[PL] Warsztat ARBAL'a

Miejsce na prezentację i omawianie modeli, nad którymi ciągle pracujecie.
Forum rules
Prosimy, abyście w tym dziale starali się zamieszczać prace i dyskusje na temat nie ukończonych modeli. Jeśli macie fotki gotowych prac, to zamieśćcie je w stosownym dziale i ewentualnie podajcie link do takiego tematu w poście z WIPami.
ARBAL
Posts: 263
Joined: 16 Nov 2008, o 11:11
Location: POLAND - Torun
Contact:

Re: [PL] ARBAL - 08.06.2012 Forest Goblin Shaman

Post by ARBAL »

pracuje nad moim pierwszym modelem w 70mm:
WIP, DOOM from Pegaso Models
Image
Image
Slawol
Perpetuum Mobile
Perpetuum Mobile
Posts: 6075
Joined: 27 Feb 2007, o 20:47
Location: Gorzów Wlkp./Poland

Re: [PL] ARBAL - 25.07.2012 DOOM - Pegaso Models

Post by Slawol »

Taak, James Earl Jones w filmie "Conan Barbarzyńca" :)

A ja właśnie niedawno znów sobie obejrzałem ten stary film i z przyjemnością będę śledził wątek. Ciekaw jestem malowania i życzę powodzenia!
Pozdrawiam/Best regards
Sławomir Borysowski

Image

Let’s put a smile on that face!
ARBAL
Posts: 263
Joined: 16 Nov 2008, o 11:11
Location: POLAND - Torun
Contact:

Re: [PL] ARBAL - 25.07.2012 DOOM - Pegaso Models

Post by ARBAL »

W weekend leciał Conan Barbarzyńca na Polsacie, oglądałem ucieszony jak dzieciak (ten film ma w soboe jakis klimat dla 34 latka :) ) i odrazu zabrałem się za malowanie figsa. Wycieniowałem już spodnie niedługo będa foty.

Slawol - doradź jak pomalowac skóre mulata farbami GW. Znalazlem taki tutek:
http://www.coolminiornot.com/articles/1310
Image
Slawol
Perpetuum Mobile
Perpetuum Mobile
Posts: 6075
Joined: 27 Feb 2007, o 20:47
Location: Gorzów Wlkp./Poland

Re: [PL] ARBAL - 25.07.2012 DOOM - Pegaso Models

Post by Slawol »

Dla nieco młodszego stare filmy też mają coś, bo też się na nich wychował i był oczarowany ;) Dzisiaj idzie do kina i ogląda efekty z próbką filmu (tzw. fabułę, buahahaha), a nie film z dodatkiem efektów. Tak samo, jak same freehandy na figurce, a nie figurkę z freehandami. Sztuka dla sztuki.

Z kolorami to dałeś mi ciężkie zadanie - dużo pomagają nazwy kolorów w tym artykule na CMON, ale ogólnie patrząc na zdjęcia ludzi - Scorched Brown, Bestial Brown, Vermin Fur, Snakebite Leather... Może też być Kommando Khaki lub jakiś żółty, bo czasami kolory skóry są takie ciepłe, miodowe, jak u Halle Berry, a nie takie zgaszone i balde, jak u innych.

Pamiętaj też, że te kwadratowe próbki są odzwierciedleniem kolorów na zdjęciach, a nie prawdziwej skóry tych ludzi. Zdjęcia były robione w różnych warunkach oświetleniowych, o różnych porach dnia itd. Dlatego też nie wiadomo, czy fotograf wiernie oddał rzeczywistość. No ale też nie o to chodzi. Skoro są kolory pod fotki, to niech się tutaj zgadzają i na tym opierają :)

Tutaj masz paletę z nowymi kolorami GW:

ImageClick to see full-sized image

Niektórych farb już dawno nie ma w produkcji, więc trzeba szukać ogólnie od Scorched Brown do żółtego. Myślę, że najlepiej będzie, jak sobie weźmiesz spisy, na którym są wszystkie brązowe, ziemiste, żółte i cieliste farby GW, jakie kiedykolwiek zostały wyprodukowane i też możesz sobie to sprawdzić :)

