[PL] Oświetlenie miejsca pracy

Tu możemy rozmawiać o ciekawych produktach przydatnych w naszym hobby, o tym co chcielibyśmy zobaczyć, co nam się nie podoba...
Post Reply
Grish
Posts: 207
Joined: 11 Apr 2012, o 11:34
Location: Będzin, Poland
Contact:

[PL] Oświetlenie miejsca pracy

Post by Grish »

Witajcie!
Jako że za oknem coraz mniej światła, szaro i ponuro, coraz mniej czasu pozostaje na malowanie przy dziennym świetle. Chciałbym zatem uzyskać od osób doświadczonych poradę, jakaś lampkę zakupić. Przejechałem się do Praktikera, obejrzałem świetlówki, ale nie wiem, czy wybrać światło białe ciepłe, czy światło białe zimne. Jaka moc jest wystarczająca. No i jaka lampka do trzymania świetlówki? A może zwykła, okrągła da radę?
benedykt78

Re: [PL] Oświetlenie miejsca pracy

Post by benedykt78 »

Witam.
Podobny temat poruszany tutaj
viewtopic.php?f=46&t=7020 oraz viewtopic.php?f=46&t=7020.
Generalnie im mniej cienia tym lepiej, tzn lepiej 2 lampki niż jedna.
No i kolor światła żeby był kolorem zblizony do dziennego to chyba jest coś około 5500 bodajże kelwinów - ale głowy nie dam.
Do wyboru pozostaje tylko czy wybierzesz jarzeniowe czy diodowe ewentualnie żarowe tradycyjne .
Możesz sprawdzić oglądając jakies zdjęcie w świetle dziennym a później w świetle żarówki.
W marketach pamiętaj że oprócz testowanej świecą setki innych i trudno sprawdzić :-)
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Re: [PL] Oświetlenie miejsca pracy

Post by mahon »

generalnie
- najwierniejsze odwzorowanie kolorów uzyskasz przy halogenach lub normalnych żarówkach, typu "daylight" czyli o temperaturze barwowej ok. 5600K-6500K
- jednak ugotujesz się malując przy takim świetle
- gorsze rozwiązanie to świetlówka/żarówka energooszczędna
- lepiej jeśli jest to długa "rurowa", bo wtedy możesz mieć jakość odwzorowania barw do 95%, w kompaktowej ciężko o więcej niż 80%
- większość energooszczędnych ma niestety nieciągłe spektrum świetlne, a co to robi z kolorami... no cóż, niektóre kolory będą zniekształcone. i to nie wszystkie, ale niektóre.

więcej: http://frycz.pl.salon24.pl/144326,swiet ... kofrajerzy

a LED to już w ogóle masakra...
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
Grish
Posts: 207
Joined: 11 Apr 2012, o 11:34
Location: Będzin, Poland
Contact:

Re: [PL] Oświetlenie miejsca pracy

Post by Grish »

A czy to jest tak, że im wyższa temperatura barwowa, tym lepiej? Znalazłem coś takiego:
http://allegro.pl/philips-tornado-dayli ... 66094.html (6500K)
http://allegro.pl/listwa-12-led-5050-z- ... 26731.html (niby daylight, a jednak 4400K, kusi natomiast to, że to listwa i oświetla spore pole pracy)
http://allegro.pl/lampa-biurkowa-led-da ... 60950.html (gotowa lampka, 6400K)
benedykt78

Re: [PL] Oświetlenie miejsca pracy

Post by benedykt78 »

Witaj.
to nie nie tak.
Cytat:
Barwę światła najlepiej opisuje temperatura barwowa jest to obiektywna miara wrażenia barwy danego źródła światła. Można przy tym wyróżnić trzy główne grupy barwy światła:

"ciepłobiała < 3300 K (Kelwin - jednostka temperatury);
chłodnobiała 3300 - 5000 K;
dzienna > 5000 K.
Image
Przykłady wartości barwy światła, a jego źródło.

1600 K - wschód i zachód Słońca;
1800 K - barwa światła świeczki;
2800 K - barwa bardzo ciepłobiała (żarówkowa);
3000 K - barwa ciepłobiała;
3200 K - barwa światła żarowego lamp studyjnych;
4000 K - barwa biała;
5000 K - barwa chłodnobiała (niektórzy twierdzą iż jest to barwa lodu-ale ze względu na kilka faz lodu,nie da się tego tak określić);
6500 K - barwa dzienna;
20000 K - barwa czystego granatowego nieba;
28000-30000 K - błyskawica;

Światło ciepłe daje zwykła żarówka, zaś zimne jest charakterystyczne dla świetlówek. Najbardziej neutralne, zbliżone do światła naturalnego, jest światło halogenowe. Barwa światła powoduje, że kolory użyte we wnętrzu mogą się zmienić. Ciepłe światło sprawia, że ciepłe barwy stają się bardziej rozświetlone, zimne natomiast przytłumione. W świetle zimnym kolory ciepłe słabną, natomiast zimne wzmacniają się.
"
Z diodami bardzo ostrożnie i bez dokładnego oglądnięcia nie kupuj. Diodowe oświetlenie musi mieć bardzo dobre odprowadzenie ciepła (radioator) oraz fajnie jak ma element rozpraszający (to w sumie jest ileś małych punkcików świetlnych które raczej mają tendencje do świecenia punktowego) a i tak
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Re: [PL] Oświetlenie miejsca pracy

Post by mahon »

Grish wrote:A czy to jest tak, że im wyższa temperatura barwowa, tym lepiej?
nie, wysoka = zimne światło. będziesz się czuł jak w prosektorium ^^
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
Grish
Posts: 207
Joined: 11 Apr 2012, o 11:34
Location: Będzin, Poland
Contact:

Re: [PL] Oświetlenie miejsca pracy

Post by Grish »

Super, dzięki za rozjaśnienie, chociaż mam wrażenie, że wypowiedź benedykta78 ucięła sie jakoś w połowie zdania :)
zulus
Posts: 46
Joined: 20 May 2012, o 10:38
Location: Katowice
Contact:

Re: [PL] Oświetlenie miejsca pracy

Post by zulus »

Arbal robił niedawno recenzję bardzo dobrej lampy. W zasadzie od razu po przeczytaniu zamówiłem sztukę dla siebie. Zdecydowanie polecam ;)

Link:
http://www.coloureddust.com.pl/2012/09/ ... lamp6.html
Don't set Your mind to one side... | zetcraft
Grish
Posts: 207
Joined: 11 Apr 2012, o 11:34
Location: Będzin, Poland
Contact:

Re: [PL] Oświetlenie miejsca pracy

Post by Grish »

Ze trzy razy już zdążyłem tę recenzję przeczytać, ale nie chcę wywalać worka złota na cel oświetlenia, o ile to nie jest absolutnie niezbędne.
Post Reply