[PL] Warsztat Kapikoza

Jeśli chcecie pokazać swoje *ukończone* prace, to trafiliście we właściwe miejsce
Forum rules
Prosimy, abyście w tym dziale starali się zamieszczać prace i dyskusje na temat gotowych modeli. Jeśli macie fotki WIP (tzn. z przebiegu prac), to zamieśćcie je w stosownym dziale i ewentualnie podajcie link do takiego tematu w poście z gotową pracą.
MiSiU
Posts: 652
Joined: 6 Nov 2006, o 11:34
Location: Under the bridge...

Post by MiSiU »

Zdjęcia niewyraźne, a cała figurka się świeci jak ... .... - to bejca może? Porada odnośnie robienia zdjęć - ustaw aparat troszkę dalej od figurki i jeżeli masz, włącz sobie tryb makro. No i oczywiście lampę oświetlającą ustaw tak, żeby światło padało od strony aparatu, bo inaczej fotografujesz cienie.
Do not underestimate the power of stupid people in large numbers...
Image
Kapikoz

Post by Kapikoz »

Nie to przez ten lakier :evil:
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Post by mahon »

Dobra Kapikoz,
Dotychczas myślałem, że masz trzeźwe podejście do tematu i potrafisz znosić rzeczową ocenę swoich prac. Zapytałeś co sądzimy - powiedzieliśmy, że figurki są "utopione". Zapytałeś o ocenę "poziomową" - dostałeś rzeczową i trafną ocenę. Dobrze, że oceniali cię Illusionrip i Nameless, bo ja bym się zastanawiał czy jest to poziom 1.

Dlaczego? Od poziomu 1 oczekiwałbym - mimo prostoty - starannego i czytelnego malowania. Co prawda parę elementów mogłoby się ocierać o poziom 2, ale niestaranna i zababrana całość skutecznie psuje ten efekt.

Opowiadasz o glaze'ach i layeringu, ale tego naprawdę nie widać. Przykro mi. Naprawdę tego nie widać. Widać za to, że figurki wyglądają na wybejcowane, utopione w czymś, co zostawiło ciemne ślady tam, gdzie ich być nie powinno.

Żeby nie było, że nie podpieram się faktami, proszę:
1. Krasnal z pistoletem - czy on zwymiotował na własną brodę, a z nosa puściła mu się krew? Bo inaczej nie potrafię wyjaśnić dlaczego broda jest tak "łaciata" jak wymiociny z ostastniego tygodnia, a wąsy pod nosem takie ciemne do połowy. Krew z nosa chyba wycierał o czoło, bo przy okazji wybrudził sobie brwi. Nie wiem czy jego topór jest plastikowy czy gumowy, ale ten niebieski kolor psuje wrażenie metalowości...
2. Krasnal ze sztandarem - co to za brązowawa smuga na ostrzu topora? Wysmarował go olejem silnikowym? Czy ocierał krew z nosa kolegi? Chyba się trochę zgrzał, bo ten śnieg to sobie chyba na przyrodzeniu usypał dla schłodzenia... ;)

A poważniej - to co wytknąłem powyżej to głównie bezsensowne i niestaranne wykonanie pewnych elementów. Śnieg w kroku pierwszego krasnala oraz na pelerynie drugiego wygląda źle i nienaturalnie bo NIE POWINIEN SIĘ TAM ZNALEŹĆ (jeśli nie wiesz dlaczego - to pomyśl, że ta peleryna nie jest metalowa, i bardzo łatwo zmienia kształt. śnieg nie utrzymałby się tam w ten sposób), brązowe smugi i plamy wyglądają przypadkowo - stąd wrażenie że figurka wygląda na washowaną i bejcowaną.

Są też na szczęście pozytywy: pancerz pierwszego krasnala wygląda nieźle, a obie peleryny (niestety bardzo świecące) bardzo ładnie. Szkoda, że wygląda to tak, jak być te elementy pomalował, a resztę pomazał... Bo na przykład tył krasnala z zieloną peleryną jest udany, a przód wygląda jak nieudana próba zmywania farby....

Nie ma sensu zwalać wszystkiego na zdjęcia. Widzieliśmy tu wiele dobrych figurek na słabych zdjęciach i trochę słabych figurek na dobrych zdjęciach. Myślę, że odrobina pokory poskutkowałaby większą ilością cennych komentarzy niż zadzieranie nosa i (wybacz) rozśmieszanie nas określaniem tych figurek 3-poziomowymi. Może to jednak nie twoja wina i po prostu nie widziałeś nigdy 3-poziomowej figurki na żywo? Bo gwarantuję ci, że mocno się róźni od tego co zaprezentowałeś.

Zamiast wciskać takie nietrafione oceny, posłuchaj co ci ludzie mówią :) Może się przydać.