Na przykład takie:

http://www.dakkadakka.com/wiki/en/Paint ... lity_Chart
http://www.warpuppy.com/Paints-&-Tools- ... index.html

Postaram się wyłapać kolory wg swojego oka i monitora oczywiście ;) Chciałem też dodać, że nie odpaliłem PS-a, żeby wycinać sobie te kwadraciki i przyrównywać do wzorników odcienie, tylko patrzyłem na oko, więc mogłem się pomylić :)

ImageClick to see full-sized image

1. Zdjęcie z panem po lewej to ciepłe odcienie czekolady, masła orzechowego, wnętrza marsów i snickersów ;)

Kolory od lewej to:

- Vermin Brown/Vermin Fur (lub Scorched Brown + Bestial Brown: SB jest czekoladowy, a BB go ociepli i doda żółtego),
- Bestial Brown,
- Snakebite Leather,
- Desert Yellow,
- Kommando Khaki.

I na końcu ostatni kolor, to jakiś lekko szarawy biały. Ale na pewno nie czysty biały! Może rozjaśniony Ghostly Grey. Albo kolor naszej czcionki z forum + biały. Tylko pytanie, jaką Ty czcionkę widzisz, a jaką ja... ;) Farba GG nie istnieje już, a szkoda... Zresztą szkoda wielu kolorów, bo GW daje ciała równo, no ale nie o tym mowa ;)

2. Fotka z panią po prawej to z kolei odcienie ziemiste, super konrast do porównania obu zdjęć - nie ma tu czekolady, nie ma miodu i marsa, jest ziemia, jest kolor cielisty.

Kolory od lewej to:

-Calthan Brown,
-Khemri Brown/Graveyard Earth,
- tutaj strzelam, bo musiałbym to sprawdzić: mam wrażenie, że jaśniejszy odcień jest mieszanką poprzeniej ziemi i różu, czyli Khemri Brown + Dwarf Flesh i trochę bieli,
- Dwarf Flesh może, ale to do rozjaśnienia, bo jest głębszy i bardziej różowy, a skóra elfów jest blada i wypłowiała i taki tu kolor widzę. Na pewno ten kolor jest bardziej różowy, niż poprzedni - środkowy!
- na koniec na pewno coś z białym i różowym, może ciut Elf Flesh, bo ma taki żółty zafarb. Ale próbowałbym ze skórą i dodawaniem rozjaśnień

Myślę też, że Marta mogłaby Ci pomóc w takim malowaniu, bo już coś takiego podobnego popełniła :) Sorry, Martuś, że Cię wywołałem do tablicy :twisted:

Tutaj jeszcze tutek z kolorami, ale trzeba sobie tam poczytać dokładnie :)

http://studiomcvey.blogspot.com/2009/09 ... orial.html

I na koniec: najlepiej będzie, jak moje nazwy z monitora porównasz z farbami trzymanymi w ręce :) Podejrzewam, że gdzieś coś się może nie do końca zgadzać, bo to, co na CMON, to nie to samo, co w zestawieniu kolorów Vallejo, więc kicha - próbki farb w Internecie Cię okłamią zawsze, do tego monitor. A to, że farba inaczej wygląda mokra, a inaczej sucha, to już w ogóle :lol:

Spójrz na Denzela Washingtona: Flat Brown #984 niby z CMON - pierwsza od lewej:

ImageClick to see full-sized image

A tutaj Flat Brown z palety Vallejo - też #984

ImageClick to see full-sized image

Paleta Vallejo to jakaś z Google --> http://scale-models.nl/cc-vallejo.html

Dla mnie to zupełnie inne kolory i to całe porównanie wzięło właśnie w łeb :lol:

Ale mam nadzieję, że punkt wyjścia jest i pomogłem.
Pozdrawiam/Best regards
Sławomir Borysowski

Image

Let’s put a smile on that face!
ARBAL
Posts: 263
Joined: 16 Nov 2008, o 11:11
Location: POLAND - Torun
Contact:

