[PL] inne dobre (darmowe) gry

O tym co małe ludziki robią na polach, eee... stołach bitewnych ;)
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

[PL] inne dobre (darmowe) gry

Post by mahon »

Przy okazji puszczania informacji o darmowym Stargruncie, przypomniało mi się, że pewnie część z nas - malarzy - maluje figurki na tyle różne, że trudno z tego uzbierać większą armię, a chętnie by sobie w coś pograli.

Tu mam parę propozycji różnych gier, które są dostępne całkowicie za darmo, albo za darmo dostępne są ich próbne wersje. Większość z nich próbowałem i mogę spokojnie polecić. Uprzedzam, że nie są to gry w "wielkiej skali", bo interesowały mnie raczej takie, gdzie do zabawy wystarczy już kilka(naście) modeli i gdzie nikt nie narzuca używania "firmowych" modeli.

No to jedziemy!

.45 Adventure - gra w klimacie pulp, czyli zazwyczaj lata 20.-30. dwudziestego wieku, ale spokojnie rozciągnie się na lata 40.-50.
Kto nie wie co to pulp fiction, niech się dowie. Gangsterzy, dziwne organizacje, ciemne zaułki miast, dziwne wyprawy na niezbadane wyspy, dziwaczne wynalazki, maniacy chcący zapanować nad światem, zombie-naziści, weird war, itd.
Wersja darmowa to tylko "demo" ale zawiera właściwie cały podręcznik poza opisami wielu "profesji" i scenariuszami. Zasady są kompletne (ale nie zawierają zasad z rozszerzeń). UWAGA: do gry wystarczą 2-3 modele na stronę i jest już naprawdę fajnie! Oczywiście uciągnie i więcej...
W grze dużą rolę odgrywa szeroki katalog umiejętności jakie mogą nabywać postacie...

Gloire! - gra w klimacie muszkieterów lub piratów. Generalnie pojedynki szermierskie, latanie na żyrandolach, pogonie dyliżansami, tajne misje dla arystokracji, albo po prostu rabowanie bogaczy :D Jest to pochodna ".45 adventure" więc podobnie jak tam, do gry wystarczy nawet kilka modeli i będzie bardzo ciekawie.
Podobnie jak powyżej - zasady darmowe są kompletne, brakuje tylko wielu profesji i scenariuszy.

Fantastic Worlds - retro-SF, czyli takie Science Fiction jak prezentowane w starych filmach, np. z lat 50-tych. roboty są srebrne i wydają dziwne odgłosy, a astronauci mają na głowach baniaki :D Oczywiście da się zastosować do klasycznego SF, ale planowane jest pod taki bardziej pulpowy klimat. Kolejna wariacja ".45 adventure", więc liczą się umiejętności, wystarczy kilka modeli, da się grać większą ilością. Zasady darmowe są kompletne - z takimi wyjątkami jak powyżej....

Chain Reaction 2.0 - "ogólny" przedstawiciel mojej ulubionej serii gier. w czytaniu dość nieprzyjazny, ale jeśli komuś był potrzebny przykład jak przebiega rozgrywka to mogę podesłać, bo gdzieś miałem. Generalnie gra oparta na zasadzie akcji i reakcji na nie: figurki reagują na to co się dzieje dookoła nich, nie zawsze w taki sposób jakiego byśmy oczekiwali - odpowiadają ogniem, kryją się, uciekają. W ten sposób powstają "łańcuchy wydarzeń" (stąd nazwa). Gra jest ogólnym systemem do wszelkich strzelanin - od walk kolonialnych, przez kowbojów, walki prohibicyjnych gangów czy współczesne działania wojenne, do przyszłościowych strzelanin, walk z obcymi czy plagi zombich. Dobry system ogólny, całkowita dowolność do figurek. Gra się bardzo szybko i łatwo uzyskuje się efekty zbliżone do realistycznych, bez przesadnego komplikowania zasad.
Kompletna gra dostępna jest za darmo, bo płatne są wersje przystosowane do konkretnych realiów i epok (western, wietnam, 2 wojna, średniowiecze, przyszłość, itd.). Gra zawiera wiele przykładowych 'armii' i zasad do konkretnych tematów gier. Nowsze gry z tej serii są znacznie poprawione, ale jak na darmową grę, to nadal mój faworyt.
Uwaga - gra bardzo mordercza, więc mimo, że można fajnie pograć nawet 1 modelem, czasem 1 strzał potrafi zakończyć taką grę. Dobrze gra się w skali drużyny, lub nie więcej niż plutonu.

Dog Soldiers - Dog Soldiers - coś jak w filmie o tym samym tytule... Na bazie CR2

BabyFace and Me - Strzelanie w epoce gangsterów i prohibicji. Na bazie CR2, ale z usprawnioną mechaniką

BUGS - wariacja Chain Reaction na temat walk z robalami. Coś jak w filmach o obcych: ludzie kontra robale. Fajna lekka gra. Ilość figurek podobnie jak w filmie :) Na bazie CR1

Santa Claus Wars - Strzelanina w świątecznym klimacie - Święty Mikołaj, bałwany, elfy, itd.... :mrgreen:

Turkey Shoot - Polowanie na indyka na święto dziękczynienia. Bardzo "lajtowe"

Chain Reaction - poprzednia wersja Chain Reaction, trochę "cięższa" więc uciąga mniej modeli. Ja wolę wersję 2.

Six Gun Sound - westernowe strzelaniny. Fajna, lekka, prosta. Oparta na mechanice zbliżonej do CR, tyle, że przeznaczona do konkretnych realiów. Obecna płatna wersja 6GS (Blaze of Glory) jest znacznie lepsza, ale też i droższa. A jak ktoś ma ochotę na bójkę pod saloonem albo włam do banku :roll:

Mayhem: Warrior Kings - średniowieczny skirmish na bazie CR. Powiedzmy że w skali takiego mordheima albo Robin Hooda...

