Page 1 of 1

[PL]Płachta... czyli co zawiesić nad bazarem

Posted: 24 Sep 2011, o 23:29
by quidamcorvus
Kilka dni temu, przy okazji budowy Bazaru wymyśliłem prosty patent na budowę wszelkiego rodzaju płacht, zadaszeń itp. z materiału. Wykonane w ten sposób płachty z powodzeniem można wykorzystać przy budowie różnego rodzaju makiet - zarówno tych w klimatach fantasy, współczesnych czy SF.

Do stworzenia płachty wykorzystałem:
 • Cienki miedziany drut.
 • Wiertło.
 • Nóż do tapet.
 • Klej SuperGlue.
 • Rączkę do skalpela (bez ostrza)
 • Kombinerki.
 • Spinacz biurowy.
 • Nożyczki.
 • Drewnianą listwę.
 • Taśmę malarską...
 • ...oraz niewidoczny na zdjęciu Klej Polimerowy i kawałem plastikowej płytki.
ImageClick to see full-sized image

Pierwszy krok to skręcenie miedzianego drutu, który będzie imitował linę. W tym celu montuję wiązkę (w zależności od gustu można użyć dwóch lub trzech żył) jeden koniec wiązki drutu montuję w rączce (do skalpela) a drugi chwytam kombinerkami. Obracając rączką (do skalpela) skręcam drut - otrzymując prostą i dość sztywną linkę.
Następnie nożyczkami odcinam niesplecione, luźne końcówki.

ImageClick to see full-sized image

Płachtę wykonuję z taśmy malarskiej, którą sklejam dwustronnie - przy czym sklejane pasy przesuwam o kilka milimetrów względem siebie - tak, aby móc dokleić kolejne pasy i otrzymać szeroką połę materiału na zadaszenie.
Po sklejeniu, nożyczkami nadaję płachcie pożądany kształt. Wiertłem wycinam w każdym z rogów po dwa otwory, przez które przeplatam drucianą linkę, którą następnie na jednym końcu zaginam i zaciskam na taśmie modelarskiej, a na drugim foruję w hak.
Na koniec rozgrzanym spinaczem wypalam otwory, imitujące dziury które w trakcie zdobywania miasta powstały w zawieszonym nad bazarem materiale.

ImageClick to see full-sized image

Słupy podtrzymujące płachtę wykonałem z drewnianych listewek. W wywierconych wiertłem otworach zamocowałem wykonane ze spinacza klamry, do których przywiązana będzie lina mocująca płachtę. Ponadto, dla urozmaicenia ponacinałem krawędzie słupów, a u dołu oplotłem miedzianym drutem.

ImageClick to see full-sized image

Kolejny krok, kto wykonanie klamer, które zostaną przytwierdzone do budynku. W tym celu z plastikowej płytki wyciąłem dwa fragmenty o wymiarach mniej więcej 10x5 mm, w których wywierciłem sześć otworów. Cztery umiejscowione w narożnikach posłużą do przytwierdzenia do muru, natomiast w dwóch w środku umieściłem wycięte ze spinacza biurowego klamry.

ImageClick to see full-sized image


Klamry i słupy przykleiłem do makiety, a płachtę (póki co bez klejenia) przytwierdziłem do zaczepów.
Całość prezentuje się następująco:

ImageClick to see full-sized image

Płachty, otrzymane ze sklejonej ze sobą taśmy modelarskiej można w zależności od potrzeb i gustu wycinać w różne kształty, na przykład w trójkąty - jak zrobiłem to w przypadku wspomnianego wcześniej Bazaru.

ImageClick to see full-sized image