[PL] Miniature Mentor

Tu możemy rozmawiać o ciekawych produktach przydatnych w naszym hobby, o tym co chcielibyśmy zobaczyć, co nam się nie podoba...
Kuzyn

Re: [PL] Miniature Mentor

Post by Kuzyn »

a jak dawał sobie radę Julien Casses?
Marta
Posts: 1840
Joined: 22 Apr 2009, o 20:24
Location: London
Contact:

Re: [PL] Miniature Mentor

Post by Marta »

Kurde;/ przemęczyłam te filmiki (nie powiem ile brzydkich słów poleciało za każdym razem jak ziom mówił: ze (zamiast the ofc) albo inne straszne rzeczy). I muszę ze smutkiem przyznać, że mam spore braki w technikach malarskich. Niby większość znam, ale nie do końca tak jak trzeba. Tak to jest jak się człowiek uczy malować z 'książek';p Nie da się tego porównać jednak do podglądania malarzy.
Pewnie nie pozostanie mi nic innego jak zacisnąć zęby i zmóc tą francuską plagę;]
mr_Denial wrote: Nie wiem Marto jak jeszcze mógłbym ci pomóc ;)
Jak byś była we Stolicy, to bym cię poratował, ale ten twój Londek Zdrój to daleko siakoś.
Ano daleko, dalek, a już tegoroczną pielgrzymkę do ziemi przodków odbębniłam na początku lutego (-15stopni w biały dzień!!! co za dramat)
Pewnie nie dasz się namówić, żeby to wszystko zgrać na płyty i wysłać;p

A te 70 dolców to za dotychczasowe produkcje tak? plus jeszcze co miesiąc 8 niezależnie czy coś wydadzą, czy nie?

pzdr
m
Impossible is Nothing!!
Twisted Brushes
mr_Denial
Posts: 364
Joined: 28 Sep 2010, o 11:15

Re: [PL] Miniature Mentor

Post by mr_Denial »

a jak dawał sobie radę Julien Casses
Nie wiem czy pytasz o kwestie wokalne czy malarskie ? :)
Jeśli chodzi o malowanie, to zachował się godnie, ale polecam raczej to DVD jak ciapcia Giganta(fantastyczna skóra na dużym modelu) niż to z Rat Ogrem(to drugie mi średnio podeszło). Może to indywidualne preferencje.

Z materiałów powiedzmy "ogólnie dostępnych", to polecam rozejrzeć się za DVD kolegi Bonamanta,
bo on pokazał jak prostymi technikami robi fajne rzeczy. Ten materiał jest godny!

Marto, zapraszam na hussara 2011, będziesz chciała to przytargam bagaż i cię uszczęśliwię.
A te 70 dolców to za dotychczasowe produkcje tak? plus jeszcze co miesiąc 8 niezależnie czy coś wydadzą, czy nie?
Tak 70 dolców za wszystko, oni mają plan wydawniczy, ale czasem coś zmieniają. Raz na miesiąc albo półtora idzie mail z tym co się dzieje i co planują nagrywać.
Generalnie teraz jest już to trochę ogarnięte, bo kiedyś była lekka degrengolada. Reasumując w bilansie za każde nowe DVD płacisz 2x8$,
taniej niż za detal i rozbite na miesiące. Ja płaciłem z PayPal i działa to tak, że jest tam co miesięczna usługa, która ściąga mi kasę i jest to niezależne od tego czy coś w miesiącu będzie czy nie.
mr_Denial
Posts: 364
Joined: 28 Sep 2010, o 11:15

Re: [PL] Miniature Mentor

Post by mr_Denial »

Bry, no trochę mnie to zajęło żeby się pozbierać i spisać co tam pod kopułą siedzi.

Uwaga!!, bo będzie patriotycznie
Będziemy promować własne podwórko, więc o chale mowy być nie może ;)

ImageClick to see full-sized imageImageClick to see full-sized image

A teraz uroczyste odśpiewanie Hymnu jak na Polaków przystało - na baczność z powagą i żarliwie ile fabryka w płuchach dała
http://www.youtube.com/watch?v=JqpONAOw ... re=related

Wszystko powyższe, bo ostatni tutek z MM uświetnił nasz kolega zza miedzy niejaki "Bohun".
Mógłbym pisać o wywiadzie i wstępie do tutka, ale Bogusza już trochę znacie z forum i wiecie gdzie szukać jego prac.
Tak tylko proforma powiem, że wywiad jest ciekawy, Bogusz opowiedział o swoich inspiracjach, gdzie szuka referencji i generalnie przygodzie z felkami.
Dla wymagających lingwistów powiem, że z angielskim sobie radził lepiej niż jego koledzy z francji i bariera językowa nie przeszkadzała mu w opowiadaniu o hobby/pracy jak i o tym co i dlaczego robi.

