[PL] Techniki na początek

Jak ktoś osiągnął ten efekt? A jak ja bym mógł to zrobić?
Michal

Re: [PL] Techniki na początek

Post by Michal »

Dziękuje wam za zachętę i wsparcie. Pod spodem moje małe przygotowania.
Wydumałem sobie takie pudełko żeby jakoś zapanować nad światłem. Niestety jak na razie mam tylko jedną lampkę.
Staram się ustawiać ją jak najlepiej.
[rimg]http://michal_murawski.w.interia.pl/malowanie/P3030030.JPG[/rimg]

Ale nie zawsze to mi się udaje. :cry:
[rimg]http://michal_murawski.w.interia.pl/malowanie/P3030034.JPG[/rimg]

Może powinienem kierować ją bardziej od przodu?
Trochę lepiej... tylko nie ująłem figurki w środek...
[rimg]http://michal_murawski.w.interia.pl/malowanie/P3030033.JPG[/rimg]
Maru
Camera Expert
Camera Expert
Posts: 3631
Joined: 4 Jun 2005, o 01:22

Re: [PL] Techniki na początek

Post by Maru »

- Fotografia - to inny temat
znajdz właściwy temat i tam to zapodaj - bo jest sporo do poprawy i zostało to już opisane jak to poprawić
tematy :
[PL] Foto FAQ
[PL] Dyskusje o fotografowaniu i aparatach
jeśli nadal nie wiesz jak z fotkami zadawaj pytana tam ... (bo nas Admin goni /:P)
"GOOD RACK CAN MAKE A DONKEY ATTACK LION"
http://maru.worldblogcafe.com/
Image
Nameless
The Better Choice
The Better Choice
Posts: 17415
Joined: 21 Jun 2005, o 17:41
Location: Silesia, Poland
Contact:

Re: [PL] Techniki na początek

Post by Nameless »

no i poczatek dobry, jest podklad. i zaczynasz nakladac farby podstawowe.
przemysl sobie kolorystyke, dobierz kolory, sprobuj sobie wyobrazic figurke w tych kolorach. ladnie wyglada? jak ladnie, to malujesz.
rozciencz farbe, pewnie juz ci mowili, ze lepiej kilka cienkich warstw, niz jedna gruba. masz uzyskac efekt rownomiernego, gladkiego nalozenia farby. podklad ma nie przebijac przez farbe bazowa. Staraj sie nie chlapac farba po innych elementach.
i tak kazdy element po kolei, az cala figurka bedzie miala kolory bazowe - nalozone czysto, gladko i rownomiernie.

A potem zaczniemy cie meczyc z poprawkami albo cwiczeniem nr 2, ale to pewnie juz na kolejnym szczurku :twisted:
Nameless Painter Blog
==================================================
Image
mr_Denial
Posts: 364
Joined: 28 Sep 2010, o 11:15

Re: [PL] Techniki na początek

Post by mr_Denial »

Czy ja dobrze rozumiem, że Ty wybudowałeś to pudło żeby sobie zobaczyć jak rozłożyć światła ?
Na moje to strata czasu w twoim przypadku.
Jeśli się już uparłeś to weź latarkę i zaświeć na model od góry albo użyje starej i sprawdzonej metody zenitala(na czarny podkład psiukasz od góry biały podkład i masz wytyczną oświetlenia).

Nie wiem czy czasem nie położyłeś podkładu za grubo bo ci się świecą modele(możliwe, że to przez flash) i będziesz miał powierzchnie, po której będzie ci się ślizgała farba.
Jak tak będzie, to już będziesz wiedział czego nie robić następnym razem ;). Najlepiej podkład nakładać z odległości około 20-30 cm w krótkich psiuknięciach.
Robisz kilka dookoła trzymając model w rękawiczce(chyba, że lubisz się myć), czekasz ze 2-5 minut i poprawiasz jeszcze raz.
Wcale nie musisz pokryć całego czernią albo bielą chodzi o to żeby na model nałożyć środek, do którego będzie się lepiej farba "lepiła".
Widziałem takich co kładli tylko nalot i piękne modele mieli, to kwestia preferencji jest.

Olej te zabawy ze światłami, to ci jest na razie w obecnej chwili do niczego nie potrzebne, bo nawet jak je ustawisz,
to nie będziesz od razu potrafił położyć ceni i zrobić blendingu. Zrób to o co cię wszyscy proszą - POMALUJ RÓWNO MODEL!!!!!!
Michal

