolnienie z VATu będzie obowiązywało modelarzy którzy nie mają swojej firmy , itd itp.
Last edited by mahon on 22 Feb 2012, o 12:53, edited 1 time in total.
Reason: [PL] w tytule i przeniesienie do innego działu
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Re: Malowanie legalnie.

Post by mahon »

nie mam pojęcia o tym dlaczego nie trzeba zakładać działalności albo płacić tylko VAT. to nie znaczy, że tak nie może być, ale pierwsze słyszę.

z VAT tak to wygląda - jak nie przekroczysz progu (albo nie przekroczyłeś w ubiegłym roku) to możesz skorzystać ze zwolnienia. ale możesz też dobrowolnie zostać VATowcem.
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
dzejendes
Posts: 82
Joined: 27 Sep 2009, o 08:45
Location: Warsaw

Re: [PL] Malowanie legalnie.

Post by dzejendes »

Tapeworm wrote:No i teraz pytanie - Czy ktoś z forum uprawia nasze hobby legalnie i mógł by się podzielić swoimi doświadczeniami? Jest to chyba sprawa dosyć ważna i warto było by ją gdzieś poruszyć. Niewiem czy trzeba zakładać firme (jako modelarz-artysta wydaje mi się że nie..), niewiem jak sie prowadzi ewidencje VAT i czy to zwolnienie z VATu będzie obowiązywało modelarzy którzy nie mają swojej firmy , itd itp.
Przede wszystkim - hobby uprawiasz legalnie cały czas o ile nie jest to uprawa pewnych roślinności albo prowadzenie specyficznych przybytków usługowych. Ty się raczej pytasz o legalność zarabiania na hobby.

Trochę mieszasz różne sprawy i sposoby zarabiania.
Porządkując to o czym piszesz:
1. Zarabiać możesz poprzez
a) prowadzenie działalności gospodarczej
b) zlecenia - umowy cywilno-prawne
2. VAT interesuje cię tylko w przypadku opcji 1a, w przypadku 1b nie ma nic do rzeczy, pomijasz tą kwestię
3. Podatki (dochodowe) musisz płacić zawsze, w każdej możliwej opcji
4. ZUS także musisz płacić zawsze, ale w różnej wysokości

Nie jestem co prawda z tej branży, ale z tego jak sobie wyobrażam poziom dochodów z malowania modeli, to sugeruję ci odpuścić sobie opcję 1a. Raczej nie będzie ci się opłacało.

Pozostaje tylko opcja 1b, ale może być zrealizowana na kilka sposobów: umowy-zlecenia, umowy o dzieło i jeszcze coś czego nie pamiętam. Różnice sprowadzają się do sposobu liczenia wielkości dochodu i wielkości podatków do zapłacenia. Przykładowo, o ile dobrze kojarzę, to w umowie o dzieło malowanie może być potraktowane jako "wolny zawód", może dostać 50% koszt uzyskania dochodu - czyli podatki liczysz tylko od połowy kwoty. Różnic jest jeszcze trochę, tu już niestety będziesz musiał poszukać sam pod tymi hasłami.
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Re: [PL] Malowanie legalnie.

Post by mahon »

ale w przypadku umów cywilnoprawnych bądź taki mądry i spisuj te umowy...
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
dzejendes
Posts: 82
Joined: 27 Sep 2009, o 08:45
Location: Warsaw

Re: [PL] Malowanie legalnie.

Post by dzejendes »

mahon wrote:ale w przypadku umów cywilnoprawnych bądź taki mądry i spisuj te umowy...
Jeżeli mówisz o problemie opisania przedmiotu zamówienia zawsze będzie istniał. Czy też chodzi ci o samą formalną postać takich umów? Setki szablonów są w sieci.

Jest też taka ciekawostka o której mało kto wie - umowa nie musi być na papierze, dogadanie się na gębę to też poprawna umowa :). Problem może robić co prawda urząd skarbowy, ale to powinno rozwiązać podpisanie dokumentu odbioru.
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Re: [PL] Malowanie legalnie.