Re: [PL] ARBAL - 25.07.2012 DOOM - Pegaso Models

Post by ARBAL »

Punkt wyjścia jest... aż takiego wykładu nie oczekiwałem... RESPECT!
Image
Slawol
Perpetuum Mobile
Perpetuum Mobile
Posts: 6075
Joined: 27 Feb 2007, o 20:47
Location: Gorzów Wlkp./Poland

Re: [PL] ARBAL - 25.07.2012 DOOM - Pegaso Models

Post by Slawol »

A bo ja tak mam... :oops:

:mrgreen:
Pozdrawiam/Best regards
Sławomir Borysowski

Image

Let’s put a smile on that face!
Grabz
Posts: 56
Joined: 9 Nov 2011, o 00:24

Re: [PL] ARBAL - 25.07.2012 DOOM - Pegaso Models

Post by Grabz »

ARBAL wrote:W weekend leciał Conan Barbarzyńca na Polsacie, oglądałem ucieszony jak dzieciak (ten film ma w soboe jakis klimat dla 34 latka )
No cóż, pasuje jak ulał +1 :D . Zazdroszczę modelu, świetny jest i nie mogę się doczekać na ukończony.
Co do skóry to wykładzie profesora Sławola mogę tylko polecić kombinację Scorched>Bestial>Snaekebite sprawdzone a efekty przyzwoite.
Slawol
Perpetuum Mobile
Perpetuum Mobile
Posts: 6075
Joined: 27 Feb 2007, o 20:47
Location: Gorzów Wlkp./Poland

Re: [PL] ARBAL - 25.07.2012 DOOM - Pegaso Models

Post by Slawol »

Hihihi, to ja za 6 lat Wam puszczę czołówkę "Czterdziestolatka", a sam kliknę +1 do "Conana" :mrgreen:

Co do farb, to bingo, Grabz! To startowa kombinacja do malowania kości, stara jak świat, chyba autorstwa GW ;)

Scorched Brown-->Bestial Brown-->Snakebite Leather-->Bleached Bone-->Skull White i voila!
Pozdrawiam/Best regards
Sławomir Borysowski

Image

Let’s put a smile on that face!
Marta
Posts: 1840
Joined: 22 Apr 2009, o 20:24
Location: London
Contact:

Re: [PL] ARBAL - 25.07.2012 DOOM - Pegaso Models

Post by Marta »

Slawol wrote:Sorry, Martuś, że Cię wywołałem do tablicy :twisted:
Co ja?? Czego ja??
Ja murzynke malowalam, a wbrew pozorom kolorystycznie mulatowi do murzyna wcale blisko nie jest. Zreszta robilam ja glownie zestwem andrei plus jakies ciemniejsze brazy.

Co jednak moge ci doradzic to chyba zebys w przypadku mulatow trzymal sie cieplych, zoltawych ocieni, ale to bardziej jako retuszer niz malarz. Mam nadzieje, ze cos z tego skumasz, bo ja nie jestem najlepszym nauczycielem;p

Skora mulatow jest w skladzie procentowym CMYK (zestaw kolorow do druku profesjonalnego C-cyjan, Y-yellow, M-magenta, K-black) zblizona do opalonej bialej niz czarnej. Biali ludzie jak sie opalaja (nie liczac rudych ofc) maja skore z coraz wieksza iloscia zoltego (ofc inne kolory tez zmieniaja swoje wartosci ale najwiecej przybywa zoltego), stad ten piekny zlotawo-brazowawy odcien. W przypadku murzynow duzo zalezy od geograficznego polozenia plemienia oczywiscie, ale w ich skorze jest znacznie wiecej cyjanu, stad rzadko ktorzy maja cieplo czekoladowy odcien. Mowie ofc o ludziach z afryki, w przypadku amerykanow afrykanskiego pochodzenia nie mozna juz mowic raczej o w pelni czystej krwi.
Probowalam wygooglac obrazki dla z obrazowania:
ImageClick to see full-sized image
ImageClick to see full-sized image
ImageClick to see full-sized image
ImageClick to see full-sized image

Jak widzisz kazde z tych zdjec pokazuje osobe o innym nieco odcieniu skory, ale wspolne jest dla nich to, ze nie sa to odcienie zoltawe.

