[PL] Vallejo Game Color - problem z rozcieńczaniem

Jak ktoś osiągnął ten efekt? A jak ja bym mógł to zrobić?
brother_bethor

[PL] Vallejo Game Color - problem z rozcieńczaniem

Post by brother_bethor »

Serwus :)

Od paru dni męczę się z moim Mrocznymi Aniołami. Postanowiłem je pomalować jak najcieńszymi warstawmi farby by nie zalać szczegółów - taki trening przed czekającą w kolejce armią eldarską.
Jak poprawnie rozcieńczyć farby VGC? Chodzi mi o to, że jeżeli rozcieńczę farbę firmowym rozcieńczalnikiem (ten w większej buteleczce, pierwotnie przeznaczony bodaj do VMC) do konsystencji mleka to po jej naniesieniu na figurkę zostają smugi - farba nie pokrywa równomiernie malowanej powierzchni. Zmiana rozcieńczalnika na wodę destylowaną też nie pomaga. Farba zachowuje się jeszcze gorzej.
kacpero
Posts: 2287
Joined: 1 Dec 2005, o 16:27
Location: Poznan, Poland

Re: Vallejo Game Color - problem z rozcieńczaniem

Post by kacpero »

pierwsze pytanie: czy dzieje sie tak z kazda farba VMC ktorej uzywasz czy tylko z jednym konkretnym kolorem?
Ja zwykle do rozcienczania uzywam wody, podkreslam jednak ze uprzednio przez okolo 30 - 60 sekund porzadnie wstrzasam buteleczka zeby sie farba dobrze wymieszala ;)
Stop competing with others. Start competing with yourself.
Image
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Re: Vallejo Game Color - problem z rozcieńczaniem

Post by mahon »

kurcze, nic mi nie wiadomo o takim problemie - akurat Vallejki dobrze sie mi zawsze rozcienczaly a do rozcienczania uzywalem wody (najchetniej destylowanej) i problemu nie mialem
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
brother_bethor

Re: Vallejo Game Color - problem z rozcieńczaniem

Post by brother_bethor »

Hmm, tu mi zabiłeś ćwieka - dawno nie malowałem :oops: . OIDP to z większością, aczkolwiek najbardziej mi to dokucza w ciemnozielonej farbie (tej, której właśnie w tej chwili używam) - numeru i nazwy nie podam, bo już dawno się starła. :roll:
Co do mieszania, to ja potrząsam buteleczką przez co najmniej minutę. Dodatkowo powrzucałem do fiolek kulki z łożysk.
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Re: [PL] Vallejo Game Color - problem z rozcieńczaniem

Post by mahon »

czyli rozmieszane są pewnie nieźle. czasem z Vallejkami miałem taki problem, że ze względu na dużo pigmentu ciężko było je rozmieszać - pozostawało otworzyć pojemniczek, wymieszać patyczkiem i zamknąć, a potem dopiero wstrząsać.

może farba się przeterminowała/zwarzyła?
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
kacpero
Posts: 2287
Joined: 1 Dec 2005, o 16:27
Location: Poznan, Poland

Re: [PL] Vallejo Game Color - problem z rozcieńczaniem

Post by kacpero »

hmmmm, mi sposrod okolo 20 VGC kupionych jakis czas temu dwie sie juz zwarzyly i sa do wyrzucenia :( wiec teoretycznie moze chodzic o taki wlasnie problem
Stop competing with others. Start competing with yourself.
Image
brother_bethor

Re: [PL] Vallejo Game Color - problem z rozcieńczaniem

Post by brother_bethor »

Hmm, nie wiem, czy o to tu chodzi (jak to się objawia?).
Jak teraz tak sobie myślę, to może nie chodzi o rozcieńczanie ale może o samo krycie farby. Żeby zilustrować trapiący mnie problem, zrobiłem przed chwilą poniższe zdjęcie (mam nadzieję, że wstawiając je nie łamię żadnego punktu regulaminu). Obszary, na których widać to zjawisko najlepiej to naramienniki i golenie Marines. Na figsy nałożyłem jakieś 5 warstw na poczerniony szary podkład (na ranty podstawek tylko dwie warstwy VGC Goblin Green na szary podkład).

ImageClick to see full-sized image
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Re: [PL] Vallejo Game Color - problem z rozcieńczaniem

Post by mahon »

no fakt, kryje nierówno.
a VGC to powinny ci dać całkowite krycie w 2-3 warstwach rozcieńczonych

czyli pewnie za mocno rozwodniona farba :think:
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
brother_bethor

Re: [PL] Vallejo Game Color - problem z rozcieńczaniem

Post by brother_bethor »

Pewnie masz rację. Jaki powinien być prawidłowy stosunek farby do rozcieńczalnika (lub wody)?
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Re: [PL] Vallejo Game Color - problem z rozcieńczaniem

Post by mahon »

nie ma czegos takiego jak prawidlowy stosunek wody do farby.
jak chcesz pokryc szybko to 0:1 - moze byc troche gesto i zostana smugi, ale bedzie szybko
jak chcesz bawic sie w cwiczenia cierpliwosci to nawet i 10:1 mozna cwiczyc, ale to juz chyba nie dla ludzi.
musisz znalezc dla siebie odpowiednie proporcje - tak jak sam musisz wywazyc na ile ci zalezy na czasie a na ile na jakosci

pamietaj ze im rzadsza farba tym mniej mozesz jej nalozyc na raz - bo po prostu ci splynie
dlatego ja zwykle robie to tak, ze nakladam farbe na palete i dodaje wody po odrobinie az farba bedzie mi sie dobrze rozprowadzac. a co to "dobrze"? musisz sam sobie odpowiedziec co chcesz osiagnac rozcienczajac farbe. ja chce zeby kryla dobrze i rozprowadzala sie bez smug. sprawdzisz to rozprowadzajac farbe po palecie.

farby nie sa jednakowe i trudno bedzie dobrac proporcje uniwersalne. moge ci doradzic tylko tyle zebys na palecie dodawal sobie odrobinke po odrobince wody i na biezaco sprawdzal na palecie jak sie farba zachowuje. a jesli zrobi sie za rzadka - to dodaj farby.
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
Post Reply