[PL] Narzedzia i materialy malarsko-rzezbiarskie

Jak ktoś osiągnął ten efekt? A jak ja bym mógł to zrobić?
Post Reply
Notsukau
(Forum newbie)
Posts: 3
Joined: 11 Jul 2007, o 00:29

[PL] Narzedzia i materialy malarsko-rzezbiarskie

Post by Notsukau »

Witam,
po paru latach przerwy postanowilem wrocic do wspanialego hobby, jakim jest rzezbienie (a wlasciwie modelowanie, bo raczej nie oklada sie dlutem materialow glino podobnych).

Jakis czas eksperymentowalem z glina samoutwardzalna (Marka Astra: http://www.sklepbohema.pl/shopping/pe.php?id=508508). Jednak gdy odkrylem Green Stuff, ilosc szczegolow jakie moglem wprowadzic drastycznie wzrosla, zas skala systematycznie mala. I tu sie pojawil problem z narzedziami.

Dotychczas wystarczalo mi pare "domowych" przyrzadow, jak palce, olowki, wykalaczki i maly zestaw nozykow modelarskich. Zaczelo mi brakowac narzedzi, ktorymi moglbym delikatnie wygladzic powierzchnie lub subtelnie docisnac miejsca trudno osiagalne (nawet dla wykalaczek!).

Tu bym chcial was prosic o porade. Czy znacie jakis podstawowy zestaw "nakladaczy" lub penset, ktore powinny pomoc podczas wiekszosci czynnosci zwiazanych z rzezbieniem. Sam znalazlem tylko jeden i nie jestem pewien na ile jest dobry, glownie przez brak porownania z innymi tego typu produktami: http://www.perfecthobby.pl/detale.html?id=4297.

Nastepnie, glina, do ktorej link wyslalem. Podczas modelowania jej plastycznosc jest nienajgorsza, wiec stosuje ja do ogolnej formy (np. postac czlowieka, ew. z zarysami umiesnienia czy ksztaltow pozniejszego ubioru), przed nalozeniem szczegolowej warstwy z green stuffu. Niestety glina po wyschnieciu jest dosc krucha. Mam wrazenie, ze jej wytrzymalosc jest znacznie mniejsza, niz elementow z green stuffu. Czy znacie inne materialy (moze wystarczy inna marke gliny), ktore bylyby twarlsze i na tyle plastyczne, aby moglby sluzyc do modelowania ogolnych bryl, na ktore mozna nalozyc green stuff?

I w koncu, malowanie. Niewiele wczesniej malowalem, wiec moj ekwipunek malarski jest nader znikomy. Czy mozecie polecic jakis zestaw (farb, pedzli), ktore powinienem zakupic aby miec rozsadne narzedzia do pomalowania figurek? Wiem, ze na to pewnie troche kasy pojdzie, poki co znalazlem to: http://www.rebel.pl/product.php/1,1190/ ... -2012.html.

Bede wdzieczny za wasze sugestie. Dzieki nim moze nie utone w nizliczonych mozliwosciach rynkowych, jakie zawdzieczamy kapitalizmowi :)
Benathai
Posts: 230
Joined: 1 May 2005, o 10:57
Location: Poznań

Re: [PL] Narzedzia i materialy malarsko-rzezbiarskie

Post by Benathai »

Kwestię rzeźbienia znam nieco ogólnie, ale wydaje mi się że zestaw narzędzi, do którego zamieściłeś link powinien na długo Ci wystarczyć (skoro dotąd używałeś palcy i wykałaczek to i tak będzie jak zamiana malucha na... no na dowolny inny samochód..). Co się tyczy mas modelarskich to obiła mi się o uszy nazwa Magic Sculpt.
Z narzędzi warto jeszcze polecić narzędzia tego typu:

http://www.dickblick.com/products/royal ... aper-sets/

Z farbami i pędzlami to jest mocno indywidualna sprawa... na początek taki zestaw jest ok, bo masz właściwie wszystko żeby zacząć. Osobiście uważam, że narzędzia i pędzle GW są dobrej jakości i lubię ich używać (choć z pędzli preferuję W&N i Raphael). Farby też są dobre, choć z czasem na pewno będziesz chciał wypróbować innych producentów...
Image
smok
Posts: 105
Joined: 7 Jan 2011, o 20:20
Contact:

Re: [PL] Narzedzia i materialy malarsko-rzezbiarskie

Post by smok »

z narzedzi do rzezbienia polecam wylalaczki i patyczki po lodach... bierzesz nozyk, papier scierny, i robisz z tego takie narzedzie jakie chcesz ;) ja uzywam tylko takich + tepy nozyk z krotkim ostrzem ;) efekty jakie mozna osiagnac w linku pod postem lub szukajac rzeczy zrobionych przeze mnie dla kromlech.eu ;)
aha, niektore elementy robione z plastikardu, np claw, pistolet.

jezeli chodzi o mase, najbardziej lubie fimo soft dostepne w empikach ;) masa do wypiekania, jak dla mnie lepsza od super sculpey. jesli chodzi o gs i procreate to czasami ich uzywam, po czym stwierdzam ze lepiej bylo uzyc fimo :P
Post Reply