[PL] Hussar 2012 - Warszawa

Informacje i dyskusje o imprezach związanych z malowaniem - specjalnie dla rodaków :)
Rakso the slayer
Posts: 109
Joined: 8 Oct 2010, o 13:15

Re: [PL] Hussar 2012 - Warszawa

Post by Rakso the slayer »

Nikt nie kwestionuje tego, że te prace były świetne i otrzymały zasłużone miejsca i nagrody. To jest akurat pewne i malarzom należą się szczere gratulacje.

Chodzi raczej o kwestie regulaminu i tego po co on jest. Czy jest to tylko dodatek, który ma "wizualnie" dodawać powagi imprezie, a w praktyce nie trzeba się go trzymać czy jednak jest on ustanowiony w jakimś ważniejszym celu.
Przykładowo gdyby ktoś przywiózł cztery prace 54mm+ to wzięto by każdą do innej kategorii i gdyby były super to każda z nich otrzymała by np. złoto mimo, że nie spełnia kryteriów opisanych w regulaminie? Przykład oczywiście przejaskrawiony ale chyba najlepiej pokazujący skąd się biorą wątpliwości.
Regulamin jest udostępniany wcześniej, uczestnicy powinni się z nim zaznajomić i nie powinno być żalu, że "przywiozłem trzy smoki, a przyjęli mi jednego...".

Oczywiście pisze to tylko i wyłącznie w ramach czysto akademickiej dyskusji. Peace and Love :)
Image
Lemartes
Posts: 478
Joined: 14 Feb 2009, o 09:39
Location: Lublin

Re: [PL] Hussar 2012 - Warszawa

Post by Lemartes »

No, to jest najważniejsze, żeby nikt nie odczuł tego że ktoś tutaj chce go zdetronizować czy coś takiego, albo że podważa profesjonalizm sędziów - co to to nie :) Może właśnie taka dyskusja jest potrzebna i pomoże na przyszłość osobom biorącym udział w konkursie troche lepiej dobierać modele i pilnować kategorii :)
Image
Marta
Posts: 1840
Joined: 22 Apr 2009, o 20:24
Location: London
Contact:

Re: [PL] Hussar 2012 - Warszawa

Post by Marta »

Na poczatku pragne pogratulowac wszystkim zwyciezcom i uczestnikom. Poziom w tym roku byl naprawde wysoki i az milo przejrzec galerie;]

Niestety mam tez pewien niesmak zwiazany z tegoroczna edycja:(
Rakso the slayer wrote:Chodzi raczej o kwestie regulaminu i tego po co on jest. Czy jest to tylko dodatek, który ma "wizualnie" dodawać powagi imprezie, a w praktyce nie trzeba się go trzymać czy jednak jest on ustanowiony w jakimś ważniejszym celu.
Amen brother:D


1. Regulamin byl znany od dwoch lat, byl dostepny i po polsku i po angielsku, nie do konca rozumiem skad ta konfuzja niektorych uczestnikow...
Wydawac by sie moglo, ze skoro znam regulamin i mam dwa modele pasujace np do kategorii singiel sf, to wybieram ten lepszy i wystawiam, a nie probuje go wciskac gdzie indziej. Tego wymagalaby zwykla ludzka uczciwosc, tak i sie wydaje.

A nawet jak mam watpliwosci to pytam tak jak to zrobil Keram:)

2. Dokladnie tak jak napisal Raxo, czy jesli za rok przywioze 90 i 2 75tki (sf i fantasy) to bede je mogla wstawic do singli? bo w koncu duzy model mam juz obstawiony... i to nawet wiekszym modelem;]

3. Sedziowie nie chcieli odsylac na polke super modeli... a co z tymi wszystkimi ktorzy przeczytali regulamin ze zrozumieniem i sie do niego zastosowali? Dlaczego oni maja byc pokrzywdzeni bo ktos uznal ze moze sie uda wcisnac jeszcze dodatkowy model?


