[PL] Jaką kupić cyfrówkę?

Offtop - wiecie, wszystko i nic...
Post Reply
kokesz

[PL] Jaką kupić cyfrówkę?

Post by kokesz »

Witam wszystkich serdecznie.

Przeglądając to forum zauważyłem, że parę osób ma dość spore pojęcie o fotografowaniu i aparatach. No... przynajmniej takie odniosłem wrażenie 8)
Ostatnio przymierzam się do kupna aparatu cyfrowego. Jednak mam problem... Problemem jest oczywiście słaba znajomość realiów, że tak to określę "fotografiki". Przeglądam różne propozycje w necie i jakoś nie mogę się przekonać. Co lepsze, co gorsze...

Zwracam się, więc do Was z prośbą o poradę jaki aparat kupić. Może jest ktoś w stanie napisać mi jakich na jakich parametrach aparatu się skupić. Oczywiście nowy aparat miałby mi służyć w różnych celach: zdjęcia ze znajomymi, pejzaże, zdjęcia z podróży, figurek... jednym słowem do wszystkiego.

Najważniejsza informacja: cena max 700 zł.
Maru
Camera Expert
Camera Expert
Posts: 3631
Joined: 4 Jun 2005, o 01:22

Re: [PL] Jaką kupić cyfrówkę?

Post by Maru »

"fotografiki"
Łojezu .... "FOTOGRAFI" niema fotografiki i maszynopisania (tak jak niema majtkozakładaia ) ;)


nowy aparat
chodzi o nowy ze sklepu nie używany czy nowy dla ciebie ale z "secound henda" ??

różnych celach: zdjęcia ze znajomymi, pejzaże, zdjęcia z podróży, figurek... jednym słowem do wszystkiego.
lustrzanka i 5 obiektywów :P + 3 lata praktyki ?:P
albo jeden dobry kompakt

określ poziom swojej wiedzy odnośnie fotografii i chęć uczenia sie . to wtedy coś ci mądrzejszego napisze poza tym co juz jest napisane w "Foto FAQ" i w "Dyskusje o fotografowaniu i aparatach" (forum "Malowanie figurek" )
"GOOD RACK CAN MAKE A DONKEY ATTACK LION"
http://maru.worldblogcafe.com/
Image
Marta
Posts: 1840
Joined: 22 Apr 2009, o 20:24
Location: London
Contact:

Re: [PL] Jaką kupić cyfrówkę?

Post by Marta »

Maru wrote:
"fotografiki"
Łojezu .... "FOTOGRAFI" niema fotografiki i maszynopisania (tak jak niema majtkozakładaia ) ;)
Nie wiem skad kolega Maru czerpie takie pomysly, oba slowa jak najbardziej istnieja w jezyku polskim, aczkolwiek z wolna odchodza do lamusa.

A co do aparatu...
Wprawdzie za speca od focenia uznawany jest wyzej wymieniony, ale moze wybaczy laikowi wtracenie trzech groszy.

Ja na Twoim miejscu wybralabym kompakt. Lzejszy niz lustro, poreczniejszy, wieksza glebia ostrosci przy opcji makro (do figsow jak znalazl) i prostszy w obsludze. Z autopsji wiem, ze do lustra na poczatku bardzo latwo sie zniechecic, bo laikowi duzo trudniej uzyskac dobre foty bez porzadnej znajomosci aparatu i samych zasad fotografowania.
Nie do konca wiem jak to dziala przy kompaktach, ale ja przy wyborze swojego lustra kierowalam sie odwzorowaniem szczegolow i szumami (mialo sobie radzic z figsami i makrofotografia). Wielkosc matrycy nie ma takiego znaczenia, to teraz juz raczej lep na tych co lubia cyferki, duuuuzo cyferek :twisted: . Sa na necie rozne testy poszczegolnych modeli, popatrz jakie sa opcje, poczytaj.
http://www.optyczne.pl
http://www.fotopolis.pl

Oczywiscie tez zachecam do przeczytania wspomnianych przez Maru watkow. Jest tam sporo pozytecznych informacji.

pzdr
m
Impossible is Nothing!!
Twisted Brushes
kokesz

Re: [PL] Jaką kupić cyfrówkę?

