[PL] porady do makiety

Jak ktoś osiągnął ten efekt? A jak ja bym mógł to zrobić?
blady
(Forum newbie)
Posts: 6
Joined: 27 Jan 2014, o 14:06

[PL] porady do makiety

Post by blady »

witam,
to moj pierwszy post na Waszym formum, wiec zaczne od tego, ze jestem bylym graczem wfb, co gre porzucil juz ktorys rok temu, ale za to po jakims czasie wracam od strony modelarskiej; a Mahonia to ze studiow pamietam, wiec tym bardziej pozdrawiam! :)

obecnie pracuje nad dosc spora makietka gorska; praca jest powoli na ukonczeniu; zostaly dwa zasadnicze elementy - snieg i woda;
snieg dotychczas robilem z masy: piasek, wikol, biala farba, a po wyschnieciu sypana soda; efekt zadowalajacy,ale bez szalu; poczytalem sporo poradnikow, w tym takze te tu linkowane - i widze ze ilu autorow tyle koncepcji; wiec chcialem tylko na szybko zapytac jaka jest wasza preferowana metoda na snieg?
druga kwestia jest chyba troche bardziej skomplikowana; przez makietke przeplywa rzeczka; w zalaozeniu chcialbym by byla to gorska rzeczka - czyli taka troche wzburzona miejscami; o wodzie tez poczytalem, ale chyba brak mi troche praktyki - dotychczasowo robilem wode z wody GW, lekko barwiac ja na niebiesko - efekt byl ok, ale bardzo delikatny;
obawiam sie ze tu moze tak nie wyjsc - bo tlo jest bardziej ciemne; tlem sa skaly rozjasniane od czarnego do jasnej szarości; mam wiec w zwiazku z tym nastepujace pytania:
1. czy lepiej barwic sztuczna wode czy lekko pomalowac dno rzeczki na niebiesko? (zeby efekt byl mocniejszy i bardziej widoczny)
2. jak zrobić takie bystrza gdzie woda sie kotluje? czytalem o metodzie mieszania sztucznej wody z soda - ktos z was tego probowal?

pzdr i z gory dzieki za pomoc
Last edited by Slawol on 27 Jan 2014, o 14:58, edited 1 time in total.
Reason: W polskiej sekcji forum zawsze wstawiamy [PL] w tytule wątku.
Slawol
Perpetuum Mobile
Perpetuum Mobile
Posts: 6075
Joined: 27 Feb 2007, o 20:47
Location: Gorzów Wlkp./Poland

Re: porady do makiety

Post by Slawol »

Witaj na forum! :)

Żeby nie przedłużać:

1. Śnieg.

Zależy. Zależy, czy zmrożony, czy świeży. Świeży to normalka: wikol i soda, do tego trochę białej farby, żeby nie zżółkło po czasie. Czasami sypię sodę na wikol, a czasami robię papkę i nakładam. Różnie. A zmrożony to może być cieńsza warstwa sody i lekko przyklepana np. patyczkiem od loda. Tak na chłopski rozum: jak ubite w rzeczywistości, tak samo ubijaj na podstawce/makiecie :)

2. Woda.

Tu może być trudniej, bo wodę można zrobić na wiele sposóbów. Barwienie wody tylko inkami (tuszami przezroczystymi), bo inaczej będziesz miał gęstą, jednokolorową zupę ;) Efekt może być różny, widziałeś w linkach pewnie też: barwione dno i przezroczysta woda moim zdaniem wyglądają najlepiej, bo przecież w rzeczywistości woda jest przezreoczysta. Ale jeśli chcesz wejść w klimat fantasy i zrobić jakąś breję, to możesz zabarwić tu i tam. Możesz też robić wodę warstwami, ale to zajmie trochę czasu: warstwa czysta, potem lekko barwiona, potem znów czysta albo jeszcze inaczej. Można też nie czekać, aż wszystko wyschnie, tylko zalewać szybciej i wtedy się delikatnie przeniknie. Sprawdzałem kiedyś :)

Wzburzona woda to albo z water effectu jakiegoś - np. majonezu od Vallejo (po wyschnięciu przezroczyste) albo z dodatkiem białej farby, żeby było po prostu białe. No i patyczek, wykałaczka i trochę dłubania. Rwących strumieni nie robiłem w dużej skali, ale w mniejszej sporawdzało się odczekanie jakiegoś tam czasu i gdy woda była mocno gęsta - nakładanie. Nie zawsze mi to wychodziło, bo przez kilka godzin, pod wpływem grawitaji - woda się wyrównała i powierznia była równa. Ale da się też. Są jednak inne sposoby.

