[PL] Warsztat ARBAL'a

Jeśli chcecie pokazać swoje *ukończone* prace, to trafiliście we właściwe miejsce
Forum rules
Prosimy, abyście w tym dziale starali się zamieszczać prace i dyskusje na temat gotowych modeli. Jeśli macie fotki WIP (tzn. z przebiegu prac), to zamieśćcie je w stosownym dziale i ewentualnie podajcie link do takiego tematu w poście z gotową pracą.
Post Reply
Flameon
Posts: 989
Joined: 1 Jul 2007, o 11:26
Location: Kraków

Re: [PL] Warsztat ARBAL'a

Post by Flameon »

Temu warlordowi przydało by się więcej cieni w zakamarkach zbroi. W tym momencie kolory są strasznie płaskie i niestety nudne. Podciągnij cienie i dodaj trochę nowych kolorów glaze'ami. Automaton dla przykładu, w jednym ze swoich tutoriali dotyczących malowania zbroi metalikami, do cieniowania używał z tego co pamiętam brązowej, czerwonej, czarnej, szarej i zielonej farby. Tak ,że nie powinienes sie ograniczać do tylko jednej barwy, zwłaszcza na tak dużym modelu, który aż prosi się o eksperymentowanie.
ARBAL
Posts: 263
Joined: 16 Nov 2008, o 11:11
Location: POLAND - Torun
Contact:

Re: [PL] Warsztat ARBAL'a

Post by ARBAL »

uzyłem na zbroi:
- fenris grey
- devlan mud
- badab black
- asurman black
- leviathan purple
- mithril silwver

moim zdaniem zabrakło zielonego, niestety nie potrafie zrobić zdjęć tak, żebyście moglo te odcienie zobaczyc :(
Image
ARBAL
Posts: 263
Joined: 16 Nov 2008, o 11:11
Location: POLAND - Torun
Contact:

Re: [PL] Warsztat ARBAL'a

Post by ARBAL »

Andrea Miniatures
Sgt. Connor, Serpentian Heavy Infantry
(DN-01)
80mm 1/32

Used AK-Interactive products:
AK046 Light Rust (WASH)
AK013 Rust Streaks
AK711 Chipping Color
AK 088 Worn Effects Acrylic Fluid

Image

Więcej fotek i zbliżeń na blogu:
http://coloureddust.blogspot.com/2012/1 ... onnor.html
Image
Marta
Posts: 1840
Joined: 22 Apr 2009, o 20:24
Location: London
Contact:

Re: [PL] Warsztat ARBAL'a

Post by Marta »

Jedyne co moge Ci powiedziec to bedzie powtorka z dzialu WIP. Za malo kontrastu!
Oceniam tylko to co widze na zdjeciu oczywiscie. Ale tez jak to juz bylo mowione wielokrotnie w wielu watkach, foty wszystko co mamy tutaj na forum.

Wszystko wyglada bardzo blado i jednolicie. A twarz przypomina niedogotowana kluske.
Pozwole sobie wkleic tutaj zdjecie z profilu CD na fejsie:
ImageClick to see full-sized image
Zdaje sobie sprawe z tego ze kontrast na tej focie to w duzej mierze pomoc odpowiedniego oswietlenia (czyt blad w fotografii figurkowej), ale zwroc uwage na to jak ladnie zaznaczaja sie ksztalty naramiennika i plyt na klacie. Tak to mniej wiecej powinno byc pomalowane. Twarzy niestety ten trick z oswietleniem nie pomogl, ale reszta pancerza wyglada duzo lepiej niz na innych zdjeciach.

Wydaje mi sie, ze kontrast, to jedna pierwszych i najwazniejszych rzeczy nad ktorymi musisz popracowac. Bez tego duzo dalej nie zajedziesz z duza skala niestety.
Zobacz na tym zdjeciu od tylu, jak bardzo plasko i papierowo wyglada prawy naramiennik.
ImageClick to see full-sized image
Inna sprawa ktora bardzo razi na tych zblizeniach to brak starannosci w malowaniu i kompletny brak wyciagania szczegolow. Czarma plyta z tylu jest po prostu pomalowana na czarno bez zadnego cieniowania i na dodatek troche upaprana na niebiesko w gornym lewym rogu. Z przodu brakuje odciecia zielonego daszku nad swiatelkiem (?) od niebieskiego elementu, brakuje ladnego darkliningu (to akurat widac nawet bez zblizen
Takie rzeczy bardzo widac w przypadku duzych modeli i bardzo obnizaja ocene malowania.
Poszukaj sobie jesli masz ochote fotek z EuroMilitaire z tego roku (jest w necie wiele galerii z eventu) i popatrz jak niesamowicie wyciagniety jest kontrast na modelach. Jaka dbalosc o szczegoly... Praktycznie kazdy z nich jest malowany tak jakby byl najwazniejszy na modelu. Do tego nalezy dazyc. Popatrz tez sobie na prace topowych malarzy z CMON (mowie tu o dobrych a nie popularnych), tam tez mozna sie sporo nauczyc o kontrascie i jakosci malowania.
Wydaje mi sie ze przy wszystkich Twoich ostatnich modelach powtarzalismy dokladnie to samo: kontrast i szczegoly. Niestety za wiele sie w tym temacie z modelu na model nie zmienilo:( Co jakis czas tylko czytam, ze juz Ci sie nie chcialo nad czyms dluzej posiedziec. Obawiam sie jednak, ze to nie tedy droga. Malowanie figsow jest bardzo czasochlonnym hobby, oczywiscie o ile chcesz osiagac dobre efekty.