ImageClick to see full-sized image
Rys. Tak się prezentuje kolega. Wybacz, jak wszyscy to wszyscy, każdy musi zostać obnażony

Tutaj dewastujący wątek depresyjny("Boże!!! czemu tak nie porafię ?" ;)) dla tych co chcieli by prześledzić progres w poczynaniach tego pana:
http://www.chestofcolors.com/forum/view ... 13&t=4691p
Warto przejść cały, bo widać, że ludzie geniuszami się nie rodzą tylko stają przez ciężką pracę.

A tutaj link dla tych co chcą podnieść statsy koledze albo wyładować swoje frustracje ;)
http://www.coolminiornot.com/artist/Bohun

Co będziemy malować
Bogusz dla nas będzie próbował odtworzyć Nurglowego Dredka, którego jakiś czas temu urodził.
Nie będzie to kopia 1 do 1(może i lepiej), ale będzie starał się odtworzyć klimat i zaprezentować swoją technikę.
Muszę powiedzieć, że ta wersja jest inna, co nie znaczy, że gorsza. Ma sporo ciekawych zabaw kolorami.
To co można zarzucić MM jeśli chodzi o reklamowanie swoich produktów, to megalomaństwo i generalnie marketingowy bulshit.
Wiemy, że Bohun maluje bardzo dobrze, wiemy, że to co zmaluje w tutku też będzie zacne, ale dlaczego dla WSZYSTKICH tutoriali od MM jest
pokazywany produkt referencyjny, a nie rzeczywisty, to nie rozumiem ;| To trochę wprowadzanie w błąd.
To tylko taka moja dygresja i przemyślenia jako konsumenta, który może poczuć niedosyt.
W tym wypadku nie czuje, bo materiał jest godny ;), ale chciałbym widzieć od razu co dostanę.

Kończąc marudzenie(jakże Polski akcent i pierwiastek :)) chciałem opowiedzieć wam co dokładnie będzie pokazane.
Nie wiem ile rzeczywiście materiału było nagrane, ale finalny produkt zawiera:
- malowanie "reprezentatywnej" części pancerza(w tym głowa)
- tutaj również battle damage(tak, orgia i "must have" dla każdego rasowego fana...tyka GW i W40K)
- rdza przy użyciu pigmentów na częściach metalicznych (łańcuchy i inne żelastwo)
- pryszcze - no te purchlę na modelach nurglowych
- przygotowanie pajęczyny na powierzchni modelu

ImageClick to see full-sized image
Rys. Tak wygląda cały pomalowany model

ImageClick to see full-sized image
Rys. Tak wygląda część, która będzie malowana w tutku.


Narzędzia i środowisko pracy
Nasz kolega z forum marze głównie citadelkami, co w sumie jest uzasadnione, bo ich rozpiętość kolorystyczna jak i kolory pozwalają pomimo ograniczonej palety na uzyskanie bardzo fajnych barw pokrewnych/pochodnych. Przewijają się również farbki Vallejo - głównie te z palety Model Color.
Jak ktoś śledził jego wątek, to będzie wiedział, że raczej malował i testował większość farb, które nie ubliżają sztuce swoją jakością.
Osobiście nie jestem fanem fanatycznego przywiązania do marki, każdy producent ma farby lepsze i gorsze i czasem warto rozejrzeć się za alternatywą.
Po prostu za interesującymi kolorami dobrych jakościowo farb.

Przy malowaniu używa(zdaje się jak większość) kilku pędzli. Większość rzeczy maluje pędzlem większym(chyba 2),
a jedynie detale maca mikrusami z zakresu "0-00". Nie będzie pewnie zdziwieniem jak powiem, że marka tych pędzli to Winsrt&Newton.
To nie lanserstwo tylko świadomy wybór dobrego narzędzia pracy dla doświadczonego użytkownika o określonych poglądach. Do tych mniej wdzięcznych zadań, które dewastują pędzelek, używa innych marek, których nie zdradzał, bo pewnie i nie ma po co. To pewnie inne tanie pędzle, które robią za woły robocze do technik w stylu drybrush na kamieniach itp.

Paleta - no i tutaj powiem ci Bohunie, że mnie zaskoczyłeś. Myślałem, że używasz mokrej palety, ale widzę, że preferujesz suchą... ale z czitowaniem ;)
To oszukiwanie polega na tym, że Bohun wyeliminował problem, który mnie osobiście irytował najbardziej. Otóż zakrywa farbę na palecie korkami, co wydłuża czas schnięcia farby i nie mamy problemu z ciągłym nakładaniem i mieszaniem farb. Trochę z tym zabawy jak widzę, ale pomysł i patent ciekawy!

