[PL] Warsztat ARBAL'a

Miejsce na prezentację i omawianie modeli, nad którymi ciągle pracujecie.
Forum rules
Prosimy, abyście w tym dziale starali się zamieszczać prace i dyskusje na temat nie ukończonych modeli. Jeśli macie fotki gotowych prac, to zamieśćcie je w stosownym dziale i ewentualnie podajcie link do takiego tematu w poście z WIPami.
Slawol
Perpetuum Mobile
Perpetuum Mobile

Re: [PL] Warsztat ARBAL'a

Post by Slawol »

ARBAL wrote:Przeczytałem artykuł, przemyslalem wszystko, ale z innych miejsc dostalem tez inne uwagi. Czy taki mocny kontrat nie bedzie przasada przy tak duzym popiersiu?
Nie, wcale nie będzie.

Musisz zrozumieć raz, a dobrze, bo tak będziemy się ganiać przy każdym modelu :)

Mam wrażenie, że na słowo "kontrast" reagujesz alergicznie, jak na jakąś straszną definicję :) Skoro za każdym razem się zastanawiasz nad tym na zasadzie "kontrast, kontrast, znów mi trują, cholera wie, o co im w końcu chodzi" :D, to zanim zaczniesz w ogóle malować model - zaplanuj, co chcesz z nim zrobić. Nie traktuj zaznaczania detali jako zła koniecznego, bo to nie o to chodzi. To, że im większa skala, tym mniejszy kontrast, to wiadomo, bo na dużych powierzchniach inaczej się to rozkłada. Sam jestem przeciwnikiem wybielania twarzy, jak to robią inni, nie podoba mi się to po prostu i nie wygląda to dla mnie naturalnie. Nie podoba mi się także oddzielanie policzków kreskami jak gdyby twarz była wyciosana i kanciasta.

To, że planowanie malowania jest ważne, to oczywiście wiesz, ale dodaj do tego efekt oświetlenia. Pomyśl, czy chcesz mieć model w pełnym słońcu, czy w cieniu, czy lekko oświetlony od lewej, od dołu, od góry, czy po prostu chcesz mieć "neutralnie" rozjaśniony tu i tam i ładnie pomalowany. Neutralnie w sensie "bez mocnego zeintala, tylko zaznaczone cienie, wypukłości i tyle". Ale zawsze musi być to widocznie, bo teraz twarz wygląda jak gumowy manekin albo fantom do treningów na kursie pierwszej pomocy ;)

Zrób tak jak ja na przykład: gdy zabierasz się za dany model, to popatrz, co inni już z nim zrobili i zastanów się, czy Ci się podoba, czy nie. Wtedy wiesz, w jaką stronę idziesz, a czego chcesz uniknąć. No ale na to trzeba poświęcić czas.

Spójrz na model jak na jedną całość, a nie skupiaj się na poszczególnych elementach, bo wtedy malowanie jest na raty, a w efekcie okaże się, że gdzieś coś jest niedoparacowane albo źle dopasowane, bo malowałeś np. same włosy i nie myślałeś, jak zagrają z resztą. Masz pomysł na zasadzie: ciemne włosy, ludzka skóra i niebieska peleryna, do tego jasna zbroja i tego się trzymaj. Po zaplanowaniu kolorów, zastanów się nad tym, jak ma być oświetlony model, a dopiero na końcu myśl, jak od takiego oświetlenia zmienia się skóra takiego koloru, włosy takiego koloru i reszta.

Masz tu kilka wersji i zobacz:

- jasna twarz, ciemne włosy - brak kontrastu na twarzy (pomijając jego brak na całym modelu)

ImageClick to see full-sized image
Źródło: http://sciarpinasart.blogspot.com/2010/ ... t-110.html

- jasna twarz, ciemne włosy - dobrze.

Zwróć uwagę na kości policzkowe, zwłaszcza pod oczami. Niżej twarz jest ciemniejsza. I teraz najlepsze jest to, że to jest ten sam model! Zobacz na poniższycyh 3-ech zdjęciach, jakie są różnice. I ta twarz podoba mi się najbardziej ze wszystkich:

Źródło: http://www.bnamodelworld.com/index.php? ... s_id=27227

Źródło: http://www.andreaeurope.com/en/1/andrea ... rettyPhoto

Źródło: http://www.zinnfigur.com/product_info.p ... 1d&ID=1798

- jasna twarz, ciemne włosy - też dobrze, chociaż sam styl malowania twarzy już mi nie pasuje, bo przy takim mocnym rozjaśnianiu włosy wydają się jeszcze bardziej płaskie i niedopracowane, a sama twarz wygląda jak wyciosana. Oczywiście tutaj jest WIP, ale załóżmy, że model ma skończone twarz i włosy :)
Źródło: http://bestienmeister.blogspot.com/2012 ... blade.html

A tutaj inny przykład kontrastu, polegającego na zderzeniu kolorów w drugą stronę, bez wielkiego cieniowania. Masz jasne włosy obok ciemnej twarzy, przy czym same włosy są płaskie, twarz też nie jest jakoś mocno oświetlona, ale całość wygląda nieźle:

Źródło: http://www.eliteminiaturas.com/legends/le_bust03.htm

Tutaj za to mamy i jasne włosy i jasną twarz. Zobacz, że wszędzie są cienie i to już inaczej zostało pomalowane, żeby się nie zlało w jedną jasną plamę. I wcale nie jest to mocny kontrast, poza tym zdjęcie jest jasne i twarz trochę bije w oczy.

