[PL] KONKURS IDEALNY - totalna burza mózgów

Informacje i dyskusje o imprezach związanych z malowaniem - specjalnie dla rodaków :)
Marta
Posts: 1840
Joined: 22 Apr 2009, o 20:24
Location: London
Contact:

Re: [PL] KONKURS IDEALNY - totalna burza mózgów

Post by Marta »

No dobrze, ale ta jedna praca ma zloto, srebro, braz czy wyroznienie?
Czy ewentualnie jak bys to widzial?

'eM
Impossible is Nothing!!
Twisted Brushes
Ignis
Posts: 172
Joined: 8 Oct 2010, o 23:05

Re: [PL] KONKURS IDEALNY - totalna burza mózgów

Post by Ignis »

czlowiek.morze wrote:Nie, zadnego laczenia kategorii!
Po prostu jak jest mniej niz np. 7 zgloszen w kategorii oddzial, to zamiast wybierania 3 miejsc, wybierana jest tylko 1 praca.
Co sie dzieje w innych kategoriach - diorama, pojazd... nie ma znaczenia.
a jeśli będzie taka sytuacja że będzie 3 mega wypasione prace np. Ani, Przema i Camelsona, a w kategorii 6 prac, to wtedy też przyznasz tylko jedną nagrodę lub tylko wyróżnienia bo była mała ilość prac?
Image
sea.man
Chest of Colors
Chest of Colors
Posts: 4867
Joined: 4 Sep 2008, o 17:58
Location: Munich, Germany

Re: [PL] KONKURS IDEALNY - totalna burza mózgów

Post by sea.man »

Ja widze dwa mozliwe rozwiazania w przypadku liczby prac nie przekraczajacej pewnego progu:
1. prace zostaja tylko wyroznione, nie ma podium
2. Jest przyznawane tylko jedno 1 miejsce oraz wyroznienia
Ktore rozwiazanie jest lepsze ciezko mi teraz osadzic.

Ignis, poniewaz zalezy nam na jakosci to musi byc jakas selekcja. W opisanym przez ciebie przypadku kazda z tych prac ma szanse na Grand Prix.
miniatures painted:
2011 - 83, 2012 - 38, 2013 - 45, 2014 - 56, 2015 - 95, 2016 - 106, 2017 - 22
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Re: [PL] KONKURS IDEALNY - totalna burza mózgów

Post by mahon »

Parę uwag ode mnie po przeczytaniu ostatnich paru stron:

1. Podoba mi się pomysł przyznawania dodatkowych nagród "tematycznych". Mogą to być nagrody producentów (częste na innych konkursach, nawet na GD jest "Best of Forge World"), nagrody za określony aspekt (np. za konwersję, pomysł, freehand). Obecnie taka nagroda już funkcjonuje np. na Hussarze jako "Najlepszy Junior" - konkuruje w dorosłych kategoriach, ale jest dodatkowo nagradzany.

2. Podoba mi się pomysł nagrody publiczności. Nieważne czy to będzie nagroda popularności czy nie. Na to też trzeba sobie zapracować, a da to publiczności coś do roboty - dokładniej przyjrzą się figurkom żeby zagłosować. Warunek: DOBRA WIDOCZNOŚĆ PRAC! Poza tym pamiętajmy, że to wszystko tylko zabawa.

3. Ja osobiście jestem przeciwnikiem kategorii dla lepszych i gorszych. Uważam, że dla gorszego celem może być przejście first cuta. Dla lepszego - grand prix. Trudno dobrze ustawić kryteria dla takich kategorii, skłania to do kombinatorstwa, a dla niektórych może być uwłaczające.

5. Kategorię duży model byłbym skłonny rozbić. Może nie jestem wielkim zwolennikiem tego rozwiązania, ale jestem skłonny przychylić się do próby zastosowania tego rozwiązania. Pod warunkiem, że kategorie poniżej XXX prac są łączone, albo włączane do opena.
Na problem łączenia i większej ilości zgłoszeń mogę jedynie zasugerować, aby dopuszczać wyróżnienie kliku prac tego samego autora, ale w przypadku systemu "podium" mógłby wygrać tylko 1 trofeum w takiej kategorii (reszta pozostałaby co najwyżej wyróżniona).
Być może taki podział spowoduje, że niektórzy rzeczywiście zgłoszą kilka prac, których inaczej nie mogliby przynieść, bo wpadłyby do 1 kategorii.