Wasteland Warriors - walki przyszłościowych gangów, powiedzmy a'la mad max albo necromunda. oparte na zasadach CR1 więc lepiej użyć CR2.

Mayhem: Warring Nations - Napoleońska odmiana CR1. Obecnie zastąpiona przez Black Powder Battles.

Mayhem: Muskets and Mohawks - Walki z Indianami podczas podboju Ameryki na bazie CR1. Obecnie zastąpiona przez Black Powder Battles.

jak będzie zainteresowanie - doślę jeszcze trochę...
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
Nameless
The Better Choice
The Better Choice
Posts: 17415
Joined: 21 Jun 2005, o 17:41
Location: Silesia, Poland
Contact:

RE: [PL] inne dobre (darmowe) gry

Post by Nameless »

roboty są srebrne i wydają dziwne odgłosy
:lol:
celne podsumowanie :)

i tak, czekamy na wiecej opisow. moze cos fantasy?
Nameless Painter Blog
==================================================
Image
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

RE: [PL] inne dobre (darmowe) gry

Post by mahon »

Ares - skirmishowy system walk fantasy lub średniowiecznych. zasady są pełne, tylko że nie zawieraja chyba reguł do obliczania wartości punktowych samodzielnie stworzonych oddziałów (zasady te, oraz paręnaście gotowych armii są dostępne w pełnej wersji). główną siłą tego systemu jest bowiem możliwość tworzenia sobie takich jednostek jakie się chce, oraz naprawdę trafny system punktowy. powiedziałbym, że ta gra to taki rozbudowany mordheim - daje więcej kontroli nad figurkami (np. postawa ofensywna lub defensywna, przerzucania ataków i parowań z jednej rundy do drugiej, możliwość padania na ziemię żeby unikać ostrzału, itd.), ale bez zasad kampanijnych (które można "pożyczyć" z mordheima). Gra się płynnie i szybko - można grać tak jak w mordheim (pojedynczymi modelami) albo formować je w grupki i wtedy łatwo gra się nawet większymi bandami (myślę że uciągnęłoby nawet małe armie). fajne i bardzo uniwersalne

W zasadzie nie znam innych darmowych gier fantasy wartych uwagi - choćby dlatego, że Ares spełnił moje oczekiwania, znam za to płatne, które mi się bardzo podobały. Z darmówek mogę polecić jeszcze Mayhem: Warrior Heroes, który obecnie nie jest dostępny, ale chyba gdzieś go mam. To fantastyczna odmiana wspomnianego Mayhem: Warrior Kings.


Starmada Admiralty Edition - świetny system dla statków kosmicznych, prosty i szybki ale bardzo grywalny. fajne zasady ruchu. łatwo przystosować do walk zarówno myśliwców jak i wielkich statków kosmicznych. pełna (płatna) wersja ma zasady tworzenia własnych statków, ale poza tym zasady darmowe są kompletne.

Defiance - fajny uniwersalny system skirmishowy do walk SF. często określany jako następca Stargrunta, ale jakoś brakuje mi tam pewnych stargruntowych rozwiązań. Przykładowe armie są tu i tu. Pełna wersja zawiera "edytor" armii, poza tym demówka jest pełna.

mogę potem podać gry wymagające więcej figurek, ale chciałem skupić się na tym, co pozwoli pograć kilkoma figurkami bez ograniczenia co do producenta.
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
Nameless
The Better Choice
The Better Choice
Posts: 17415
Joined: 21 Jun 2005, o 17:41
Location: Silesia, Poland
Contact:

RE: [PL] inne dobre (darmowe) gry

Post by Nameless »

no to czas zrobic samemu gre fantasy :)
Nameless Painter Blog
==================================================
Image
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

RE: [PL] inne dobre (darmowe) gry

Post by mahon »

a Aresa probowales? Legendary Heroes zapowiada sie dokladnie tak jak bym tego oczekiwal, ale darmowy nie bedzie.
z fajnych darmowych fantasy to oczywiscie warmaster - ale tam trudno uzyc figurek malowanych "tak sobie" czy (niestety platny) Warrior Heroes (moj typ jesli chodzi o systemy do walnych bitew).

no i oczywiscie darmowy jest mordheim :)
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
Nameless
The Better Choice
The Better Choice
Posts: 17415
Joined: 21 Jun 2005, o 17:41
Location: Silesia, Poland
Contact:

RE: [PL] inne dobre (darmowe) gry

Post by Nameless »

nie, chyba sobie sam jednak zrobie gierke ;) moze wspolnymi silami - CoC table-top game :)
dzieki za linki wsystkie, czesc juz znam, czesc nie. zawsze warto poczytac co inni polecaja.
Nameless Painter Blog
==================================================
Image
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

RE: [PL] inne dobre (darmowe) gry

Post by mahon »

a pewnie ze tak :) mogloby byc fajnie :D ale obawiam sie ze jednak troche z tym jest roboty, wiec wole posilkowac sie tym co zrobili juz inni.
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
Nameless
The Better Choice
The Better Choice
Posts: 17415
Joined: 21 Jun 2005, o 17:41
Location: Silesia, Poland
Contact:

RE: [PL] inne dobre (darmowe) gry

Post by Nameless »

twardy badz, rozreklamowalbys CoC jeszcze bardziej na swiecie ;)
ja juz mam nawet fajny pomysl :whistle:
Nameless Painter Blog
==================================================
Image
Bogus_law

Post by Bogus_law »

Fantasy Warriors jest teraz legalnie darmowy.
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Post by mahon »

no to dodatkowa nowina :)
a wart uwagi?
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
Post Reply