Oczywiscie wszystko zalezy od tego co chcesz osiagnac swoim malowaniem. Jesli chcesz sie rozwijac i stawac coraz lepszy, musisz popracowac nad podstawami (duzy wypasny model tego za ciebie nie zalatwi). A jesli chodzi Ci tyko o relaks i przyjemne spedzania czasu, to daj znac, przestane Cie nekac czepianiem sie o kontrast:D

Ale zeby nie bylo tak strasznie negatywnie, to podstawka wyszla Ci calkiem ciekawa. Tez dodalabym troche kontrastu (szczegolnie na tyrku), ale sama w sobie jest interesujaca i pasuje do modelu. Slawol pewnie bedzie mial uwagi na temat rozmieszczenia krwi, ale ja sie na tym nie znam az tak i mi sie podoba. no i plakietka spoko:D

BTW co sie stalo z geometria klocka? Na focie wyglada troche beczkowato:( Jakbys naprawial perspektywe (bo na szeroki kat to raczej nie wyglada).

peace

'eM

Edit: typo
Impossible is Nothing!!
Twisted Brushes
ARBAL
Posts: 263
Joined: 16 Nov 2008, o 11:11
Location: POLAND - Torun
Contact:

Re: [PL] Warsztat ARBAL'a

Post by ARBAL »

WOW...
dzięki za komentarz...
- kontrat i tak mocno poprawiłem względem poprzadnich etapów cowidac na zdjęciach WIP
- co jest z kolckiem? nie wiem :) tez właśnie zoabczyłem, że się "wygioł"
- wrzuciłem zdjęcia robione dzisiaj w dzień: https://www.facebook.com/media/set/?set ... 250&type=1 może one są bardziej prawdziwe względem kolorów, niestety lepszych zdjęć nie jestem w stanie zrobić a tylko o zdjęciach możemy tu rozmawiać...
- maluje dla swojej przyjemności tylko i wyłącznie :) ale oczywiście jakoś rozwijać się chcę i w tym celu jestem na tym forum :)

-
Image
Marta
Posts: 1840
Joined: 22 Apr 2009, o 20:24
Location: London
Contact:

Re: [PL] Warsztat ARBAL'a

Post by Marta »

ARBAL wrote: - kontrat i tak mocno poprawiłem względem poprzadnich etapów cowidac na zdjęciach WIP
No to powiedz mi prosze jeszcze jaki rodzaj oswietlenia (a co za tym idzie kontrastu) chcesz odtworzyc na swoich miniaturach, zenital czy technika stosowana przez GW, czyli najjasniej na najbardziej wystajacych czesciach?

Edit: w obu przypadkach jest go duzo za malo, ale w zaleznosci od wybranej opcji mozna sobie pomoc inaczej w podciaganiu kontrastu.

'eM
Impossible is Nothing!!
Twisted Brushes
ARBAL
Posts: 263
Joined: 16 Nov 2008, o 11:11
Location: POLAND - Torun
Contact:

Re: [PL] Warsztat ARBAL'a

Post by ARBAL »

Technika stosowana przez GW.