Post by mahon »

Chodzi mi nie tyle o opisanie czy wzór umowy, ale o to, że taka umowa to prosta sprawa jeśli malujesz lokalnie. Ale kiedy kontrahentów masz w innych częściah kraju lub świata to już mniej wygodne. Poza tym co z tego, że umowa nie musi być na papierze, jeśli dla celów dowodowych przed skarbówką umowy ustne sprawdzają się dość słabo...
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
dzejendes
Posts: 82
Joined: 27 Sep 2009, o 08:45
Location: Warsaw

Re: [PL] Malowanie legalnie.

Post by dzejendes »

mahon wrote:Chodzi mi nie tyle o opisanie czy wzór umowy, ale o to, że taka umowa to prosta sprawa jeśli malujesz lokalnie. Ale kiedy kontrahentów masz w innych częściah kraju lub świata to już mniej wygodne. Poza tym co z tego, że umowa nie musi być na papierze, jeśli dla celów dowodowych przed skarbówką umowy ustne sprawdzają się dość słabo...
Problem o którym mówisz dotyczy każdego możliwego rozwiązania, czy to umowy, czy działalności.
Zawsze ten lub inny dokument prawny lub finansowy powinien powstać. Co więcej, w przypadku działalności jest to nawet większa papierologia - wystawianie faktur albo paragonów, ścisłe zarachowanie, numerowanie itd.

Tak na marginesie - to jest mocno akademicka dyskusja, bo US ma przeważnie poważniejsze zajęcia niż sprawdzanie czy taki malarz figurkowy powinien zapłacić w tym miesiącu podatek od 850 zł czy od 900 zł
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Re: [PL] Malowanie legalnie.

Post by mahon »

dzejendes wrote:Problem o którym mówisz dotyczy każdego możliwego rozwiązania, czy to umowy, czy działalności.
Zawsze ten lub inny dokument prawny lub finansowy powinien powstać. Co więcej, w przypadku działalności jest to nawet większa papierologia - wystawianie faktur albo paragonów, ścisłe zarachowanie, numerowanie itd.
faktura/paragon - wystarczy wysłać z gotowym modelem
umowa - musi ci ktoś odesłać podpisaną

jak dla mnie to jest duża organizacyjna różnica.
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
Tapeworm

Re: [PL] Malowanie legalnie.

Post by Tapeworm »

Witam i dziękuje za odpowiedzi.
rozmawiamy na razie o ewentualnych umowach o dzieło.
-Co jeżli sprzedaż odbywa się poprzez serwisy aukcyjne?
-Czy musze prowadzić księgi przychodów i rozchodów? ( do obliczania podatku od dochodów)
- Podatek od dochodu z tego co czytam wynosi +/- 19% ? Jak często płaci się taki podatek? (co miesiąc, częściej, rzadziej? )
-Czy musze płacić ZUS i inne podatki skoro już je opłacam z tytułu innej wykonywanej przeze mnie pracy?

- Co do VATu to tutaj macie informacje które naprowadziły mnie na to że pownienem płacić VAT: http://galeriaartysty.blog4u.pl/komenta ... datki.html
Nameless
The Better Choice
The Better Choice
Posts: 17415
Joined: 21 Jun 2005, o 17:41
Location: Silesia, Poland
Contact:

Re: [PL] Malowanie legalnie.

Post by Nameless »

mysle, ze bedzie najlepiej i najprosciej udac sie do specjalisty. skoro pytasz, to zakladam ze nie masz takiego w rodzinie czy wsrod przyjaciol :)
US/ZUS udzielaja informacji z tego co pamietam. zadzwon, sprobuj umowic sie na wizyte, dowiedz sie co i jak.
Nameless Painter Blog
==================================================
Image
Post Reply