Post by kokesz »

Jeśli chodzi o moje doświadczenie z fotografią, to bez wahania można mnie nazwać laikiem.

Co do lustrzanek... nawet nie myślę o tym teraz. Dziś lustrzanka jest co najwyżej w strefie marzeń. Chciałbym właśnie zacząć od czegoś łatwiejszego i mniej kosztownego. Jednocześnie w miarę dobrego.
Marta wrote:Nie do konca wiem jak to dziala przy kompaktach, ale ja przy wyborze swojego lustra kierowalam sie odwzorowaniem szczegolow i szumami (mialo sobie radzic z figsami i makrofotografia). Wielkosc matrycy nie ma takiego znaczenia, to teraz juz raczej lep na tych co lubia cyferki, duuuuzo cyferek :twisted: . Sa na necie rozne testy poszczegolnych modeli, popatrz jakie sa opcje, poczytaj.
Właśnie o tą masę cyferek mi chodzi. Jest tego tak dużo, że ciężko się połapać. Na co zwrócić uwagę a co w ogóle olać.

Dzięki za linki, na pewno skorzystam.
Maru
Camera Expert
Camera Expert
Posts: 3631
Joined: 4 Jun 2005, o 01:22

Re: [PL] Jaką kupić cyfrówkę?

Post by Maru »

acha - "lajkonik" :)
to zapomnijmy o lustrze bo za 700 zł dobre = używane z około 2003 ~ 2006 z masa ustawień ręcznych a do tego trzeba praktyki (za awansowany amator :))

no to masz do wyboru kompakty - proponował bym jakiś zaawansowany kompakt model z przed 2 czy 3 lat (bo będzie w dobrej cenie)
cos jak Canon S3 IS /Fujifilm FinePix S1800 (i nowsze np S2800 HD ) /NIKON L110 /Kodak EasyShare Z980

itd - spory wybór :)ale mniej więcej czegoś takiego szukasz - zaawansowany kompakt robiący fotki z "automatu" ale i z prawdziwymi ustawieniami manualnymi no i z zmiennoogniskowym obiektywem :)

poczytaj sobie o nich - najlepiej tez obejrzyj na żywo gdzieś w sklepie - zobacz jak leży w dłoni (niektóre słabo .. a to całkiem ważne jest)
jakby co zadawaj dodatkowe pytana (ale nie sprzedającemu chyba że kupujesz w prawdziwym salonie foto ) ;)

Ps:.
kiedyś bardzo chciałem mieć Canona S3 ^-^ .. ale mam co innego (wtedy był za drogi ... kosztował więcej od taniego lustra :P)
i szukasz czegoś co w dniu premiery kosztowało więcej niż lustro a po kilku latach teraz jest dostępne (to gwarantuje wyższa jakość od super przeboju z tego roku )
działa to tak że pstrykacz premierowy za 700zł za 2 lata będzie za 200 zł (albo w ogóle) a taki za 2000(i więcej) zł po 3 latach jest za 700zł i będzie techniczne i jakościowo 3x taki jak ten premierowo za 700 zł
przykładowo ten Canon z 2006 (rok premiery ... w Polsce był w 2007 :P) kosztował "premierowo" 2000 zł a potem zszedł na cenę sugerowana 1850 zł - teraz jest za 550 ~ 650 zł (mniej wiecej)
- to nie jet propozycja tylko pokazanie skali :) - sadzę że będziesz wstanie znaleść jakieś aparaty innych firm w tej dzałce jakościowo cenowej

acha - nie interesuj sie aparatami z "ciemnym obiektywem"
"GOOD RACK CAN MAKE A DONKEY ATTACK LION"
http://maru.worldblogcafe.com/
Image
Post Reply