4. Wieksza ilosc prac... co jeszcze bedzie poswiecone w tym celu?
Mozna zglaszac podroby odlewow bo to w koncu konkurs tylko malarski, mozna najwyrazniej zglaszac modele do totalnie niepasujacych kategorii, moze za rok bedzie mozna zglaszac cudze modele byle tylko bylo wiecej prac? Gdzies sie tutaj powoli chyba gubi 'integrity'

5.'nie moj cyrk' zgadza sie, nie moj i nie ja ustalam reguly (i potem je lamie w imie 'wiekszego dobra'??) ale moge w tym cyrku po prostu odmowic udzialu. I tak sie pewnie stanie jesli zaobserwowana tendencja sie utrzyma i zostanie uznana za oficjalna polityke konkursu (byle wiecej prac, fair play wyrzucmy do kosza)
Ktos jakis czas temu zagrozil ze bedzie bojkotowal konkursy na ktorych moze zostac poddana w watpliwosc oryginalnosc jego odlewow, ja podziekuje za konkursy w ktorych moj singiel moze zmagac sie z modelem konnym lub diorama (inaczej pracy nakatana nazwac sie nie da - 3 postacie, w tym dwie w bezposredniej interakcji... no dobra na upartego mogbly byc jeszcze duel;])

peace

'eM
Impossible is Nothing!!
Twisted Brushes
Camelson
Jarek Wędrowniczek
Posts: 406
Joined: 13 Dec 2008, o 22:49
Contact:

Re: [PL] Hussar 2012 - Warszawa

Post by Camelson »

a ja wszystkim dziekuje! :D Jonowi za organizacje, Bohunemu, Mahonowemu I Flejmkacowi za sędziowanie ;)
Gratki dla wszystkich winnerów i najwieksze dzieki za gadki i beke kręconą ze mnie jesli chodzi o Harpa :D

Ale przynajmniej było wesoło :D

Co do regulaminu to sie nie wypowiadam bo za maluczki jestem :)

Ja sie najbardziej jaram poziomem prac, tym ze mogłem z wami pogadac i spedzic czas i tym jakich ludzi poznałem (Zaphod, Nakatan) :)

Za rok wiem że nie bedzie juz takich niespodzianek z pracami w kategoriach i dzieki temu ze w tym roku było kilka takich wątpliwości to za rok to się poprawi :)
W koncu i tak wygrała najlepsza praca, która od początku chyba była brana pod uwage :)

No i oczywiście "Hail Harp"! :D
Flameon
Posts: 989
Joined: 1 Jul 2007, o 11:26
Location: Kraków

Re: [PL] Hussar 2012 - Warszawa

Post by Flameon »

Trzeba w przyszłym roku wydrukować regulamin na konkurs, i bardziej sie go trzymać. Ale moim zdaniem eldar był w gruncie rzeczy w porządku, ja bym go wstawił do duela, ale ,że takiej kategorii nie było, a prace w dioramie były jednak skrajnie bardziej rozbudowane uznaliśmy ,że w singlu będzie ok.

Z tym regulaminem znanym od 2 lat to mocna przesada, bo ja szukałem jakiś oficjalnych informacji na temat Hussara, pod koniec sierpnia z tego co pamiętam, i poza tematem tutaj na forum, nigdzie nie było nic. Więc ludzie z zagranicy nie mieli odpowiednio dużo czasu do przygotowania prac na wysokim poziomie. Pamiętajmy ,że większość z nas pracuje i często musi zacząć model z dużym wyprzedzeniem. O Golden Demonach Info jest znane dużo wcześniej. I tutaj przydała by się strona internetowa na jakimś darmowym serwerze, na której krótkie info oraz regulamin by po prostu wisiał cały rok.
Nameless
The Better Choice
The Better Choice
Posts: 17415
Joined: 21 Jun 2005, o 17:41
Location: Silesia, Poland
Contact:

Re: [PL] Hussar 2012 - Warszawa

Post by Nameless »

jestem pewny ze organizator jak co roku przeczyta uwagi i postara się wyciągnąć wnioski :) jeśli cos było nie tak , to dajcie znac (byle utrzymac odpowiedni poziom i temperature dyskusji)

a ja napisze co mi sie podobalo :)

miejscowka – bo caly DK dla figurek . i nawet zagraniczni goscie nie wystraszyli sie pewnej komunistycznej przasnosci budynku czy wystroju knajpki, co szczegolnie w przypadku niemca zaphoda moze dziwic ;)

zagraniczni goscie – no dobra, wreszcie ktos przyjechal. moze na nastepny rok zaphod i nakatan sciagna swoich kolegow :)

polscy goscie – wreszcie krajowa czolowka byla godnie reprezentowana :) brakowalo mi jezcze kilku osob, ale juz bylo lepiej niz w zeszlych latach. zeby tylko jeszcze liczba prac byla wieksza... 75 to nie az tak duzo :)

poziom – no wymietliscie panie i panowie. jechalem z mysla – zapcham wszystkie kategorie i moze dostane gdzies first cuta. przyjechalem, popatrzylem na polki i szybko sie sam wyprowadzilem z bledu ;)

organizacja – bo niezaleznie od jojczenia Janusza, impreza jest zawsze zorganizowana. szkoda mi tylko, ze wiekszosc z was nie wie jakiego nakladu pracy (i ilu osob) to wymaga. sale, nagrody, dodatkowe eventy, statuetki, dyplomy, prezentacje...