Fajnie, że chociaż faktura pancerza Ci się podobała.
Jestem załamany bo szczerze powiem, że patzę na ta figurkę teraz i naprawdę to jedna z moich chyba lepszych prac. Twarz też jedna z lepszych, midtony.... ale te zdjęcia totalnie to wszystko przekłamują....
Co do kontrastów to boje się je robić mocniejsze, zawsze takie mocne robiłem na figurkach 32mm i wychodziło to komiksow. Tutaj chciałem uniknąc komiksowości, ale to chyba rządzi sie totaleni innymi prawami... to moja 5 figurka w tej skali....
Image
Marta
Posts: 1840
Joined: 22 Apr 2009, o 20:24
Location: London
Contact:

Re: [PL] Warsztat ARBAL'a

Post by Marta »

Nie ma co sie zalamywac, po prostu trzeba pocwiczyc podstawy, moze na figsach w miejszej skali (sa mniej czasochlonne chociazby z uwagi na rozmiar). I szczerze mowiac bardzo Ci to polecam. Zajrzyj do tematu gdzies w Teori i dyskusjach, panowie wlozyli duzo pracy w przygotowanie cwiczen sluzacych do wyrobienia prawidlowych nawykow. Moze wydac Ci sie to smieszne, ze odsylam Cie do tak poczatkowych rzeczy, ale brak starannosci w malowaniu to jest cos co zabija Twoje prace w duzej skali. Tutaj juz niczym nie oszukasz oka jak przy figsach 28mm. Czystosc malowania, gladkosc przejsc, prawidlowy kontrast i dbalosc o szczegoly musi byc wysokiej jakosci w duzej skali. Kropka. Inaczej ciagle bedziesz ogladal te same komentarze.
Mam nadzieje, ze sie na mnie nie obrazisz za to co pisze, ale ja patrze na Ciebie jak na malarza z potencjalem, ktory chce sie rozwijac i ma na to szanse. Przykro mi patrzec jak robisz ciagle te same bledy i w pewnym sensie marnujesz i swoj czas i zdolnosci. Moglbys osiagnac duzo wiecej w tym samym czasie gdybys od poczatku skupil sie na tych podstawach.

Co do kontrastu...
Przyznam szczerze, ze nigdy nie spotkalam sie ze stylem GW (czyli EM w duzej skali. Nie wspominajac juz o tym ze tylko GW maluje w stylu EM (no i Ci walczacy o GDUK;p plus kilku zatwardzialych entuzjastow) No moze troche przesadzam, ale rozjasnianie w stylu GW nie jest juz nawet zbyt popularne wsrod malarzy stricte bitewniakowych. W przypadku malarzy figsow kolekcjonerskich i roznych innych dziwadelek praktycznie juz go nie widac (jesli sie myle to prosze poprawcie mnie).
Dlatego tez namawialabym Cie na przyjrzenie sie zenitalowi. Jest to bardziej naturalny sposob oswietlania modeli i praktycznie jedyny stosowany w duzej skali.
Poszukaj sobie artykulow na ten temat w necie. chociazby tutaj:
massivevoodoo1
massivevoodoo2


Inna calkiem sprawa ze kontrast jasno/ciemno nie jest jedynym jaki mozna stosowac dla urozmaicenia swojej figsy, o ile sie nie myle jest tego az 7 rodzajow. Nie chce mi sie teraz nad tym rozwodzic, bo raz ze nie jestem w tym ekspertem (niestety), a dwa mozesz sobie poszukac tego samemu w necie jesli jestes zainteresowany;]

A tak calkiem na koniec tutaj jest dobry topic na temat obu stylow malowania (nazwijmy je 'EM i Euro style) i roznych sposobow wydobywania kontrastu. Szczegolnie wypowiedzi goscia o nicku Darkmessiah sa bardzo wartosciowe. Koles wyjasnia dokladnie w jaki sposob kontrast jest osiagany w obu metodach (goraco namawiam Cie do zaprzyjaznienia sie ze stylem 'Euro') nie tylko za pomoca swiatla i cienia ale takze doboru kolorow i faktur. Caly wyklad jest na przykladzie modelu wystawionego w GDUK, wiec jak najbardziej w temacie, ze tak powiem.
Darkmessiah o kontrascie w stylu EM i Euro
I inny artykul na ten sam temat: Darkmessiah's guide to contrast

Z mojej strony to tak naprawde wszystko. Nic wiecej Ci nie powiem ani nie doradze o ile sam nie oganiesz tych rzeczy ktore Cie wstrzymuja w rozwoju. Teraz tylko sam musisz sobie odpowiedziec na pytanie czy chcesz.


pzdr

'eM
Impossible is Nothing!!
Twisted Brushes
ARBAL
Posts: 263
Joined: 16 Nov 2008, o 11:11
Location: POLAND - Torun
Contact:

LEONIDAS

Post by ARBAL »

LEONIDAS

Leonidas
Scale 75
75 mm
SCH-001

Image
Image
Image

Wi?cej zdj?? na Facebook:
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 250&type=1
quidamcorvus
Posts: 1078
Joined: 18 Apr 2009, o 18:15
Location: Żory/Katowice, Silesia, Poland

Re: [PL] Warsztat ARBAL'a

Post by quidamcorvus »

Tak się na bitwę spieszył, że majtek zapomniał :mrgreen:
Image
Post Reply