ImageClick to see full-sized image
Rys. Paleta i korki jako zakrywki.


Na koniec jeszcze wspomnę o świetle, bo to też jest ciekawe,
że Bohun preferuje światło żółte niż "dzienne" - niebieskawe.
Uważa, że przy takim świetle łatwiej pracuje mu się z kolorami, wychodzą w rezultacie ciekawsze.


Technika i proces.
No, tutaj jest ciekawie. Bogusz lubi zacząć pracę od "paćkania", trochę go rozumiem.
Nie ma nic bardziej nudnego i irytującego jak malowanie barw podstawowych i metodą klasyczną budowanie cieni i świateł.
Zamiast tego szybko ustawiane są podstawowe cienie i podstawowe światła, a potem zaczyna się prawdziwa jazda kolorami !
Oznacza to tyle, że masę pracy jest robionej w midtonach i nie chodzi tylko o wygładzanie, ale generalnie o niuanse kolorystyczne.
Bystry chłopak szybko skapował, że w realu nic nie jest jednego koloru, nie ma tylko czerwonego, tylko zielonego i analogicznych monochromatycznych płaszczyzn.
Tak naprawdę większość rzeczy z reala, to cała fontanna barw i odcieni różnych kolorów - np. na czerwieni jest fiolet, żółty, pomarańcz, brąz, niebieski itd.
Do tego Bohun dołożył jeszcze jedną ciekawą rzecz mianowicie zestawienia temperatury barw w postaci obszarów chłodnych i cieplejszych.
Generalnie sporo ciapciania różnymi kolorami w różnych wartościach tonalnych - dobrze się to ogląda.

ImageClick to see full-sized imageImageClick to see full-sized image
Rys. Po lewej kładziemy kolory bazowe, po prawej podstawowe światła i cienie.

ImageClick to see full-sized imageImageClick to see full-sized image
Rys. Po lewej paleta z ciepłym i zimnym kolorem, po prawej efekty.

ImageClick to see full-sized imageImageClick to see full-sized image
Rys. Pracujemy w mitdonach, zerknijcie jaka rozpiętość kolorystyczna i jaki efekt.

ImageClick to see full-sized imageImageClick to see full-sized image
Rys. Malowanie rdzy i battle damage-u.

ImageClick to see full-sized imageImageClick to see full-sized image
Rys. Malujemy trądzik i nakładamy łonowce.

Się zmoczyłem!
Warto wspomnieć o technice blendingu. Bogusz ma dwa pędzelki do malowania, nie chodzi mi o wielkość, ale generalnie o dwa pędzelki do pracy.
Jednym maluje "normalnie", a drugim... no właśnie, drugim robi korekty(jak wyjdzie za linie) albo co ważniejsze robi "wet blending".
No ten wet blending nie na zasadzie łączenia dwóch rozwodnionych kolorów, a raczej na zasadzie:
- najpierw maluje kolor normalnie
- zmieniam pędzelek na ten czysty, nabieram wody i rozcieram nałożoną przed chwilą farbę. Oczywiście tylko w obszarze łączenia z innym kolorem
To dość ciekawa metoda i wymagająca pewnie wprawy jak i kontroli. Uprawia ten wet blending pewnie dlatego, że jego farba jest w proporcjach 1:1 z wodą
czyli sama w sobie się średnio nadaje na płynne przejścia, nie jest to Julian, który potrafił mazać w proporcjach 1:5 albo nawet 1:10 przy glejzach.
Myślę, że jest to kompromis pomiędzy konsystencją dającą zdecydowany kolor/pigment na płaszczyźnie, a płynnością przejść.
Trzeba wiedzieć, że jest to raczej na zasadzie, "bo tak lubię" niż "to najlepsza metoda". Każdy maluje inaczej i ma swojego konika,
dzisiaj oglądamy/omawiamy konika Bohuna(bardzo gupia gra słów! :D)

Dygresja
Na video nie ma ciekawych wstawek w stylu wtrąceń zza ściany "Wynieś śmieci", ale muszę was drogie panie niestety trochę
zdołować, bo w jednym z ostatnich kadrów widać obrączkę, także listy i deklaracje miłosne są niewskazane.
Na pocieszenie zaproszę was(Bohun się pewnie nie obrazi) na Hussara 2011, na którym owy osobnik pełni honory sędziego.
Zrobimy mu gablotkę, w której będzie sobie siedział i świecił wdziękami.... może trzeba było okładkę jakąś taką jak Natalya ... na to DVD ?
...albo zdjąć koszulkę do wywiadu.... i pod koniec rozwalić model o podłogę ? Takie samo destrukcyjne zachowania zawsze przyciągały uwagę.
No dobra, koniec tych żartów ;)