ludziska – bo z wami zawsze mozna pogadac, i powaznie o malowaniu i niepowaznie o (zejde juz z Camelsona) ksywach na forum.
- Ctan, skad sie wziela twoja ksywa?
- nie wiem, otwarlem ksiazke po prostu.
- a jak sie ja czyta? ctan, ktan, stan, sitan?
- nie wiem.
- Lan, a twoja skad?
- nie wiem
- a wie ktos, jak sie czyta ksywe Flameona? Flameon? flejmon?
- (zbiorowo) nie....
Nameless Painter Blog
==================================================
Image
Slawol
Perpetuum Mobile
Perpetuum Mobile
Posts: 6075
Joined: 27 Feb 2007, o 20:47
Location: Gorzów Wlkp./Poland

Re: [PL] Hussar 2012 - Warszawa

Post by Slawol »

No, Miśki, trochę wypowiedzi się zebrało :) Super!

Słuchajcie, taką rzecz zauważyłem: bardzo proszę, uważajcie z takimi stwierdzeniami typu "super praca, to nieważne, jaka kategoria, bo i tak zasługuje na nagrodę", bo Wasze profesjonalne malarskie opinie czytają też początkujący malarze i ci trochę słabsi. Mają rozumieć, że w myśl regulaminu łatwiej komuś odrzucić zgłoszenie, bo i tak nic nie zdobędzie? Jak się taki człowiek poczuje, gdy jakiś jego idol malarstwa dowali takim tekstem na forum? Zasady są równe dla każdego. Takie podejście nie zwiększy frekwencji niestety i nie mówię o liczbie prac, tylko o ludziach.

Poza tym o klasie malarza świadczy także stosunek do ustalonych zasad i jego postawa. No, Miśki, same 9.0 na CMON Wam szacunku i poważania nie przyniosą. Profesjonalizm to nie tylko po mistrzowsku wykonany NMM.

I jeszcze jedno: decydowanie o kategoriach konkursowych podczas przyjmowania prac, to zupełnie co innego, niż przenoszenie prac po zakończeniu przyjmowania w celu uzupełnienia kategorii (z braku wystarczającej liczby zgłoszeń).

A do tematu oceny: scenka z Eldarem miała odpowiedni tytuł i do głowy mi nie przyszło, żeby to Eldar był centralnym punktem, a podstawka z dwiema figurkami - tłem. Niestety, raczej nie kupuję tego w dalszym ciągu, ale dziękuję Wam za wyjaśnienie :) Konnego modelu nie będę nawet roztrząsał, bo regulamin mówi jasno i kropka :)

A regulamin był znany wcześniej, niż w sierpniu. Od początku tego tematu i Mahoń i Nameless mówili o tym, że się "raczej nie zmieni", po czym Nameless dosadnie za którymś razem powiedział, że regulamin będzie taki sam, jak w zeszłym roku :) A w sierpniu jakoś chyba ruszyła już stronka Hussara, no potem były przeboje, faktycznie. To prawda, że niektórzy potrzebują więcej czasu, żeby się przygotować z pracami, ale mając gotowe z innych konkursów/imprez/gablotek - wygląda to nieco inaczej :)

P.S. A ja wiem, że ksywkę Flameona wymawia się "flejmon", bo mnie kiedyś chyba na Hussarze poprawił, gdy fonetycznie się do Niego zwróciłem ;) No chyba że się coś zmieniło od tamtej pory.
Pozdrawiam/Best regards
Sławomir Borysowski

Image

Let’s put a smile on that face!
kacpero
Posts: 2287
Joined: 1 Dec 2005, o 16:27
Location: Poznan, Poland

Re: [PL] Hussar 2012 - Warszawa

Post by kacpero »