6. Kategoria specjalna dla graczy i sprawdzanie zgodności z zasadami moim zdaniem odpadają, bo kto i na jakiej podstawie oceni kto jest graczem, a sprawdzanie zgodności z zasadami w dobie takiej mnogości gier nie związanych z konkretnym producentem jest czystą fikcją.

7. O parciu na frekwencję nie myślałbym w kategoriach "a co wy tak walczycie o tę frekwencję, jest już przecież dobrze", ale raczej jako o aktywizacji środowiska. Nie chodziłoby mi o to jak zmusić ludzi do przyjazdu i startowania, ale raczej o szersze zjawisko - popularyzację malowania jako samodzielnego hobby, zachęcanie ludzi do pojawiania się na imprezach, do integracji, do spotkań. niekoniecznie do konkursów. ten dopływ świeżej krwi jest bardzo ważny dla całego środowiska malarskiego, bo bez niego niedługo będziemy kisić się ciągle w tym samym sosie.

8. Można odejść od formuły konkursu z podium (1 x złoto, 1 x srebro, 1x brąz + XX x wyróżnienie) w stronę systemu medalowego. Tak jest np. na Euromilitaire, prawda? Można wyróżnić medalami dowolną liczbę prac w kategorii jeśli są wystarczająco dobre, można nie przyznać medali w ogóle, itd.
Albo w ogóle zrobić tylko wystawę, bez konkursu.

@Gregu - bardzo cieszę się, że się wypowiedziałeś. podobnie jak wiele wnoszą opinie Ignis i Rakso. Przede wszystkim dlatego że jesteście osobami, które do niedawna nie wypowiadały się tu zbyt często, a zatem wasze zdania wnoszą wiele nowości, świeżego spojrzenia (często z innej strony) oraz wglądu w nieznane wielu z nas środowiska - jak choćby środowisko graczy. Zrozumienie jakie są oczekiwania innych, ich opinie, co by ich zachęciło, co zniechęca, co utrudnia integrację - to wszystko bardzo wiele wnosi do dyskusji!

@Mr Denial - to dobrze, że wyraziłeś niedawno parę bardzo zdecydowanych i czytelnych poglądów. czasem zarzucasz, że dyskutujemy tu w wąskim gronie o temacie, który dotyczy szerszego grona. ale każdy może do tej dyskusji dołączyć, a dyskutujemy w takim gronie i w takim miejscu, bo takimi możliwościami dysponujemy (skoro ktoś nie garnie się do rozmowy, to trudno z nim rozmawiać, a ponieważ mieszkamy w tak różnych miejscach, korzystamy z naszego wspólnego miejsca w internecie). piszesz, że rozmawiają ci, którzy i tak jeżdżą - pewnie, bo staramy się dowiedzieć czy można zrobić coś, żeby przyjechali też inni. dzielimy się swoimi uwagami, pomysłami, spostrzeżeniami i zastrzeżeniami. próbujemy sprawić, aby już dobre imprezy stały się jeszcze lepsze. czy musimy? nie, ale chcemy. te imprezy sprawiają nam - jako uczestnikom oraz osobom związanym z organizacją - dużo przyjemności i tą przyjemnością chcielibyśmy się dzielić. jeśli komuś czegoś brak, albo coś mu przeszkadza - chcemy o tym wiedzieć, bo może uda się to zmienić.
nie chcemy zadowolić się tym jak jest, wierząc że może być lepiej. a sądząc z żywiołowości dyskusji - niektórym na tym wyraźnie zależy i trochę pomysłów padło. gdyby któryś organizator (a przecież Ignis i Rakso aktywnie uczestniczą w tym wątku) chciał skorzystać - wiele pomysłów ma podane jak na tacy i to jeszcze przewałkowane na plusy i minusy.
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
Marta
Posts: 1840
Joined: 22 Apr 2009, o 20:24
Location: London
Contact:

Re: [PL] KONKURS IDEALNY - totalna burza mózgów

Post by Marta »

mahon wrote:Parę uwag ode mnie po przeczytaniu ostatnich paru stron:


5. Kategorię duży model byłbym skłonny rozbić. Może nie jestem wielkim zwolennikiem tego rozwiązania, ale jestem skłonny przychylić się do próby zastosowania tego rozwiązania. Pod warunkiem, że kategorie poniżej XXX prac są łączone, albo włączane do opena.
Na problem łączenia i większej ilości zgłoszeń mogę jedynie zasugerować, aby dopuszczać wyróżnienie kliku prac tego samego autora, ale w przypadku systemu "podium" mógłby wygrać tylko 1 trofeum w takiej kategorii (reszta pozostałaby co najwyżej wyróżniona).
Być może taki podział spowoduje, że niektórzy rzeczywiście zgłoszą kilka prac, których inaczej nie mogliby przynieść, bo wpadłyby do 1 kategorii.
No dobrze, wystawia taki mega tuz kilka prac w tych nieszczesnych kategoriach, nie ma wystarczajacej ilosci zgloszen i sa one łączone. I mamy takiego zioma (ziomalke) z pracami, ktore totalnie dyskwalifikuja przeciwnikow. I co Mahon zrobisz? dasz jedno złoto, srebro i brąz pracom innych osób, znacznie gorszych niż te ziomala, a ziomalowi dodatkowo wyróżnienia za pozostałe prace?
A dlaczego go karac? Przecież sie chlopina(babina) nameczyl, zrobil cos fantastycznie dobrego, odpekal nawet wklad spoleczny i obstawil mniej popularne kategorie... Dlaczego karac go tylko za to ze inni nawalili?
Nie mowie oczywiscie, ze taka sytuacja musi sie zdarzyc, ale bywały już chyba sytuacje gdzie jedna osoba zamiatała niemal wszystkie konkurencje.

Zeby nie bylo, nie jestem przeciwna dzieleniu kategorii duzy model jako takiej, chcialabym tylko znalezc wyjscie nie krzywdzace nikogo i w miare akceptowalne dla wszystkich, jesli frekwencja nie dopisze.

mahon wrote:8. Można odejść od formuły konkursu z podium (1 x złoto, 1 x srebro, 1x brąz + XX x wyróżnienie) w stronę systemu medalowego. Tak jest np. na Euromilitaire, prawda? Można wyróżnić medalami dowolną liczbę prac w kategorii jeśli są wystarczająco dobre, można nie przyznać medali w ogóle, itd.
Ta, na Euro jest stosowany system open. Zglasza sie dowolna ilosc prac w kazdej kategorii i kazda z nich jest oceniana wg konkretnych kryteriow (podane wczesniej do publicznej wiadomosci oczywiscie). Kryteria roznia sie w zależnosci od kategorii, np w przypadku fantasy nie jest brana pod uwage poprawnosc anatomiczna, jakies 70% oceny to malowanie, reszta (nie pamietam dokladnie procentow): prezentacja, konstrukcja bodajże i coś jeszcze.
W każdej z kategorii mogą być przyznane wielokrotne medale złote, srebne, brazowe i dwa stopnie 'rekomendacji', czy tam wyróżnienia. W przypadku gdy żadna praca nie spełnia wymagań na złoto, nie jest ono przyznawane (tak samo ma sie sytuacja ze srebrem i brązem ofc).
Jedna osoba może zgarnąć tyle złota, ile wystawiła figurek, oczywiście jesli jest aż tak dobra:P
Nie ma problemów z tym, że praca nie przejdzie first cuta, bo nie jest wystarczająco blaskomiotna. Każda z prac musi być oceniona równie dokładnie (przez zespół 3 sedziow bodajże) wg odgórnie ustalonych kryteriów.