Re: [PL] Techniki na początek

Post by Michal »

mr_Denial wrote:Czy ja dobrze rozumiem, że Ty wybudowałeś to pudło żeby sobie zobaczyć jak rozłożyć światła ?
Na moje to strata czasu w twoim przypadku.
Jeśli się już uparłeś to weź latarkę i zaświeć na model od góry albo użyje starej i sprawdzonej metody zenitala(na czarny podkład psiukasz od góry biały podkład i masz wytyczną oświetlenia).
Tzn nie... to po to, żeby zdjęcie ładnie wyszło i nadawało się do pokazania na forum... :oops:
mr_Denial wrote:Nie wiem czy czasem nie położyłeś podkładu za grubo bo ci się świecą modele(możliwe, że to przez flash) i będziesz miał powierzchnie, po której będzie ci się ślizgała farba.
Jak tak będzie, to już będziesz wiedział czego nie robić następnym razem ;). Najlepiej podkład nakładać z odległości około 20-30 cm w krótkich psiuknięciach.
Robisz kilka dookoła trzymając model w rękawiczce(chyba, że lubisz się myć), czekasz ze 2-5 minut i poprawiasz jeszcze raz.
Wcale nie musisz pokryć całego czernią albo bielą chodzi o to żeby na model nałożyć środek, do którego będzie się lepiej farba "lepiła".
Widziałem takich co kładli tylko nalot i piękne modele mieli, to kwestia preferencji jest.
No ja tak "psikałem" może to wina zdjęcia... w sumie wszystkie szczegóły modelu są widoczne... zdjęciem tego za bardzo oddać nie potrafię.
Maru wrote:- Fotografia - to inny temat
znajdz właściwy temat i tam to zapodaj - bo jest sporo do poprawy i zostało to już opisane jak to poprawić
tematy :
[PL] Foto FAQ
[PL] Dyskusje o fotografowaniu i aparatach
jeśli nadal nie wiesz jak z fotkami zadawaj pytana tam ... (bo nas Admin goni /:P)
Jeden z nich już przeczytałem i mniej więcej wiem jak wykonać kolejne zdjęcie. Kwestia tylko tego czy mój mały Olympus Fe-290 pozwoli mi na wprowadzenie ustawień ręcznie.
Wiem jak ISO ustawić ale zupełnie nie wiem jak "lens" zmieniać... ale o aparatach wiem chyba jeszcze mniej... niż o figurkach.
Slawol
Perpetuum Mobile
Perpetuum Mobile
Posts: 6075
Joined: 27 Feb 2007, o 20:47
Location: Gorzów Wlkp./Poland

Re: [PL] Techniki na początek

Post by Slawol »

Hej, witaj na forum!

Nagadali CI już, to ode mnie tylko parę słów odnośnie pudełka.

Modele na zdjęciach będą wyglądały wyraźniej, jak je już pomalujesz (to oczywiste) - nawet przy tym samym ustawieniu światła. Teraz za wiele nie zwojujesz z samym podkładem, bo walisz mocną lampą od góry tylko, więc cienie pójdą na sam dół i wszystko pokryją. A do tego podkład masz czarny, więc nie martw się.

Przy takim pudełku najlepiej mieć 3 źródła światła - po bokach, no i od góry. Przy dwóch źródłach - tylko po bokach. Możesz też spróbować walnąć lampą od przodu, prosto na model, ale wtedy musiałbyś mieć dyfuzor, żeby ostre światło nie padało prosto z lampy, ale było jeszcze po drodze (w sumie na samym początku) złagodzone przez arkusz cienkiego papieru na przykład. Inaczej w efekcie dostaniesz ostre odbicia, odblaski i inne przeszkadzajki ;) A zasłonić wlotu do namiotu/pudełka przecież nie możesz, więc to jedyna opcja - zasłonić lampę.

Ale to z czasem przyjdzie i nauczysz się :)

Zamiast tego, możesz spróbować (jak tak bardzo chcesz) zrobić fotki w dzień, bez lampy i bez osłony. Albo z delikatną osłonką papierową (np. papierem śniadaniowym) trzymaną w momencie robienia fotki.

I przede wszystkim - pomaluj figurkę i dawaj ją tutaj do oceny! :)
Pozdrawiam/Best regards
Sławomir Borysowski

Image

Let’s put a smile on that face!
Michal

Re: [PL] Techniki na początek

Post by Michal »

Jak już rozmawialiśmy o technikach, to może szanowni forumowicze powiedzą mi jakimi specyfikami czyścić pędzelki. Czy woda z mydłem może być?
I czym pozbyć się z pomalowanej plastikowej figurki farby? Tak żebym kiedyś chciał jakąś od nowa pomalować albo jak coś pochrzanię i będę chciał zacząć od nowa.
Marta
Posts: 1840
Joined: 22 Apr 2009, o 20:24
Location: London
Contact:

Re: [PL] Techniki na początek

Post by Marta »

Pędzelki: na początek można czyścic wodą z mydłem albo szamponem do włosów, czasem można użyć odżywki to włosów. Jak zainwestujesz w drogie pędzle z naturalnego włosia to możesz kupić coś takiego. Ponoć świetna sprawa.

Plastikowe figsy: ja moczyłam w denaturacie i potem szorowałam szczoteczką. Nie czyści idealnie ale daje rade. Może chłopaki będą mieli inne patenty na zmywanie farby z plastiku.

pzdr
m
Impossible is Nothing!!
Twisted Brushes
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Re: [PL] Techniki na początek

Post by mahon »

do mycia używamy do dziś zwykłego szarego mydła i wody.

a do zmywania farby jak dotąd nic nie przebiło nam płynu hamulcowego Dot 4 - próbowaliśmy różnych Kretów, acetonów, innych płynów, zmywaczy i rozpuszczalników. Im tańszy płyn hamulcowy tym lepszy...
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
Mike

Re: [PL] Techniki na początek

Post by Mike »

Mi orlenowy DOT 4 zjada plastik.
Post Reply