Źródło: http://www.eliteminiaturas.com/legends/le_bust04.htm

No. To teraz zastanów się, czego Ty chcesz i maluj :)
Pozdrawiam/Best regards
Sławomir Borysowski

Image

Let’s put a smile on that face!
ARBAL

Post by ARBAL »

Dzięki Slawol za wyczerpujące informacje, muszę to wszystko na spokojnie przemyśleć :)
Twarz amoim modelu nie jest jeszcze ruszona, to tylko kolor z aerografu bazowy i lekkie rozjasniene z aero z góry stąd
Slawol wrote:teraz twarz wygląda jak gumowy manekin albo fantom do treningów na kursie pierwszej pomocy ;)
:)
Image
juszczynk

Post by juszczynk »

Mysle ze przesadziles z rozjasnieniem twarzy albo kontrast miedzy rozjasnieniami a cieniami jest zbyt duzy :)
ARBAL

Post by ARBAL »

Poprawiłem:
- zwiekszylem kontrast na plaszczu
- wyceiniowalem twarz (nie robilem jeszcze zadnych rozjasnien)
- oczy
- przebarwienia na zlotych elementach
- dodanych kilka midtonow n azbroi
- rozjansilem wlosy

Image
Slawol
Perpetuum Mobile
Perpetuum Mobile

Post by Slawol »

ARBAL wrote:- zwiekszylem kontrast na plaszczu
No.
- wyceiniowalem twarz (nie robilem jeszcze zadnych rozjasnien)
Niewiele widać, ale jeśli te ciemniejsze miejsca, to malowanie (poza cieniem od włosów na czole), to coś robisz. Ale jeszcze moim zdaniem za mało, żeby był sensowny efekt. mam tu na myśli stopniowanie cieniowania, a nie malowania na szaro połowy policzka ;) Dodatkowo mógłby się pojawić inny odcień skóry, ale jak wcześniej wspomniałem - Twoja sprawa, co planujesz :) Zdjęcie przodu jest jednak sporo mniejsze, niż tyłu.
- oczy
Wyglądają nieźle z daleka, ale za mała fotka.
- przebarwienia na zlotych elementach
Coś tam widać :)
- dodanych kilka midtonow n azbroi
Niewiele widać.
- rozjansilem wlosy
Tu lepiej nieco.

Z uwag dodatkowych: staraj się nie nanosić paprochów na model. Na ujęciu z tyłu widać rózne grudki, pyłki, czy inne śmieci, które lubią się kąpać w farbie np. podczas mieszania. Cierpi na tym gładkość malowania :)

Aha, zrób coś z tym czerwonym klejnotem na spince, czy co on tam ma :)
Pozdrawiam/Best regards
Sławomir Borysowski

Image

Let’s put a smile on that face!
przemo

Post by przemo »

jeszcze mocniej, jeszcze więcej kontrastu :) Dawaj dawaj :D
ARBAL

Post by ARBAL »

@przemo będzie będzie :)
@ Slawol a co nie tak z tą spinką? Na twarzy sa lekkei odcienie zieleni i fioletów, na zbori wiecej zieleni i brązy. Finaleni zrobie zdjęcie w ciągu dnia przy natyralnym świetle i powinno byc to widać.
Image
Nameless
The Better Choice
The Better Choice

Post by Nameless »

co ze spinka? metal plaski, a kamien nie blyszczy :)
mozesz nam Arbalu drogi dlugo opowiadac o tym ile midtonow, odcieni i wariacji masz na figurce, ale niestety - poki nie zobaczymy tego na zdjeciu, bedziesz dostawal takie uwagi :( zeby nie bylo - ja wierze, ze one tam sa. ale co ci mamy powiedziec, jak ich nie widac?
Nameless Painter Blog
==================================================
Image
ARBAL

Post by ARBAL »

Spoko :)
Spinki jeszcze nie ruszałem, zapomaniłem o tym nawet napsiać....
Ale same kamienie juz wstępnei rozjasniałem. Na końcu pojdzie na nia błyszczący lakier to sie będzie na 100% błyszczeć :)
Image
Nameless
The Better Choice
The Better Choice

Post by Nameless »

ty namaluj ten blysk, lakier ma tylko pomoc :)
Nameless Painter Blog
==================================================
Image
Post Reply