[PL] Trudne początki

Miejsce na prezentację i omawianie modeli, nad którymi ciągle pracujecie.
Forum rules
Prosimy, abyście w tym dziale starali się zamieszczać prace i dyskusje na temat nie ukończonych modeli. Jeśli macie fotki gotowych prac, to zamieśćcie je w stosownym dziale i ewentualnie podajcie link do takiego tematu w poście z WIPami.
Post Reply
benedykt78

[PL] Trudne początki

Post by benedykt78 »

Witam.

Zacząłem malować już chwilę temu, starając się czytać i oglądać dostępne materiały i poradniki.
Na początku było trudno i ciężko :-) Poniżej prezentuje model który starałem się pomalować najlepiej jak potrafię. Zostało jeszcze wyczyszczenie zabrudzeń i niedociągnięć. Liczę na porady i podpowiedzi 
ImageClick to see full-sized image
ImageClick to see full-sized image


Z góry dziękuje :-)
Last edited by Slawol on 21 Dec 2012, o 01:19, edited 1 time in total.
Reason: Wstawiłem [PL] w temacie.
Slawol
Perpetuum Mobile
Perpetuum Mobile
Posts: 6075
Joined: 27 Feb 2007, o 20:47
Location: Gorzów Wlkp./Poland

Re: [PL] Trudne początki

Post by Slawol »

Cześć! :)

Model wspaniały, jeden z najlepszych w mojej ocenie do armi Zielonoskórych :)

Nie od razu te Krakowy i Rzymy postawili, czy jak to tam było, więc nie zrażaj się początkami, bo każdy zaczynał i każdy kolejny model chciał malować najlepiej, jak umie :) Najważniejsze to widzieć plusy w kolejnym i starać się poprawiać minusy, byle się nie dołować!

U Ciebie przede wszystkim plusem jest dokładność malowania i dość starannie nałożona farba. Najlepszym fragmentem jest kołnierz z tyłu i cieniowanie pomarańczowych płomieni. No to skoro potrafisz coś takiego zrobić, to teraz zrób tak na gębie, tylko zamień kolory :) Zasada ta sama, a w dodatku masz łatwiej, bo nos jest wypukły i lepiej będzie wydobyć detale. Możesz także zacząć malowanie gęby od jasnego odcienia zielonego, a potem wlać wash. Następnie poprawić wystające elementy, dodać innego koloru, zeby je uatrakcyjnić (np. czerwonany nos).

Tak samo podejdź do malownia zębów, bo na razie są jednokolorowe, a wystarczy, że zrobisz je tak, jak te księzyce na czapce - już będzie lepiej. To samo tyczy się kości i ogólnie całego modelu, ale pamiętaj, by ułatwiać sobie pracę, podpierając się samą rzeźbą. Zauważyłem, że wycieniowałeś te płaskie detale, a te wypukłe pozostawiłeś jednokolorowe :)

Co mi się jeszcze podoba... Kości na kosturze, do tego sznurki i skrzydełka. W ogóle przypomina mi to kolory na modelu malowanym przez JRN-a, który niżej pokazałem. Pozostałe elementy mają na razie bazowe malowanie i trzeba im więcej cieni i rozjaśnień.

Poszukaj w Internecie zdjęć tego modelu i popatrz, jak to robią inni. Zobaczysz, gdzie i jak malowali np. skórę, żeby była bardziej efektowna.

Sam Ci podrzucę jeden przykład, żebyś zobaczył - tego malował JRN akurat. To trochę inne malowanie, niż Twoje (np. na płomieniach kołnierza) i nie ma tutaj bogatego i płynnego cieniowania, ale te ogólne proste triki wystarczą, by model wyglądał dobrze, ostro i wyraźnie.
ImageClick to see full-sized image
Źródło: http://www.coolminiornot.com/265109?browseid=3738341

Staraj się także różnicować nieco kolory, żeby taka sakiewka nie wyglądała identycznie, jak drewno :) Wystarczy inny odcień brązu albo takie samo podejście, jak przy płomieniach, czyli rozjaśnienie. Staraj się też pamiętać, by cieniować i rozjaśniać zgodnie z kształem elementów, żeby wyglądało to w miarę wiarygodnie. W zenital i kierunkowe oświetlenie chyba raczej się na razie nie będzie bawić, więc opanuj takie proste rozjaśnianie (które także jest bardzo efektowne!) i działaj :)

Podstawka nie jest zbyt skomplikowana, ale prezentuje się ładnie. Może następnym razem spróbnuj model postawić na kawałku jakiegoś terenu? Korek albo kora albo sobie coś z masy ulep, potem podsyp piaskiem, może dorzuć jakąś czaszkę albo grzybka, kawałek patyczka... Pomaluj, a na koniec trawkę :)

I zdjęcia nieco żółte, ale za to dość wyraźne.
Pozdrawiam/Best regards
Sławomir Borysowski

Image

Let’s put a smile on that face!
benedykt78

Re: [PL] Trudne początki

Post by benedykt78 »

Witaj :-)

Dziękuje bardzo za twój post. Jest dla mnie bardzo cenny bo dzięki niemu zwróciłem uwagę na rzeczy któych wcześniej nie dostrzegałem. Sprubuje jeszcze popracować nad figurką i powyciągać detale oraz dodać więcej cieni.
Jeszce raz wielkie dzięki za komnetarz.

Pozdrawiam
Post Reply