Wydaje mi się jednak, że taki system sprawdza się w przypadku konkursów z dużą (bardzo dużą) ilością zgłoszeń. Ale mogę oczywiście się mylić, temat jak najbardziej do przedyskutowania.

Inny problem przy tym systemie to same medale. Nie wiesz nigdy ile i jakich ich bedzie, wiec np na euro rozdaja tylko zlote (bez zadnego dyplomu, czy zaznaczenia kategorii)... a i to nie mozna ich w zaden sposob porownywac 'widowiskowoscia' do statuetek Hussaretki:P
Jak praca zostanie wyrozniona srebrem lub brazem to nawet nie masz zadnej pamiatki;/
Ale oczywiscie mozna by to pewnie jakos probowac rozwiazac. Na euro podejrzewam rozdawanie tylko zlota spowodowane jest iloscia zgloszen (rok temu ponad 1k, w tym nie wiem nawet ale też sporo) iloscia kategorii i iloscia samych przyznanych medali:P
mahon wrote:Albo w ogóle zrobić tylko wystawę, bez konkursu.
eeee no nie przesadzajmy :shock:
Dreszczyk emocji to dobra sprawa:D

pzdr
'eM
Impossible is Nothing!!
Twisted Brushes
Ignis
Posts: 172
Joined: 8 Oct 2010, o 23:05

Re: [PL] KONKURS IDEALNY - totalna burza mózgów

Post by Ignis »

Mahoń - Masz dużo racji w tym co napisałeś.

Tak się tylko zastanawiam, patrząc po ilości zgłoszeń u was w largu i dioramie w tym roku powiedziałabym że ta druga kategoria bardziej by się nadawała do podziału. Takie luźne spostrzeżenie, bo mi osobiście nie przeszkadza, że jest jedna kat. Choć możliwe że gdyby była diorama i oddział osobno to bym przywiozła coś do obydwu. W tym roku np. przywiozłam te nieszczęsne aniołki, a z chęcią bym wzięła jeszcze dioramkę monochromatyczną z modelami reapera, niby nic wybitnego ale byłoby kolejne zgłoszenie ;)
Image
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Re: [PL] KONKURS IDEALNY - totalna burza mózgów

Post by mahon »

Marta wrote:No dobrze, wystawia taki mega tuz kilka prac w tych nieszczesnych kategoriach, nie ma wystarczajacej ilosci zgloszen i sa one łączone. I mamy takiego zioma (ziomalke) z pracami, ktore totalnie dyskwalifikuja przeciwnikow. I co Mahon zrobisz?
dlatego proponuję system medalowy/open - co było już rozważane przed Hussarem
Marta wrote:Ta, na Euro jest stosowany system open. Zglasza sie dowolna ilosc prac w kazdej kategorii i kazda z nich jest oceniana wg konkretnych kryteriow (podane wczesniej do publicznej wiadomosci oczywiscie). Kryteria roznia sie w zależnosci od kategorii, np w przypadku fantasy nie jest brana pod uwage poprawnosc anatomiczna, jakies 70% oceny to malowanie, reszta (nie pamietam dokladnie procentow): prezentacja, konstrukcja bodajże i coś jeszcze.
W każdej z kategorii mogą być przyznane wielokrotne medale złote, srebne, brazowe i dwa stopnie 'rekomendacji', czy tam wyróżnienia. W przypadku gdy żadna praca nie spełnia wymagań na złoto, nie jest ono przyznawane (tak samo ma sie sytuacja ze srebrem i brązem ofc).
Jedna osoba może zgarnąć tyle złota, ile wystawiła figurek, oczywiście jesli jest aż tak dobra:P
super system, prawda?
nikogo nie krzywdzi... walczy się tylko ze swoimi ograniczeniami i wymaganiami jury, a nie z innymi uczestnikami.
Marta wrote:Wydaje mi się jednak, że taki system sprawdza się w przypadku konkursów z dużą (bardzo dużą) ilością zgłoszeń. Ale mogę oczywiście się mylić, temat jak najbardziej do przedyskutowania.
dlaczego? po prostu trzeba odpowiednio dobrać kryteria, odpowiednio określić wymagania.
na takim poziomie, żeby (spodziewana) liczba nagród odpowiadała organizatorowi
Marta wrote:Inny problem przy tym systemie to same medale. Nie wiesz nigdy ile i jakich ich bedzie, wiec np na euro rozdaja tylko zlotem
a to pozostawiam fantazji organizatorów ^^
może po prostu zostaną na przyszły rok? ;)