@Marta, Rakso, Slawol: dzięki za Wasze wypowiedzi
@all: ja również mam wątpliwości co do prawidłowego przydzielenia prac konkursowych do poszczególnych kategorii - zwłaszcza w odniesieniu do jasno sprecyzowanego regulaminu..
pomijając poruszone już kwestie konia lolera i dioramy nakatana, zaciekawił mnie sam proces zgłaszania prac - w którym (o ile dobrze zrozumiałem) jedna osoba przyjmuje i kwalifikuje prace konkursowe, pod tą decyzją podpisuje się całe jury (trzy osoby) a ewentualny feedback i cięgi ;) zbiera organizator (który jak rozumiem twórcą regulaminu nie jest i wszelkie uwagi będzie przekazywał sędziom), jak dla mnie sporo w tym procesie momentów w których można walnąć jakiegoś byka lub o czymś zapomnieć ;)
w kontekście zmiksowanych kategorii interesujące byłoby również objaśnienie kryteriów oceny prac konkursowych, a konkretnie czy np. w dioramie nakatana wystawionej jako singiel SF oceniany był sam model eldara czy również takie aspekty jak efekty na podstawce, kompozycja, interakcja, dynamika, jakość malowania dodatkowych modeli itp.
pytam bo wydaje mi się że w takiej pracy trudno zignorować uderzający efekt wizualny wywołany koncepcją / wykonaniem / kompozycją CAŁEGO projektu..
chłopaki fajnie jakbyście ustosunkowali się do tematu i rozwiali wszelkie wątpliwości dotyczące tegorocznego Hussara - jako że event się rozwija będzie to na pewno z korzyścią dla przyszłych edycji..
Stop competing with others. Start competing with yourself.
Image
Maru
Camera Expert
Camera Expert
Posts: 3631
Joined: 4 Jun 2005, o 01:22

Re: [PL] Hussar 2012 - Warszawa

Post by Maru »

nu
to jeszcze odemnie
prac zgłoszonych było 75 - ale prac było więcej i z przyczyn różnych nie zostały zgłoszone więc trzeba liczyć ze było by z 90+ prac . Ja nie lubię wstawiać prac które już były wiec nie wstawiłem nigdzie poza gablotka , Ctan , Przemo i kilku innych mieli walizki z ludkami którymi zajęli by kolejna kategorię

teraz tak do tych co nie poszli na imprezę integracyjna "bo nikogo nie znam"
impreza jest po to by poznać - bierzesz browara / napój i idziesz na sale zagadać - ludzi łatwo było poznać bo spora cześć była "otagowana" a np Nekatan gdyby nie uszy to uśmiechał by się na około głowy i podbijasz z tekstem " jak zrobiłeś glazy na rogu" i dalej samo sie robi po 20 minutach znasz wszystkich
- trzeba tylko sie odważyć i do jednej osoby zagadać

Do rzeczy które zapamiętam :)
praca Ani "Celeziańska Śmietana"
Nekatan którego od odpadnięcia górnej połowy głowy ratowały uszy
Karolowy "Modularny Chaos lord"
Huzzarowy "Pomidor"
Yarry the Zombit
"Zielony Fresk" - tzn lolerowy model na kuniu
"Latawiec" Ingis - i boob live i can flay
i sporo niezłych fotek ... które zrobiłem
np ta z Karolem R. XD
http://i242.photobucket.com/albums/ff14 ... wanie1.jpg
albo "oj coś sędzia dziś nie wyraźny"
http://i242.photobucket.com/albums/ff14 ... C00180.jpg
pod nieobecność Marty, Małgosia dostała fotki w tym roku - kto w przyszłym - o to jest pytanie ? (może zamiast śmiesznych zrobił bym ładne Ani ?? )

a i że należy brać schabowego - bo to duża porcja

co do sędziowania i takich tam
pewien czas temu naumiałem się jednej rzeczy
"imprezy robi się nie dla sędziów i organizatorów a dla gości i publiczności"
i jeśli to wymaga nagięcia zasad, bądź wręcz całkowitej zmiany charakteru imprezy z poważnej na rozrywkową i odwrotnie - to się to robi
bo liczy się w końcowym rozrachunku zabawa / przekazana wiedza - a nie czy zostało to osiągnięte zgodne z regulaminem
za regulamin rozliczy cie tylko komisja regulaminowa (tylko jeśli polegniesz) a z imprezy uczestnicy i to oni zadecydują czy to była udana impreza
"GOOD RACK CAN MAKE A DONKEY ATTACK LION"
http://maru.worldblogcafe.com/
Image
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Re: [PL] Hussar 2012 - Warszawa

Post by mahon »

kacpero wrote:proces zgłaszania prac - w którym (o ile dobrze zrozumiałem) jedna osoba przyjmuje i kwalifikuje prace konkursowe, pod tą decyzją podpisuje się całe jury (trzy osoby) a ewentualny feedback i cięgi ;) zbiera organizator
nie do końca tak.
przyjmowanie prac zaczęło się gdy na sali był tylko Bohun z całego składu. Flameon jeszcze spał, a ja doprowadzałem auto do stanu używalności. przykry zbieg okoliczności.
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
Post Reply