Plusy
- ciekawe techniki malarskie (wet blending, zabawa temperaturą barw)
- ciekawe zestawienia kolorystyczne i sporo zabawy w midtonach
- jakość materiału w HD(to już standard dla MM)
- spora ilość komentarzy do tego co się dzieje na ekranie, język angolski nie jest przeszkodą dla Bohuna
- pokaz oryginalnego pomysłu jak zrobić pajęczynę
- zabawa z pigmentami
- bardzo dobrym pomysłem jest lista farb, składowych kolorów i proporcji w postaci pliku excela

Minusy:
- mogę się jedynie przyczepić, że chciałbym zobaczyć jak malowany jest cały model,
ale zdaje sobie sprawę, że nie można mieć wszystkiego
- Nie jest dla początkujących(to również jest plus!)

Podsumowanie
Nie będę się dalej rozwodził co jest w materiale video, bo trzeba go po prostu obejrzeć.
Jest to jedno z ciekawszych DVD od MM, bo technika w nim zaprezentowana jest już trochę bardziej wyrafinowana niż proste światła i cienie.
Odbiorca tego DVD powinien być już raczej świadomym użytkownikiem pędzla, mieć pewne podstawy i ugruntowaną wiedzę.
Dla wszystkich innych oczywiście będzie to ciekawy materiał, który się przemiło ogląda, ale mogą mieć problemy z powtarzaniem/zrozumieniem.
Jeśli już chcecie wydawać swoje pieniądze na jakiś tutek, który was czymś zainteresuje, to myślę, że można zainwestować w talent kolegi z podwórka.
Będą to dobrze wydane pieniądze!

To chyba tyle, starałem się spojrzeć na video obiektywnie, ale wiem, że mi ciężko,
bo najzwyczajniej w świecie lubię promować osoby, które na to zasługują i się dzielą wiedzą :D

No i na koniec myślę, że możemy oddać głos samemu Boguszowi, który może opowie jak mu się nagrywało ten tutek
i jak ma się produkt finalny do całego nakręcanego materiału.
Kuzyn

Re: [PL] Miniature Mentor

Post by Kuzyn »

dzięki wielkie za recenzję Denial! :clap: :dance:

co do tutka, to na prawdę wydaje się zacny. I okazało się że Bohun maluję podobnie do innych(albo raczej inni podobnie do Bohuna). W każdym bądź razie coraz więcej osób pisze o tym, że zaznacza sobie "na brudno" cienie i światło, a później to "czyści" sam wczoraj tego próbowałem i nie jest takie złe, tylko tracę highlajty i najgłębsze cienie i muszę je później znowu dorabiać "na gładko". Tak czy siak, gratuluję skilla i czekam na tutorial Ani. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Peace!
Gildor
Posts: 1681
Joined: 28 Aug 2007, o 14:42
Location: Poland, Zielona Góra

Re: [PL] Miniature Mentor

Post by Gildor »

e Bohun preferuje światło żółte niż "dzienne" - niebieskawe.
Uważa, że przy takim świetle łatwiej pracuje mu się z kolorami, wychodzą w rezultacie ciekawsze.
Mogę się lansować moim żółtym Philipsem!
Image
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Re: [PL] Miniature Mentor

Post by mahon »

Świetna robota z tym opisem. A teraz dawaj, Bohun, opowiadaj!

Dzięki
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
Flameon
Posts: 989
Joined: 1 Jul 2007, o 11:26
Location: Kraków

Re: [PL] Miniature Mentor

Post by Flameon »

Chyba trzeba będzie poprosić go na facebooku żeby się tu odezwał bo sam z siebie pewnie do tego tematu nie zajrzy ;)
sea.man
Chest of Colors
Chest of Colors
Posts: 4867
Joined: 4 Sep 2008, o 17:58
Location: Munich, Germany

Re: [PL] Miniature Mentor

Post by sea.man »

świetny opis, zawsze czekam na nową recenzję od ciebie!
miniatures painted:
2011 - 83, 2012 - 38, 2013 - 45, 2014 - 56, 2015 - 95, 2016 - 106, 2017 - 22
mr_Denial
Posts: 364
Joined: 28 Sep 2010, o 11:15

Re: [PL] Miniature Mentor

Post by mr_Denial »

Jak by kogoś interesowało, to tutaj znajdzie reckę Tutka od MM, w którym Todd Swanson pokazuje
technikę jaką zastosował do mazania Lorda Festusa.
http://cmdante.blogspot.com/2010/03/rev ... anson.html


Ps. Wyszedł nowy tutek od MM, w którym Bohun maluje metaliki. Jak kiedyś znajdę chwilę to coś napiszę.
Post Reply