Ignis wrote:W tym roku np. przywiozłam te nieszczęsne aniołki, a z chęcią bym wzięła jeszcze dioramkę monochromatyczną z modelami reapera, niby nic wybitnego ale byłoby kolejne zgłoszenie ;)
było przywieźć pozakonkursowo. pooglądalibyśmy...
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
Marta
Posts: 1840
Joined: 22 Apr 2009, o 20:24
Location: London
Contact:

Re: [PL] KONKURS IDEALNY - totalna burza mózgów

Post by Marta »

Ano mozna juz sobie cos z tych wszystkich zaproponowanych opcji wybrac przy organizacji przyszlorocznych edycji.
I kazdy z organizatorow moze sie zdecydowac na to, co jemu bardziej osobiscie pasuje;p W koncu nie wszedzie musi byc dokladnie tak samo :mrgreen:

edit:
a galeria pozakonkursowa to super sprawa. Moznaby poogladac prace sedziow (jak maja jakies na stanie), prace nagrodzone gdzie indziej, czy tez po prostu prace z roznych wzgledow nie wystawione w konkursie.
Zreszta juz nie raz bylo to pisane;p

Mam nadzieje, ze ktos te nasze periełki spisuje sobie gdzies na boku, bo troche sie ich tutaj przewinelo i szkoda byloby cos fajnego pominac.


'eM
Impossible is Nothing!!
Twisted Brushes
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Re: [PL] KONKURS IDEALNY - totalna burza mózgów

Post by mahon »

oczywiście! właśnie tak sobie też myślę - różnice między imprezami będą działały na ich korzyść. tu będzie więcej kategorii, tam mniej, tu medale, tam podium. dzięki temu ludzie wybiorą gdzie chcą z czym pojechać.

a tak na marginesie:

nie ukrywam, że dla mnie znaczenie ma miejsce. Warszawa jest w miarę wygodna - odległość znośna, mamy gdzie się zatrzymać, można połączyć z wizytą u rodziny.
zastanawiam się tylko czy mając do wyboru parę alternatywnych imprez i mogąc pojechać tylko na jedną (o różnych ograniczeniach było już sporo mowy) wybierałbym ze względu na lokalizację. chyba tak, gdyby były to porównywalne imprezy. gdyby jedna jakościowo znacząco odbiegała od drugiej, wybór byłby oparty bardziej o to, gdzie jest fajniej/ciekawiej

co o tym sądzą inni?
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
Marta
Posts: 1840
Joined: 22 Apr 2009, o 20:24
Location: London
Contact:

Re: [PL] KONKURS IDEALNY - totalna burza mózgów

Post by Marta »

Co do systemu open:
Jesli ktos bylby zainteresowany bardziej jak to wyglada od kuchni, to pewnie moglabym go skierowac do paru osob, ktore dzialaja w tym systemie od paru dobrych lat, zeby doradzili cos od strony organizatora/sedziego.

Co do twojego ostatniego pytania Mahon, to biorac pod uwage skad dojezdzam, dla mnie znaczenie w przyszlym roku bedzie miala zdecydowanie jakosc i sklad znajomych wybierajacych sie na impreze (no i termin ewentualnie) bo wszedzie mam i tak i tak daleko.
Gdybym byla gdzies na miejscu, a konkursy bylyby podobne, kierowalabym sie odlegloscia i skladem znajomych. W przypadku duzej roznicy w 'jakosci' zdecydowane fory mialaby ta lepsza. Ofc rozne inne zyciowe czynniki moglyby wplynac na wymuszenie zmiany decyzji;p

'eM
Impossible is Nothing!!
Twisted Brushes
Post Reply