A póki co - peleryny są dobre, rękawica sztandarowego nie taka zła, pancerz i broda - mogą być. Reszta do zmycia lub przemalowania :|
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
Nameless
The Better Choice
The Better Choice
Posts: 17415
Joined: 21 Jun 2005, o 17:41
Location: Silesia, Poland
Contact:

Post by Nameless »

Reszta do zmycia lub przemalowania
nie zmywaj, nie przemalowuj. wez kolejna figurke i cwicz, przede wszystkim starannosc i precyzje. na poczatek pomaluj figurke tylko i wylacznie w kolorach podstawowych - czysto, nie zalewajac innych elementow, i tak zeby farba dokladnie pokryla figurke w rownej warstwie. nie cieniuj, zapomnij o glazingu, layeringu i innych bajerach. Kolory podstawowe, ale porzadnie!
i porownaj wtedy stara i nowa figurke.
Nameless Painter Blog
==================================================
Image
przemosz.
Posts: 1318
Joined: 6 Jun 2006, o 14:55

Post by przemosz. »

O tak!
Podpisuje sie pod M i N.Wez nowa figurke psiknij podkladem i sprobuj polozyc samne podstawowe kolory , pozniej wklej fotke i porownamy do wczesniejszych prac.Starannosc , tego ci bardzo brakuje (kwestia wprawy wiec sie nie lam tylko maluj) !
I pamietaj zeby malowac rozwodniona farba a nie glutem!
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Post by mahon »

To mniej więcej tyle, co zwykle radzę początkującym malarzom:
- zacznij od ćwiczenia staranności. bez tego nie dasz rady w dalszych etapach
- naucz się pokrywać równo i gładko poszczególne elementy, precyzyjnie trzymając się ich granic
- potem możesz zacząć bardziej zaawansowane techniki. ale po co wcześniej?
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
Flameon
Posts: 989
Joined: 1 Jul 2007, o 11:26
Location: Kraków

Post by Flameon »

Może Kapikozowi nie chodziło o poziom tylko o ocenę w skali szkolnej :roll:
Osobiście popieram zdanie ,ze powinieneś najpierw poćwiczyć precyzjęa dopiero potem sie brać za techniki.
A tak BTW... 3 level to ten taki przed Golden demonowy, tak? :D bo osobiście nie bardzo sie orientuję :PP
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Post by mahon »

pooglądaj sobie galerie CofC i BofB - wiele prac jest opisanych. Poziomy to taka nasza własna konwencja pozwalająca łatwiej komunikować się w sprawach zamówień...

W skrócie:
1 = podstawowa jakość "stołowa". schludnie, choć prosto
2 = porządna jakość stołowa. jakieś cieniowanie porządniejsze się pojawia
3 = "elita"/charakter - takie modele mogą skupiać uwagę na stole i nadają się do gablotki
4 = jakość "pokazowa" - czy to gablotowa czy konkursowa
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
Ana
Painting Mum
Painting Mum
Posts: 3418
Joined: 9 Apr 2005, o 02:49

Post by Ana »

Zieleń na pelerynie fajnie wycieniowana, skóra tez jest fajna fajna.
Włosy trafione w kolorze i widać, że wiesz gdzie je należy cieniować.

Błagam nie lakieruj ich już nigdy przed zrobieniem fotki ;) potem możesz je sobie zalewać tym lakierem.
OMG nic nie widzę z tych powiększonych fotek, wracam do 1. stromy :oops: C.D.N

Czerwona peleryna wyglądają na fajną w realu, i tak samo rękawica.

Brakuje jednak całości estetyki między poszczególnymi elementami.
W metalikach nie rozumiem na przykład tej rudej smugi na ostrzu topora :roll: Nie jest wiarygodna ani jako rdza, ani jako krew. Jak napiszesz co to miało być, to możemy Ci napisać jak osiągnąć wiarygodny efekt.
Zielone partie drewna zbyt mocno schowane są w czerni i nie starczyło przez to miejsca na rozjaśnienie - przynajmniej tak wygląda.

A co do złotych okuć, to mam podobną uwagę jak do drewienka, że po przyciemnieniu powinieneś jeszcze znaleźć czas i miejsce na rozjaśnienia. Chodzi mi o podkreślenie krawędzi i nitów.

Z przyjemnością zobaczę Twoją pracę bez grubej warstwy lakieru :D
-- Ańa

Image
Kapikoz

Post by Kapikoz »

Oki widzę że wszyscy równo mnie zjechali :D
I czas na małe wyjaśnienia:
- to brązowe na ostrzu topora jest o wiele wiele bardziej jaśniejsze w realu i wygląda naturalniej.
- czerwienie w pierwszym krasnalu to czysty learing (płynne przejścia)

- Twarz w pierwszym krasnalu też jest płynniejsza w przejściach kolorów.

- no i złoto w pierwszym krasnalu też zupełnie inaczej wygląda a w dodatku mój aparat jakoś tak bardziej mi wyświeca tą figurkę :roll: . Ale uwierzcie mi ten pierwszy krasnal jest na level 2/2+ . Jak kumpel zrobi porządne foty to sami zobaczycie.
No ale cóż po to te foty tu wstawiłem żeby mi je zjechali :D .

Co do drugiego krasnala to się w 100% zgadzam jest on spaprany do potęgi. A i widziałem pracę na lvl 3 i 2+ (a jestem krytyczny co do swoich prac proszę i wierzyć) i pierwszy krasnal jest między tymi levelami malowania.

A niedługo miła niespodzianka!

P.S Wszyscy malarze którzy prezentują wysoką klasę malowania (tak jak wy) w realu powiedzieli że ta figsa (chodzi o drugiego krasnala jak by ktoś się nie połapał) wygląda na lvl 2+ . A i jeszcze pytanie: jaki lakier polecacie (matowy)
Post Reply