[PL] suche pastele ,pigmenty ...

Jak ktoś osiągnął ten efekt? A jak ja bym mógł to zrobić?
Post Reply
szczurek_
Posts: 812
Joined: 6 Aug 2007, o 08:38
Location: Warszawa

[PL] suche pastele ,pigmenty ...

Post by szczurek_ »

Jak ich uzywac (mam tylko pastele :wink: ) Mieszac to z woda ? czy na sucho ? da rade zabarwic niemalowane elelmenty albo w podkladzie (czarny) ?
Mile widziane linki do jakis poradnikow (ze zdjeciami) :wink:
Last edited by mahon on 24 Aug 2011, o 22:10, edited 1 time in total.
Reason: PL w temacie
Image
Struna
Posts: 89
Joined: 1 Jun 2010, o 18:42

Re: suche pastele ,pigmenty ...

Post by Struna »

Pastele zdecydowanie odradzam. Kup sobie porządne pigmenty np. od vallejo. Cena nieduża, a od razu zauważysz różnice między pigmentami, a pastelami. M.in. pastele zawierają w sobie mnóstwo "syfu", który je trzyma " kupie"- w konsekwencji potem wychodzą nam brudne kolory. Kolejnym problemem jest trudny dobór odpowiednich kolorów- mieszanie różnych kolorów pasteli, żeby cokolwiek uzyskać to męka. No i kolejną trudnością jest ziarnistość- nie zmielisz tak drobno pasteli, żeby były chociaż porównywalne z pigmentami.


Jednak jak chcesz przed zakupem pigmentów potrenować to koniecznie musisz mieć suche pastele, zmielisz je w młynku/za pomocą papieru ściernego.


Metody nakładania:

1. Mieszanka woda+pigment. Woda jest nietrwałym utrwalaczem pigmentów- dlatego też służy to do efektów pyłu lub na gąsienicach (jak tu: http://www.youtube.com/watch?v=YP3whI2lxQE). Jak widac na filmie wystarczy zmieszać pigment z wodą, nałożyć, a potem wedle uznania w niektórych miejscach usunąć pigment. Służy do tego jakiś zwykły trzciniak. Gdy nałożymy na gołą farbę zawsze zostaną śledy po pigmencie, dlatego dobrze jest nałożyć satynę przed pigmentowaniem.

2. Mieszanka white spirit*+pigment. W zasadzie to samo tylko w mniejszym stopniu będziemy w stanie usunąć całkowicie pigment (zostaną ślady).

3. Moja ulubiona technika ;) White Spirit*+opruszanie. Trudno wytłumaczyć ta technikę dlatego odsyłam do filmu: http://www.youtube.com/watch?v=kHIQ0WxAh78

4. Pigmenty+white spirit*/fiksatywa** i tu też filmik: http://www.youtube.com/watch?v=bdBLVKiU ... ure=fvwrel


Utrwalanie

1. White Spirit- biały spirytus.Nazwa polska może być myląca- to nie jest żaden spirytus :!: Jest to ciężki eter naftowy- substancja pochodna do terpentyny.
Do dostania w każdym sklepie z art. dla plastyków. Cena 5zł za flaszkę 100ml. Tak na prawdę nietrwały utrwalacz. Służy tylko jako medium do nakładania. Trzyma pigmenty "w kupie", ale przy dotknięciu ścierajś się. Nie zmienia odcieniu pigmentów :!:

2. Fixer/FIksatywa Ta sama substancja pod 2 nazwami. Podobno utrwala już mocniej pigmenty, tak żę przez zwykłe dotknięcie się nie ścierają. Nie wiem jak jest praktycznie- nie używałem tego, ale zamierzam. Nie zmienia odcieniu pigmentów :!:

3. Lakier (matowy). Utrwala bardzo mocno pigmenty- są praktycznie nie do ruszenia. Niestety z lakierem są pewne problemy:
- ściemnia pigmenty
- pigmenty tracą na swojej ultra matowości i wyglądają już trochę inaczej (IMO gorzej)
Przykład użycia: http://www.youtube.com/watch?v=cUnbi8HnCyA


Co ciekawe pigmenty mają bardzo szerokie zastosowania. Począwszy od efektów ziemi, rdzy, a kończąc na możliwości robienia z nich świetnych washy do metalików i nie tylko.

Pigmenty nakładasz na co chcesz- ograniczeniem jest tylko Twoja pomysłowość. To nie jest farba, że są np. problemy z kryciem ;)


Pozdrawiam
Pozdrawiam
szczurek_
Posts: 812
Joined: 6 Aug 2007, o 08:38
Location: Warszawa

Re: suche pastele ,pigmenty ...

Post by szczurek_ »

Wielkie dzieki :) tego mi było trzeba .... w międzyczasie luknąłem blog Any i bylo cos o wykorzystywaniu pigmentów .
Pigmenty nakładasz na co chcesz- ograniczeniem jest tylko Twoja pomysłowość. To nie jest farba, że są np. problemy z kryciem ;)
Czyli normalnie nie muszę malować butów pewnemu orkowi i mogę sypnąć na czarny podkład :wink: ?
Image
Struna
Posts: 89
Joined: 1 Jun 2010, o 18:42

Re: suche pastele ,pigmenty ...

Post by Struna »

szczurek_ wrote:
Pigmenty nakładasz na co chcesz- ograniczeniem jest tylko Twoja pomysłowość. To nie jest farba, że są np. problemy z kryciem ;)
Czyli normalnie nie muszę malować butów pewnemu orkowi i mogę sypnąć na czarny podkład :wink: ?
Jak chcesz je zrobić całkowicie ubłocone, tak, że nie przebija kolor to jak najbardziej tak ;)
Pozdrawiam
Ana
Painting Mum
Painting Mum
Posts: 3418
Joined: 9 Apr 2005, o 02:49

Re: suche pastele ,pigmenty ...

Post by Ana »

Stary nie teoretyzuj, tylko sam popróbuj! :P Zawsze możesz wsadzić model w szklankę z wodą i zmyć pędzelkiem ( :pray: i modlić się pod nosem)
:mrgreen:

Struna dał Ci super temat do eksperymentowania :roll: może i ja sobie kupię więcej pasteli?
-- Ańa

Image
Post Reply