W linkach było pełno filmów także do YT, ale niektóre są już niestety martwe. Są jednak jeszcze inne, które na pewno Ci pomogą :) Specyfików jest mnóstwo na rynku i każdy do czegoś służy. Można je mieszać i kombinować z różnymi efektami :)

Znalazłem na szybko coś takiego:

http://www.youtube.com/watch?v=3NRpMGMjRJU
http://www.youtube.com/watch?v=BdukeazAXlQ
http://www.youtube.com/watch?v=iO0cy2eoKjI
http://www.youtube.com/watch?v=zaO5-gpZJ6I
Pozdrawiam/Best regards
Sławomir Borysowski

Image

Let’s put a smile on that face!
blady
(Forum newbie)
Posts: 6
Joined: 27 Jan 2014, o 14:06

Re: [PL] porady do makiety

Post by blady »

dzieki za rady; prace zaczalem i troche eksperymentuje - jak wyniki beda zadowalajace to dam znac :)
Slawol
Perpetuum Mobile
Perpetuum Mobile
Posts: 6075
Joined: 27 Feb 2007, o 20:47
Location: Gorzów Wlkp./Poland

Re: [PL] porady do makiety

Post by Slawol »

Wyniki pokazuj, jakie by nie były, poobserwujemy i pogadamy :)
Pozdrawiam/Best regards
Sławomir Borysowski

Image

Let’s put a smile on that face!
blady
(Forum newbie)
Posts: 6
Joined: 27 Jan 2014, o 14:06

Re: [PL] porady do makiety

Post by blady »

huston, mamy problem...
miałem dość długą przerwę z figurkami i makietkami, więc jak zabierałem się teraz do pracy to w dużej mierze korzystałem ze starych zapasów;
miałem starą wodę GW - taką biało - mętnawą; po zaschnięciu była ładnie bezbarwna i przezroczysta; ale się skończyła; zamiast poszukać czegoś głębiej w necie na szybko pojechałem do barda i kupiłem nową wodę GW; a tu spore zaskoczenie - to jest coś innego... nie jest mętnawe, tylko klarowne, za to z żółtawym kolorkiem, wypróbowałem i niestety po zaschnięciu nadal ma żółtawy kolor :(
czy wiecie może czy to z tym produktem zawsze tak jest? czy to ja mam jakiś felerny egzemplarz?
makietka zbliża się ku końcowi i bardzo mi będzie miło ją zaprezentować; bo nawet całkiem zadowolony jestem :) figsy skonwertowałem i nawet ich część już pojechała do malowania :)
Slawol
Perpetuum Mobile
Perpetuum Mobile
Posts: 6075
Joined: 27 Feb 2007, o 20:47
Location: Gorzów Wlkp./Poland

Re: [PL] porady do makiety

Post by Slawol »

Usunąłem podwójny post :)

A odpowiadając: nie wiem, jak jest z wodą GW, bo jej nie używam i raczej nie będę używał z uwagi na chorą cenę za 120ml. A że żółta to może taka chemia... Rozmieszałeś dobrze, potrząsnąłeś porządnie?

Niestety nic więcej o tej wodzie nie wiem, może Google coś wie ;)
Pozdrawiam/Best regards
Sławomir Borysowski

Image

Let’s put a smile on that face!
Nameless
The Better Choice
The Better Choice
Posts: 17415
Joined: 21 Jun 2005, o 17:41
Location: Silesia, Poland
Contact:

Re: [PL] porady do makiety

Post by Nameless »

czekam na zdjecia, nawet z zolta woda :)
Nameless Painter Blog
==================================================
Image
blady
(Forum newbie)
Posts: 6
Joined: 27 Jan 2014, o 14:06

Re: [PL] porady do makiety

Post by blady »

A jaka wodę polecacie?
blady
(Forum newbie)
Posts: 6
Joined: 27 Jan 2014, o 14:06

Re: [PL] porady do makiety

Post by blady »

pozwolę sobie wkleić link do efektu finanlego

projekt makietka zakończony;
temat: daleki wschód zimą;
aktorzy: ogry i elfy (na razie większości aktorów brak);
scernariusz i reżyseria: blady&buhaj

https://drive.google.com/#folders/0B_OQ ... zlxSEdXZjg

konstruktywna krytyka mile widziana, bo przyda się w kolejnych projektach :)
Slawol
Perpetuum Mobile
Perpetuum Mobile
Posts: 6075
Joined: 27 Feb 2007, o 20:47
Location: Gorzów Wlkp./Poland

Re: [PL] porady do makiety

Post by Slawol »

Nie każdy pewnie ma konto na G+, więc wrzucaj też fotki tutaj :)
Pozdrawiam/Best regards
Sławomir Borysowski

Image

Let’s put a smile on that face!
Post Reply