W przypadku mulatow powiedzialabym, ze moglbys isc jak w przypadku mocno opalonych bialych (naturalnie opalonych, nie zrytych solarami), czyli odcienie bardziej zoltawe niz zimno-ziemisto brazowe. Nie sadze zebym szla w jakies zimne bardzo cienie, raczej bardziej neutralne.

Tutaj dla przykladu posilkowalam sie tym co udalo mi sie znalezc w googlaczu po wpisaniu mixed race:
ImageClick to see full-sized image
ImageClick to see full-sized image
ImageClick to see full-sized image
ImageClick to see full-sized image
ImageClick to see full-sized image

Jak widzisz tutaj, gdyby nie rysy twarzy moznaby sie pokusic o stwierdzenie ze to opalony europejczyk.

Mam nadzieje, ze moje wywody toche Ci pomoga a nie zagmatwaja sprawe na maxa.


Swoja droga to co Slawol napisal o niedostatkach tego artykulu z cmonie (glownie robienie zdjec w roznych warunkach oswietleniowych i na tym jedynie fakcie opieranie teori o roznicach w odcieniu skory kobiet i mezczyzn z tego samego plemienia) to szczera prawda, ale dla malunkow bardziej fantasy, gdzie nie trzeba sie sugerowac realiami jest jak znalazl. Jesli bys chcial malowac prace historyczna, gdzie podane masz plemie z jakiego wojownik pochodzi albo chodziaz region geograficzny, radzilabym Ci poszukac w necie dokladnych przykladow. Chociaz tez trzeba brac poprawke na to ze swiatlo ma inna nieco temperature w poludnie i np wieczorem, czy np we wnetrzu (o roznicach osobniczych nie wspomne). Ale to niuanse i po obejrzeniu paru zdjec przedstawicieli danego plemienia mozna sobie wyrobic jakies zdanie.



Czego przede wszystkim szukalabym na takich zdjeciach?
- ogolne odczucie - skora rozswietlona na zloto, blyszczaca czy wrecz przeciwnie matowa (sama spotkalam pare osob ze skora tak matowa, ze prawie nie miala rozjasnien - nie pytalam skad sa, bo jeszcze by pomysleli ze chce zaczac awanture na tle rasowym;p)
- swiatla (highlighty) czy sa cieple, zlotawo zoltawe, czy wrecz przeciwnie, zimno niebieskawe lub nawet czasem bezowawe jak bleached bone
- procentowy udzial swiatel i cieni. Czasami zdarza sie, ze skora sklada sie glownie z tonow jasniejszych i tylko gdzieniegdzie jest ciemniejsza. Nie chodzi mi tutaj o to jak pada swiatlo, ale o rozklad pigmentu. Nie u wszystkich jest on taki sam. Nie mam pojecia jak to wytlumaczyc...
- cienie - czy sa bardzo zimne, wpadajace w granat, fiolet lub czasami lekko w zielen, czy raczej cieple.

Np tutaj na ponizszym zdjeciu zuluskiego wojownika widac ze skora jest az filetowawa, bez zadnych cieplejszych tonow. Zdjecie bylo robione w samo poludnie sadzac po cieniach na twarzy, wiec powiedzialabym ze jest ono najbardziej neutralne, bez zlotawego odcienia swiatla popoludniowego.
ImageClick to see full-sized image

Ehh sie rozgadalam. I to nawet nie do konca na temat;p
Ale moze komus sie przyda

pzdr

'eM
Impossible is Nothing!!
Twisted Brushes
ARBAL
Posts: 263
Joined: 16 Nov 2008, o 11:11
Location: POLAND - Torun
Contact:

Re: [PL] ARBAL - 25.07.2012 DOOM - Pegaso Models

Post by ARBAL »

Dzięki Marta.

Po takich wykładach to mam stresa bo głupio by było spierdzielić teraz tą figsę...
Image
Post Reply